| Pysyqtza2012 a întrebat:

am o mare problema.am 15 ani si toti prietenii mei fumeaza, eu nu. aseara ma suna prietena mea(care fumeaza) si imi spune ca a vazut-o un vecin pe ea ca fumeaza cu varul ei si stateam si fumam si eu cu ei..vecinul o fi gandit ca daca stau cu ei si eu fumez.ce sa ma fac acum ca omul ala a spus-o pe amica mea mamei ei si mama ei a spus ca vorbeste cu mama si ii spune ca fumez. sunt imtro mare problema ca nu este adevarat ca fumez.ce sfaturi imi puteti da?

9 răspunsuri:
| Trandafiiiiiiiiiiiraș a răspuns:

Sincer, ii poti arata mamei tale intrebarea de pe TPU. Spune-i sa controleze in toate lucrurile tale dupa tigari daca nu te crede si zi-le si prietenilor tai sa vorbeasca cu mama ta si sa le spuna ca tu chiar nu fumezi.

| Vvistula a răspuns:

Daca parintinti tai nu fumeaza iti simt mirosul de tigara daca fumeaza si ei nu te simt oricum tu incearca sa le explici dac anul pune-i sa iti faca analize sa vada ca nu fumezi, eu am aceeasi varsat si sunt in aceeasi situatie dar parintii mei nu fumeaza si nu ma simt problema este ca tu stand pe langa alte persoane care fumeaza se ia mirosul si asa esti prins nu ai ce sa mai faci decat analize ca sa dovedesti insa ai fi putut inhala fumul si sa iti gaseasca si in sange, du-te si bate veciunl ala. Cel mai bine vb cu parintii tai si explica-le situatia

| MadalinaElly a răspuns:

In primul rand bravo sa nu fumezi, si explica-i mamei tale ca tu nu fumezi si daca nu te crede poti sa dai si dovada daca te duci la medic sa iti faci analize se vede daca fumezi, sau nu. oricum ar ttebui sa te creda e doar mama ta

| Molecula a răspuns:

In primul rand te apreciez ca stai pe langa atatea persoane apropiate care fumeaza si tu nu fumezi, bravo! eu cred ca ar trebui sa te grabesti sa ii spui mamei tale ce ai scris mai sus. daca stai pana afla de la alta persoana adulta, "esti mort". fai tot posibilul sa ii dovedesti ca ai dreptate si nu fumezi, bafta!

| Elllliiii a răspuns:

Incearca sa ii explici mamei tale, daca totusi nu te crede spune-i ca te poate duci la un control sa vada daca plamanii tai sunt sanatosiwinking...eu sper ca te-am ajutat si app bravo, nu xcine poate sta intr-un cerc de prieteni acre fumeaza fara sa se apuce

| gabryella02 a răspuns:

Eu cred ca mama ta ar trebui sa te creada. Spune-i ca multe zvonuri se raspandesc azi.Stiu pe cineva care a patit-o.Si spune-i ca tu nu fumezi si sa aiba incredere in tine. Daca nu te crede spune-i ca prietena ta fumeaza dar este o prietena prea buna ca sa o lasi balta.(nu cred ca mama ta nu are prieteni fumatori). Spune-i toate astea cu incredere si sinceritate si te va crede.Mamele au puterea sa deosebeasca adevarul de minciuna! Succes!

| Pysyqtza2012 explică:

Eu stau decat cu mama ca tata este in Italia si ambii fumeaza, nu mau mirosit niciodata ca eu i-am spus ca nu fumez, dar imi este fgrica sa nu se ia dupa vecinul ala

| rey2013ful a răspuns:

Spune-i pur si simplu ca tu nu fumezi... Eu cred ca o sa te creadawinking
bafta

| RoxxAmphetamine69 a răspuns:

Spune-i mamei tale sa iti intrebe prieteni thinking daca nu te crede