| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă care mă macină de câțiva ani. Am aflat că mama mea are un amant, iar tatăl meu știe asta, dar din câte am aflat eu, ei nu vor să sufăr eu și de asta nu divorțează. Eu sincer mi-aș dori să divorțeze și eu să rămân cu tatăl meu pentru că încep să o urăsc pe mama când mă gândesc câte a făcut. Anul trecut pe vremea asta a rămas însărcinată cu tatăl meu, dar mie nu mi-a spus nimic. Mă tot gândeam oare de ce nu îmi spune, ea știa că îmi doream foarte mult un frățior sau o surioară. Ea mergea des la doctor și până la urmă am aflat că făcuse avort. Eram extrem de distrusă, îmi aminteam de planurile pe care mi le făcusem, cum era să îmi țin în brațe frățiorul sau surioara, să ne jucăm împreună și multe alte lucruri și plângeam pentru că realizam că nu se va întâmpla niciodată și eu îmi doream atât de mult. După un timp, mi-am mai revenit și m-am gândit că poate așa a fost să fie. Anul ăsta mama a rămas din nou însărcinată tot cu tatăl meu, dar a făcut avort din nou pentru că nu își dorea un copil cu tatăl meu. Știu că a avut și încă are relații sexuale cu amantul ei, dar nu știu dacă a rămâs însărcinată sau dacă a făcut avort. Eu aș vrea să le spun că știu totul, că nu mai e nevoie să se ascundă, că pot să divorțeze și să își vadă fiecare de viața lui, mama cu amantul ei, iar eu să rămân cu tatăl meu. Nu îmi doresc să rămân cu ea și nici tata nu cred că m-ar lasă să rămân cu o asemenea femeie. Cum să le spun că știu totul? Vreau să se termine asta...

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu crezi ca te descuri cu divortul ii iei frumos pe amandoi de mana, ii asezi la masa si le povestesti tot ce ne ai zis si noua.

ii faci sa intelega ca mai rau suferi asa in minciuni din astea decat daca s ar desparti, insa fii sigur de ceea ce spui inainte

| frostxtq a răspuns:

Buna,
Te aflii intr-o situatie destul de complicata si e greu sa faci ceva in privinta asta. Daca te intelegi maibine cu tatal tau si consideri ca este o persoana mai buna decat mama ta, ai putea sa incerci sa ii spui lui ca stii totul si ca ai vrea sa ramai cu el. Pana la urma oricum o sa divorteze, poate asteapta sa mai cresti ca sa iti poata explica lucrurile, dar din cate vad nu este nevoie si intelegi totul ca un adult.
Din ceea ce ai scris, reiese ca esti o persoana suficient de matura incat sa isi asume anumite responsabilitati iar una dintre acestea ar fi sa spui adevarul. Sfatul meu este sa discuti intai cu tatal tau si daca este si el de acord sa vorbiti amandoi cu mama ta. Crede-ma ca nu o sa rezisti la nesfarsit sa stii tot ce se intampla, sa vezi ca se comporta fals, ca nu mai sunteti familia de alta data. La un moment dat unul din familie o sa explodeze si poate ca o sa fii mult mai afectata.
Imi pare rau sa vad cat de tare dor lucrurile pe care le fac adultii si cum reies prin ochii copiilor, e trist, insa pari a fi o persoana puternica si cu capul pe umeri.
Daca stii ca ai putea face fata unui divort si ai suporta situatia fara sa suferi, atunci cred ca e momentul sa porti o discutie cu parintii.
Daca tatal tau stie ca mama ta are pe altcineva si inca stau impreuna, poate ca nu se mai iubesc si o fac doar de dragul tau.