| Shinen a întrebat:

Am o prietena care nu se imbraca deloc frumos, vreau sa spun se imbraca cu aceleasi haine aproape in fiecare zi. Este cam murdara, parul ei este prea dezordonat. Totul la ea este dezordonat. Nu stiu ce sa fac pentru ca alte fete mi-au zis de ce umblu cu ea, de ce mai stau cu ea daca vad ca e asa de murdara? Eu nu vreau sa o parasesc, tin la ea ca prietena, suntem prietene de cativa ani. Am incercat sa ii zic dar chiar nu am curaj.

Răspuns Câştigător
| Carlaaa a răspuns:

Pai... poate ca nu ii pasa de cum arata. Adica... Poate acum nu realizeaza ca asta va indeparteaza.
Ai grija cum ii spui ca poate va crede ca nu o vrei nici tu langa tine.
Poate intelege gresit, asa cum multi dintre noi interpretam gresit ajutorul altora.
Trebuie sa ai un calm de nedescris, si sa simta prin calmul tau ca nu ii vrei raul.
Explica-i ca daca te deranja asta, o lasa-i de mult, doar ca nu te intereseaza ce cred altii despre ea, ci vrei sa ii fie bine, sa aiba mai multe prietene si asa mai departe...
Are o situatie materiala mai... nefavorabila?
Daca imi spuneai mai multe detalii puteam intelege mai bine situatia.
Ajut-o pentru ca are nevoie de o prietena. are nevoie de tine.

5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Daca chiar iti este prietena, tu trebuie sa-i spui adevarul si ea nu ar trebui sa se supere daca are incredere in tine. Unui prieten trebuie sa-i spui adevarul mai ales cand poti sa il ajuti. O scutesti de rusinea de a primi observatii, jigniri si dispretul celor din jur. Sigur are o situatie mai aparte acasa, dar, daca o incurajezi si o sustii, poate se mobilizeaza si remediaza cate ceva. Curaj!

| BellsC a răspuns:

Hi! Asa aveam si eu o pr.care nu se prea ingrijea...ar fi bine sa. faci ca tot ajutorul taw pentru a o schimba sa para ca un joc.cheamo la tine acasa si va jukti cu parul, probati haine...
spune-i cat d bine ii sta in felul ala cum ai aranjat-o si sa se poarte mereu cam in felul acela.asta nu ar faceo sa se simta jignitawinkinge doar o idee s-ar putea sa mearga :*kiss

| LoLo_9163 a răspuns:

Si despre cine e vorba sad? Daca e Adina mai bine nu...incearca sa iti faci curaj tu! Daca e alta fata pe care nu o cunosc nu ma bagwinking. Dar o prietenie se bazeaza pe sinceritate! Daca voi doua chiar sunteti prietene sunt sigura ca nu trebuie sa ii ascunzi acest lucru love struck.Ai grija, si nu uita prietenia este cea mai de pret comoara.Incearca si ai sa vezi love strucklove strucklove struck.

| pruna a răspuns:

Ia o oglinda si arata-i cum arata ea. dupa imbraco frumos, piaptano si repeta faza cu oglinda.

| Cappy a răspuns:

Poate gandeste ca, daca o iubesti nu conteaza cum va arata in fata ta. spera sa o iubesti pentru cine e nu pentru cum arata si restul.