| AndryDya a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa plec cu tatal meu in Anglia, dar mama e in Italia, pot pleca cu el fara semnatura mamei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti pleca, este nevoie si de o declaratie autentica a mamei, prin care isi da acordul sa pleci in Anglia si indica drept insotitor major pe tatal tau.
Declaratia o poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Italia si vi-o trimiteb prin posta sau curier rapid.

1 răspuns:
| Eddz a răspuns:

Nu,din pacate nu. Iti trebuie o hartie facuta la notariat(sau alternative, doar sa fie legal)din partea ei.