| RogersonJ a întrebat:

Am o mare dilema.Sunt din Targu-jiu si vreau sa dau la liceul Ecaterina Teodoroiu dar nu stiu ce profil sa aleg dintre mate-info si filologie.Adica unii imi spun sa dau pe filologie deoarece este mai usoara si am sanse mai mari sa iau bacul cu nota mare, ba chiar si o bursa la facultate.De asemenea,am vorbit cu mai multi oameni care sunt pe mate-info(sau au fost) si cred ca la mate\info este materia grea,iar profesorii buni sunt bagati pe filologie pentru ca elevii de la mate\info sa fie obligati sa faca pregatire plus ca materia si bacul sunt mai grele.Vreau sa dau la matematica deoarece este un profil prestigios si de viitor spre deosebire de filologie. Sferele pe care vreau sa le urmez in continuare sunt(avocatura,dreptul,jurnalistica,cinematografia, actoria).Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Toate acele planuri de viitor pe care ti le-ai facut se coreleaza mai degraba cu ramura umanista, respectiv filologia. Degeaba zici ca mate-info e de viitor, conteaza ce vrei si ce iti place tie sa faci, iar daca planurile tale nu prevad statul la computer 8 ore pe zi sau predarea unei ore de matematica ori chestiuni derivate din astea... e inutil sa mergi la real, la mate-info. La filologie, asa cum ai si mentionat si e adevarat, este mai usor decat la orice alt profil. Porbabil lumea zice asta deoarece din clasa XI nu se mai face mate si nici fizica, chimie - obiectele "problema" ale elevilor big grin. Legat de bac... hmm. ce sa zic. Promovabilitatea nu se va schimba niciodata daca absolventii refuza sa invete. Sa fim seriosi, fiecare profil are un numar mai mare de ore in ceea ce priveste obiectele la care se da bacalaureatul acolo asa ca nu exista scuze. Ma indoiesc de chestia cu profesorii, la majoritatea liceelor este invers deoarece profilul de mate-info e mereu vazut ca cel mai important si e luat in serios. Acum depinde si la ce te referi; probabil profesorii de romana, istorie ce se face mai mult acolo or fi mai bine pregatiti, ca in rest nu prea ar avea noima.
Deci, eu cred ca esti facut pentru filologie. Tu esti cel care decide insa.
Mult succes si sper ca decizia sa te reprezinte si sa iti faca bine!

11 răspunsuri:
| DeXxa a răspuns:

Buna! Eu sunt in Ecaterina, si iti spun daca vrei mate/info aici trebuie sa mergi. happy Ce ai zis tu ca profesorii buni sunt bagati la filologie este complet fals, e total invers. laughing Mate/info se face si intensiv si neintensiv depinde de ce medie ai primele clase A B C sunt intensiv D si E neintensiv si chiar se face treaba serioasa, profesorii sunt in mare parte intelegatori, eu chiar nu am vreo problema cu unul care sa fie mai strict si sa bage teama in mine, deci e in regula. laughing

| RogersonJ explică (pentru DeXxa):

Crezi ca e materia grea acolo? Adica ti-a fost vreodata teama ca nu vei lua bacul?

| DeXxa a răspuns (pentru RogersonJ):

Nu, asta e partea buna, pentru ca profesorii predau sa zicem la un nivel mai ridicat, peste materia de la bac, si de aceea atunci cand vezi subiectele de la bac o sa ti se para usor fata de ce faceai la clasalaughing De exemplu, anul trecut doar doi din tot liceu au picat bacul, na' mai exista si uscaturi. big grin

| RogersonJ explică (pentru DeXxa):

Deci.Eu am media 9, 75.La mine in revista de admitere este acelasi cod si pentru mate info simplu si pentru intensiv.Asta inseamna ca e posibil sa intru pe mate-info intensiv?

| DeXxa a răspuns (pentru RogersonJ):

Cu media ta o sa intri cu siguranta la intensiv, pentru. ca se repartizeaza si in functie de medie, ultimele medii merg la neintensiv. Dar asta nu e o problema ori ca intri la intensiv sau neintensiv te poti transfera la care preferi. La intensiv sunt mai multe ore de informatica cam 7 asa..nu stiu clar eu sunt la bio chimie laughing

| DeXxa a răspuns:

In clasa a9-a normal ca o sa ti se para greu si foarte diferit de generala, dar crede-ma din clasa a 10-a te inveti cu stilul de predare al profesorilor, cu colegii si o sa te si distrezi, probabil asta se intampla la orice liceu. Dar in CNET chiar sunt profesori buni, si de exemplu daca dai pe mate info, nu te streseaza asa mult ceilalti profesori de romana, istorie si materii din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologiewinking

| lexi21 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa dai la mate info. E foarte greu sa faci trecerea de la real in liceu la uman in facultate si nu are nici un sens. Te chinui cu mate si info 4 ani de zile ca sa realizezi dupa ca nici nu ai nevoie de ele, si bacul e ft greu. La ce te intereseaza dupa trebuie neaparat sa mergi la un profil de uman, nu neaparat filologie. Si crede-ma ai mult mai multe optiuni de la un profil ca si filologie atat la facultati cat si la un job dupa.

| RogersonJ explică:

Multumesc tuturor:*

| AnonimaOk a răspuns (pentru RogersonJ):

Cu placere si multumesc si eu pentru fundita! Mult succes la liceuwinking

| RogersonJ explică (pentru AnonimaOk):

Mersihappy