| Ştrumfişor a întrebat:

Am o pagina pe facebook de 200 si ceva de like-uri. Ce sa spun, lumea este destul de activa dar like-urile se strang foarte greu. Ce as putea face ca sa se stranga like-urile? *Mentionez ca pagina este cu trupa One Direction*. Puublicitate am cerut dar cele mai multe pagini nu fac paginilor mai mici de 1000 like-uri. si nu stiu ce as putea face. straight face Va rog ajutati-ma, pagina asta vreau sa fie frumoasa si mare. Fara comentarii urate va rog.

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Un raspuns care sa te satisfaca pe deplin nu pot sa iti ofer, din motive evidente: Orice pagina de calibru are in spate o itnreaga echipa de PR-i sau macar un PR bun si asta desigur ca presupune un anume buget de care sa dispui, sau cunostinte avansate de comunicare si publicitate. Pot sa iti dau cateva sfaturi standard de PR dar nu pot garanta ca tu, neavand experienta necesara, vei reusi sa le implementezi la capacitatea lor maxima. Activitatea lumii e importanta pe pagina, ea confirma sau infirma interesul lumii pentru pagina ta. Iti recomand sa folosesti aplicatiile google alerts oricat de des. Ai acolo o groaza de masuratori prin care vei putea urmari activitatea comform unui orar. Vezi cand e lumea mai activa, vezi ce pare interesant pentru ea in functie de poll-uri. Foloseste si twitter-ul, si google+ -ul si tine-le legate de pagina. Statistic, in cursul saptamanii lumea e cea mai activa pe fb in intervalul orar 18-20 iar in weekend in intervalul orar 20-23. Posteaza astfel ''grosul'' in acea perioada. Foloseste postari de tip twitter, de maxim 100-140 de caractere. Pozele cu mesaj sunt si ele apreciate si pot aduce un plus. Fa cat mai multe poll-uri, dar nu exagera cu ele. 2-3 poll-uri saptamanale si e perfect! Incearca si strategii de build-up, ai nevoie de ele. Poti folosi si varianta sponsored stories a celor de la facebook. Nu e gratis dar iti garanteaza un boost de like-uri aproape instant. O astfel de campanie de 7 zile te costa undeva la 10$ dar iti garanteaza multe mii de like-uri (pagina ta va aparea unui numar de aproximativ 1 milion de utilizatori, poate mai multi). Cauta sa postezi mereu chestii inteligente sau funny on purpose, fara sa cazi in pacatul hilarului si a cliseelor.

| Addaa1998 a răspuns (pentru TheAce):

Deci trebuie sa platesti daca faci o pagina pe Facebook, stiam eu.cat trebuie?

| TheAce a răspuns (pentru Addaa1998):

Nu trebuie sa platesti decat daca esti companie si si atunci doar in anumite circumstante. Pentru orice persoana fizica e gratuit. E motto-ul site-ului: ''It's free and always will be''. Dar daca iti doresti anumite facilitati atunci trebuie sa le platesti. Functia ''sponsored stories'' presupune cresterea intr-un ritm accelerat al numarului de like-uri a paginii tale. Tu daca ajungi la un numar foarte mare ai anumite facilitati de asemenea, de asta e un tool atat de util. Concret, tu platesti o anumita suma. Undeva la 10$ pentru cateva zile parca iar pentru suma asta, pagina ta intra in feed-ul a 2 sau 3 milioane de utilizatori. Din acel puhoi de oameni, presupunem ca in a worst case scenario, cel putin 1% iti vor da like la pagina (asta ar insemna un 20-30 de mii de like-uri). Nu mai stiu sumele si perioada determinata exacta dar le gasesti odata ce intri in ''sponsored stories'', pe facebook.

| Addaa1998 a răspuns (pentru TheAce):

Bine.Eu cvreau sa fac o pagina Sultana Hurrem, de exemplu. si trebuie platit de va buget de la inceput? Daca am multe likes...ce fac? Adica pe mine ma intereseaza daca trebuie platit pe tot parcursul paginii, atata tos si cand vreau sa dau continuare, dupa ce dau titlul paginii imi zice Facebok pages terms si ce inseamna asta?

| Addaa1998 a răspuns:

Deci,trebuie sa platesti daca ai pagina pe facebook?