| Alexxandrraa563 a întrebat:

Bună, am o întrebare serioasă asa ca luați-o ca atare! Deci eu am 15 ani, sunt fata, am buletin si doresc sa mă mut în Italia să fac liceul, dar sa plec de una singura fără niciun parinte, iar eu am acordul mamei de a pleca(tatăl este mort).Am voie sa stau de una singura într-un apartament și sa ma duc la liceu acolo?(repet fără un parinte sau un tutore legal). Aștept răspunsuri serioase!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu inteleg ce vrei tu, dar este imposibil de realizat asa ceva, fiindca copii mici nu pot pleca fara consimtamantul legal al parintilor, fara un tutore legal peste hotare si fara bani platiti de parinti statului respectiv, ca sa stai la caminuls colii si sa faci studii in strainatate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu poti sa faci asta si mama ta e inconstienta daca te trimite singura in chirie in apartament. Singura posibilitate e sa gasesti un liceu cu internat care sa primeasca elevi straini, in care lucrul asta sa se faca in conditii de siguranta

| christall a răspuns:

La granița nu te lasă. Mai așteaptă pana ai 18 ani.