| L i T h i U m < 3 a întrebat:

Am o prietena ce si-a facut de curand un pierce acasa in urechea stanga. A luat un ac, l-a pus la flacara aragazului si l-a dat cu spirt, apoi si-a facut gaura. Vreau sa stiu daca este bine ce-a facut si daca poate face vreo infectie.Mentionez ca dupa s-a dat cu spirt si si-a pus un bandaj.
Am intrebat pentru ca ma bate gandul sa-mi fac si eu si imi este cam frica...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal. Ia o *** pentru unghii si pileaza cercelul.Si iti faci gaura cu cercelul.Inainte sa pilesti cercelul, baga-l in spirt.happy

12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu e nevoie sa sterilizeze ace la flacara aragazului, exista ace sterile la farmacie.

| Anduciu a răspuns:

Eu mi-am facut inca doua gauri in urechea stanga(chiar azi am facut-o pe a doua) la bijuterie, cu pistol din acela special.Nu a durut aproape deloc.
Daca prietena ta pastreaza locul curat si dezinfectat nu cred ca se va intampla nimichappy

| yanny`s a răspuns:

Si eu mi-am facut laughing)
am dezinfectat un ac mare [ ca ala il gasisem prin casa]laughing
am bagat o hartie in gura ca imi era frica, am facut 3 gauri, m-a luat cu ameteli, tremurat, am facut un dus si cand m`am intors am mai incercat o data si am bagat cercelullaughing
si nu mi s-a intamplat nimic.sunt bine sanatoasalaughing si inca traiesctongue

cand mor te anunttongue

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

S`a facut 20 de lei o gaura cu cercel cu tot da`o naiba ca mai bine`mi fac acasa, dar de preferat ac de seringa sterilizat, eu i-am facut fratelui pr meuhee hee si n`a patit nimic e viu laughing

| USERname_1596 a răspuns:

Sincer, e bine folosita metoda.Si verisoara mea si-a facut la fel, apoi si prietenul ei.Insa foarte important daca iti faci este sa iti schimbi apoi pansamentul zilnic timp de o saptamana si apoi il poti da jos linistita!
Daca nu o sa iti placa cum iti spa sau ceva de genu` asta nu mai porti si gata, se astupa gaura.
Dar de fiecare data cand schimbi pansamentu` sa ti timp de 5 minute un pierce in ureche pentru a nu se astupa.

| lollipop_6643 a răspuns:

Eu am intr-o ureche 3 gauri; toate facute de mine (doua jos si una sus )... Eu am folosit ac steril de la farmacie am facut gaura iar dupa 2 min l-am scos si am bagat cercelul (de argint). Mentionez ca a fost mult pana am facut-o pe prima ca dupa n-am mai avut emotii. Orcum in legatura ar fi mai bine sa incerci ac deja steril (e mai sigur ) Succes. Sper ca am fost de ajutor. Astept raspuns cum ti-a mers.

| imiplacemov a răspuns:

Da se poate infecta. Bine de fapt daca ai pielea mai sensibila te infectezi oricum. Dar pentru orice eventualitate du. te la farmacie si intreaba de o crema. Exista o crema speciala dar numai stiu cum se numeste. Este pentru a nu te infecta la chestii de genul asta.

| wormy a răspuns:

Hm, eu mi-am facut chiar cu cercelul. Cercei mici, medicinali, dezinfectati si cu varful putin ascutit.Nu doare mai deloc.Cu acul doare rau, am incercat si asahappy. Cat despre infectie(la prietena ta), nu stiu ce sa zic...

| ramona_4785 a răspuns:

Cel mai bine este sa nu risti te poti duce la un magazin de bijuterii (in special din aur) au sigur aparat special de facut gauri si nu risti deloc bafta multa

Răspuns utilizator avertizat
| pufulik a răspuns:

O fosta colega de-a mea si-a dat in nas(cu cercelul de nas), in ora si n-a patit nimic nici in ziua de azi si au trecut 5 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate infecta foarte rau si poate face septicemie(infectie in sange)si poate muri