| Jsbdvdhhd a întrebat:

Bună ziua! Dacă am 14 ani și vreau să plec din țară pot pleca doar cu cartea de identitate chiar și fără acordul celuilalt părinte dacă sunt încredințată mamei?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De mai multi ani instantele de judecata stabilesc domiciliul minorului la un parinte dar custodia este comuna, cred ca asa este si la tine.
In acest caz este nevoie de declaratia tatalui (daca pleci cu mama) sau de declaratiile ambilor parinti (daca pleci cu alta persoana majora).
Doar daca custodia ar fi numai a mamei ori tatal ar fi decazut din drepturile parintesti, necunoscut sau decedat poti pleca si fara declaratia lui.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Acordul ambilor parinti. Cu procura notariala si incredintat unei persoane majore, daca nu pleci cu mama.