| anonim_4396 a întrebat:

Am o mică problemă legată de personalitatea mea.... Sunt o fire foarte calculată ce gândește pe termen lung (uneori prea mult),puțin înfricoșătoare la prima vedere. De mică am trecut prin unele momente care m-au schimbat în timp. Am devenit rece, serioasa, puternică si intimidantă. Mi-am schimbat chiar si mersul ( dreapta, mereu cu pieptul înainte ), îmbrăcamintea mi-a devenit mult mai elegantă dar în sensul sobru (,,văduva neagră " sau,,femeia de afaceri" -porecle de la cea mai bună prietenă ) și am reușit ce mi-am dorit : să țin la distanță oamenii. Nu mai vreau să fiu fata arogantă, înfricoșătoare, fata cu care mai bine nu intri în vorbă. Oamenii care își fac timp să mă cunoască își dau seama că aparențele înșeală,dar prea puțini încearcă să colaboreze cu mine. Mi-e greu să zâmbesc,deoarece sunt timidă,iar din cauza măștii mele ceilalți cred că sunt arogantă. Mă enervează faptul că analizez atât de mult pe toată lumea,dar cicatricile din sufletul meu nu mă lasă să am încredere în nimeni imediat, iar în acest timp oamenii cu care vorbesc sau își pierd interesul sau mă iau de fiță.
Mă întrebam dacă m-ați putea ajuta cu niște sfaturi pentru a diminua comportamentul meu sau de a căpăta mai multă încredere în mine. Vi se par intimidante persoanele de genul? Vă rog să mă ajutați ca să zâmbesc din nou precum big grin! Mulțumesc mult!

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu in loc sa ramai asa ca sa poti tine prostii la distanta, tu vrei sa te schimbi. Ce pacat.

| SaveMeDen a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am vrut sa spun asta,EmptyBook! Poate nu am fost destul de explicita, dar am zis,, sa diminuez " situatia. Este greu pentru mine sa fiu exclusa din cercurile de prieteni, colegi, din iesirile in oras ( nu ma refer la cluburi acum) doar pentru ca sunt foarte timida si am ascuns asta pentru a ma proteja. Sincer, nu intentionam sa ma schimb pentru nimeni, ci doar am vrut sa aflu niste pareri sau sfaturi. Multumesc!

| anonim_4396 explică (pentru SaveMeDen):

Stai ca ma pierzi pe drum. Mai sus minti cu "Am devenit rece, serioasa, puternică si intimidantă." si acum bagi ca iti este greu sa fii exclusa din cercurile de prieteni. Pai ce tarie de caracter mai dai tu dovada? Esti doar exagerat de sensibila care nu stie sa isi faca prieteni. Sunt 2 chestii la poli opusi.

| SaveMeDen a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e cazul sa jignesti. Da, mi-e greu sa fiu exclusa din cercurile de prieteni, doar pentru ca sunt aroganta pentru ei, dar asta nu inseamna ca arat aceasta latura a mea.In ciuda faptului ca nu am un zambet pe buze sau ca nu plang in fata nimanui am sentimente si sunt om. Coperta unei persoane nu are nici o legatura cu interiorul. Da sunt doua lucruri diferite si din acesta cauza este dificil sa-mi tin emotiile in frau. Sunt oameni duri, reci, care pretind ca nu le pasa, dar poarta un razboi in suflet si fiecare cicatrice iti aminteste de ce erai in trecut sau prin ce ai trecut.Cred ca orice persoana oricat de independenta ar fi are nevoie uneori de sfaturi sau momente de descarcare emotionala.Multumesc pentru intelegere!

| anonim_4396 explică (pentru SaveMeDen):

"Nu e cazul sa jignesti." Daca tu imi arati specific unde am insultat, eu imi sterg contul. Cat despre restul, pot sa zic ca simt doar mila. Sa porti o astfel de masca presupun ca e destul de greu. Adica sa pari mare si tare dar inauntru e vai si amar.

| Ara997 a răspuns:

Daga mea s-ar putea ca firea si felul tau sa-ti creeze unele mici neajunsuri dar si un mare avantaj! Nu te amesteci cu toti neghiobii. de multe ori fetele populare devin tzinta baietzilor nu tocmai de calitate
eu te sfatuiesc sa privesti felul tau da a fi ca o solutie de a tine la distanta lichelele.
si inca ceva ce am mai spus si cu alta ocazie :
"fata alege baiatul care-o alege ".

| SaveMeDen a răspuns (pentru Ara997):

Multumesc mult! Ultima ta vorba m-a pus pe ganduri! big grin

| Ara997 a răspuns (pentru SaveMeDen):

E probata si rasprobata : modul in care te comporti va atrage atentia acelor persoane care apreciaza acel gen de comportament /educatie etc.

| Notmyaccount a răspuns:

Draga mea, m-am regasit perfect in comentariul tau. Si eu sunt la fel. Poate asta te va face sa iti dai seama ca nu esti prima persoana de genul asta. Am avut o perioada in care mi-am reprosat foarte multe pentru esecurile pe care le-am trait vis a vis de relatiile de amiciție. Apoi am realizat ca daca incerc sa ma schimb si sa fiu altceva decat ceea ce sunt, sunt ciudata. Asa ca nu iti recomand sa te schimbi. Sunt sigura ca exista persoane carora le trezesti interesul si vor sa te cunoasca. Cui nu ii place de tine... Asta e. E liber sa nu te placa. Nu incerca sa fii cine nu esti. Daca vrei un sfat sincer, incearca sa deschizi bine ochii, sa fii atenta la tot ce se intampla in jurul tau si "carpe diem".

| SaveMeDen a răspuns (pentru Notmyaccount):

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul dat! Ma bucur mult ca exista persoane care se regasesc in situatia mea si nu sunt singura.Am sa tin cont de sfaturile tale. big grin