| Anothergirl22 a întrebat:

Am o problema, ca sa zic asa... Am 14 ani, la sfarsitul lunii iunie fac 15. Sunt clasa a viii-a si bineinteles ca trebuie sa ma orientez in legatura cu ce voi face cu viata mea pe plan profesional. Desi nu imi place matematica, informatica am sa ma duc la mate-info. Singura materie la care invat din placere este romana. Imi place sa compun poezii sau povesti.
Mi-ar placea sa merg la facultatea de psihologie si sa ajut oamenii. Ideea e ca toti din jurul meu vad pentru mine doua doua variante:programator it sau medic pentru ca se cauta si se castiga bine! Toti incearca sa ma descurajeze cu psihologia, desi sunt sigura ca multi dintre ei nu stiu ce presupune asta! Imi spun ca exista un salariu mic si se gasesc greu posturi (dar cine a zis ca trebuie sa lucrez la stat si nu pot sa imi fac un cabinet particular?)

Voi credeti ca sunt corecte argumentele aduse impotriva dorintei mele de a deveni psiholog?

Imi puteti spune cum as putea sa ke explic celor care ma descurajeaza pe baza motivelor de mai sus ca nu au dreptate?

Răspuns Câştigător
| Ađrian90 a răspuns:

Îţi recomand să faci ceea ce-ţi place ţie. Dacă o să mergi la mate-info şi o să te faci informatician, dar o să lucrezi din scârbă, nu o să te ajute cu nimic, chiar dacă câştigi bine. Dacă a fi psiholog te pasionează, nu are nimeni dreptul să-ţi impună asta. Nu ştiu dacă un psiholog câştigă bine sau rău, dar dacă ţie îţi place ceea ce faci, recompensa o să vină garantat! Vorbeşte cu părinţii tăi şi spune-le că tu nu vrei să te faci informatician sau medic, vrei să fii psiholog şi punct, asta este alegerea ta! Înţeleg, vor să câştigi bine, dar ei sigur au o slujbă neplăcută pentru ei, iar ei vor să ai tu o slujbă mai bună, spune-le că aşa cum lor nu le place slujba lor, aşa nici ţie nu o să-ţi placă să fii informatician/medic. Fă doar ceea ce te pasionează şi răsplata o să vină garantat! Atât timp cât eşti satisfăcut de locul de muncă, o să fii fericit şi cu un venit mai moderat. Succes în viaţă!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De orientat te vei orienta, dar lupta cea mare este exact cu profesia!
Pa, pa.

| neutrino a răspuns:

Nu pot sa-ti spun decat ca vei face o mare greseala daca vei merge la un liceu de mate info. Mergi la un liceu uman si munceste mult pentru a iti indeplini visul. Este adevarat ca tara-i plina de absolventi de psihologie si multi dintre ei muncesc cu totul altceva. Cei foarte buni insa mereu inving!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te duce la mate-info! Du-te la profil Uman.

| Iwannabesmart a răspuns:

Du-te acolo unde vrei, unde iti place! Daca nu iti place ceea ce faci, slabe sansa sa ajungi ceva happy