| ndbebducif a întrebat:

Bună ziua! Vin și eu cu o situație delicată în speranța unor sfaturi ajutătoare sau a unor soluții. Eu am 18 ani și mă confrunt indirect cu o situație prin care am mai trecut acum un an și care credeam cu tărie că s-a terminat, doar că, din nefericire, nu este așa. Situația este următoarea: Anul trecut am aflat că mama îl înșela pe tata (care atât la vremea aceea, cât și în prezent, lucrează in strainatate) prin schimbarea de comportament pe care o avea mama si o conversatie cu amantul pe care am vazut-o atuncia (stiu ca nu a fost bine sa ma uit in telefonul ei, dar chiar trebuia sa aflu adevarul) si tata aflase dar dupa cateva luni se impacasera si totul era bine. Eu cu mama si cu sora mea mai mica ne-am mutat de vreo luna intr-un alt oras. Ideea este ca am aflat, fara sa vreau, ca mama inca tine legatura cu acel amant. Probabil va intrebati cum, pai de fapt am aflat dintr-o prostie, cand eram in duba care ne ducea lucrurile, mama (care statea fix langa mine) vorbea cu cineva prin mesaje doar ca tinea telefonul astfel incat eu sa nu vad acea conversatie, si dupa vreo cateva minute, vrand sa ma uit la geamul care era pe partea ei, am vazut fix din intamplare acea conversatie iar persoana cu care vorbea era un anume "El" (asa cum il trecuse ea in telefon). De atunci, s-a cam ruinat totul. Stiam ca il inseala din nou pe tata si speram doar sa nu fie acelasi personaj de data trecuta, insa intr-o seara, cand ea isi facea dus, a primit un mesaj de la "El" si vrand sa aflu, din nou, adevarul, m-am uitat doar un pic peste conversatie, si m-am simtit de-a dreptul groaznic, pe langa faptul ca era vorba despre acelasi personaj, mama ii scrisese ca il va iubi mereu neconditionat. Ideea, si problema in sine, este ca habar nu am ce sa fac. Lui tata nu am de gand sa ii spun fiindca l-ar distruge, deja a suferit foarte mult data trecuta, iar cu mama nu pot vorbi despre faptul ca eu stiu, deoarece as fi terminata, pentru ca ea se va simti atacata si neinteleasa si va crede ca vreau sa ii fac rau, pe orice ton as lua-o si orice i-as zice. Nici sa pastrez secretul nu pot, pentru ca ma distruge efectiv conștiința, nu pot sa ma prefac ca suntem o happy family in timp ce stiu aceasta informatie, e dureros, nu pot trai intr-o minciuna si sa ii las si pe altii sa o faca. Ceva trebuie facut, astfel incat sa fie bine pentru toti. Daca nu ar fi fost surioara mea mai mica, probabil mi-ar fi fost ceva mai ușor sa gasesc o solutie, dar trebuie sa o iau si pe ea in calcul, fiindca daca e sa zic ceva, mama ar lua-o iar razna si as risca sa nu imi mai vad surioara niciodata si nu as suporta asta fiindca o iubesc enorm de mult. Nici mamei, care are toata vina, nu i-as face niciun fel de rau, chiar daca poate merita. Va zic cu mana pe inima, e mama mea, o iubesc nespus si ca mama merita statuie facuta, dar ca femeie e o rusine, o... nu am cuvinte. Si da, desi e mama mea si o iubesc, asta nu inseamna ca trebuie sa ii iau apararea in tot, sunt si realista, ea e de vina nici macar amantul e ca ala si daca o paraseste, ea o sa isi caute mereu pe altul, deci tocmai de aceea zic ca la ea este problema. Si da, poate nici tata nu a fost/e perfect, bea destul de des dar in rest, din cate vad eu, nu are alte "defecte". Intr-adevar, poate nu se simte iubita, sau mai stiu eu ce, dar exista ceva numit "divort". Daca nu il mai iubeste, sa ii spuna si sa divorteze de el, dar nu sa isi bata joc de el in halul asta. Cred ca sta cu el doar pentru bani, alt motiv chiar nu vad, pentru mine si sora mea nu sta in niciun caz, asta stiu sigur pentru ca niciodata nu a stat cu cineva doar de dragul nostru, si mereu am mers mai departe. Cu alte rude nu pot vorbi despre asta fiindca stiu ca pe ea ar sustine-o, ca data trecută, si m-ar acuza pe mine ca nu e treaba mea si ca nu ma afecteaza cu nimic. Intr-adevar, nu este treaba mea, dar ma afecteaza, fiindca e mama mea si fara sa constientizeze, nu ii face rau doar tatei, ci si mie, si surioarei mele, pentru ca toti trei traim intr-o minciuna, nu doar tata. Ma gandesc la o solutie prin care nimeni sa nu aibe de suferit, si prin care as putea ramane cu surioara mea, si poate chiar cu mama, pentru ca nu pot sa o despart pe mama de surioara mea, e mica si nu are nicio vina pentru ceea ce se intampla. Ca sa intelegeti ceva mai bine, mama este o persoana careia ii place sa dramatizeze si sa se victimizeze foarte mult, ea "simte", doar ca o face fara sa gandeasca, asta este si motivul pentru care ne aflam in aceasta situatie. Eu mai am 2 ani de liceu, dupa care vreau sa ma stabilesc in strainatate, am vise, aspiratii, si nu am de ce sa mi se sfarseasca toate astea doar pentru ca ea "simte". Si ea a fost cea care a gresit de la inceput, putea sa divorteze si dupa putea sa umble si cu 10, jos palaria, dar cat timp e maritata si are sot acasa, nu e ok sa fie cu altcineva, nu e etic, nu e bine. Si nu zic acum ca vai le stiu eu pe toate, dar stiu sa fac diferenta dintre ce este bine si ce este rau. Nu o judec, dar nu mi se pare ok ce face. Deci, vreo solutie sau vreun sfat prin care sa se termine totul ok cat de cat? Ma doare sa traiesc in fiecare zi cu minciuna ca suntem o happy family. Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Roaga- te ca Dumnezeu sa ii scoata in cale mamei persoane credincioase care sa ii spuna ca ceea ce face e foarte gresit si sa o incurajeze sa renunte la acest mod atat de distrucriv de a trai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici sa pastrez secretul nu pot, pentru ca ma distruge efectiv conștiința. Cum te distruge?
Adică cum trăiești în minciună?
pentru ca toti trei traim intr-o minciuna. Adică cum trăiți în minciună?
ea "simte", doar ca o face fara sa gandeasca. De unde știi tu cum simte și cum gândește ea?
nu am de ce sa mi se sfarseasca toate astea. Cum să ți se termine, în ce fel, și de ce?
si are sot acasa. Nu îl are acasă, este în străinătate.
nu e etic, nu e bine. De ce nu e bine, ce e rău în asta?
stiu sa fac diferenta dintre ce este bine si ce este rau. Cum știi?
Nu o judec. Ba o judeci, atunci când decizi că ceea ce face ea este rău.
dar nu mi se pare ok ce face. De ce?
Deci, vreo solutie sau vreun sfat prin care sa se termine totul ok cat de cat? Da, să îți vezi de treaba ta, să nu te bagi în viața mamei tale, să decizi tu ce e bine și ce e rău în viața ei.
Ma doare sa traiesc... Cum te doare, unde simți că te doare?

| Drimmero a răspuns:

Situatia este intr-adevar foarte delicata, apreciez pentru ca la 18 ani gandesti destul de matur si echilibrat si tii cu dreptatea. Ideea e urmatoarea, daca tii in tine nu e ok pentru ca te incarca emotional negativ si din cate am citit te cam afecteaza ca tocmai mama ta sa faca asta si iti e aiurea sa nu fie familia ta aratata cu degetul, iar pe de alta parte si pe tatal tau l-ar afecta daca ar afla, mai ales ca a mai trecut inca o data peste asta, e foarte complicat, daca alegi sa taci te va afecta pe tine, daca alegi sa spui l-ar afecta pe tatal tau si probabil echilibrul familiei s-ar rupe cu totul, desi nu mai e niciun echilibru, e doar de fatada. Eu zic ca tatal tau merita sa afle, omul poate inca are sperante la o familie ok, e vorba totusi de o infidelitate, nu de ceva banal, ideea e sa ai grija cum vei spune asta, esti majora, esti destul de mare si poti lua decizii asumate si constientizezi niste lucruri, mai intai de toate inainte ar trebui sa ai o discutie cu mama ta intre 4 ochi si sa-i spui ca ai aflat de escapadele ei si o intrebi ce are de gand, apoi decizi daca sa ii spui si tatalui tau, trebuie sa afle si el...nu e ok sa il ia de prost, divort si aia e, apoi fiecare face ce vrea, chiar daca te va afecta la inceput, te vei obisnui mai ales ca vei mai creste.

| ndbebducif explică (pentru Drimmero):

Deja am spus că nu ii voi spune eu. Pentru ca persoana care o sa ii spuna, va fi cea care il va face sa sufere, si nu am de ce sa fiu eu aceea. Mama este cea care trebuie sa ii spuna, sa sufere din cauza ei, nu din cauza mea, nu ar fi corect. Si cu mama nu prea pot vorbi, fiindca orice i-as zice, pe orice ton i-as zice, se ataca crezand ca o acuz de inselat si o sa imi faca rau, ca data trecuta, fiindca in mintea ei ea nu l-a inselat pe tata, doar a gasit in altcineva ce nu gasea in el, "il inseala" doar pentru ca e nefericita si simte si ea nevoie de iubire, doar ca nu isi da seama de modul in care o face.

| Freya1 a răspuns:

Nu știu ce vârstă ai, dar trebuie sa înțelegi ca doi oameni pot sa ajungă sa nu se mai iubească și după mai mult timp de relație.Iar înainte sa arunci cu piatra în unul din ei, sa realizezi ca poate nici celalalt nu e tocmai fără pata.In cazul tău, nu ai de unde ști ca tatăl tău sta singur atâta timp? Dacă nu l-ai prins inselad, nu înseamnă că nu o face, plus ca poate de asta s-a produs și prima iertare dacă a fost iertare, pentru ca și el a gresit.Sau...poate de fapt nu s-au împăcat,dar țin legătura și trimite bani pentru voi.Te-ai gândit la posibilitatea în care ei ascund faptul ca nu mai sunt împreună petru ca voi sa creșteți liniștite? Plus de asta,da,mama ta greșește dacă nu s-a despărțit de tatăl tău și îl insala,dar dacă tot e mama ta și o iubești, te-ai gândit sa ii spui pur și simplu sa își urmeze inima și sa fie fericita, sa iubească ce simte sa iubească și sa nu își mai sacrifice timpul si viata mintid poate doar ca să ii facă pe ații fericiți? Pentru ca deși îți vine greu sa crezi, chiar și oamenilor care insala uneori le e greu.
Nu știu ce mai poți tu sa faci, o data ce mama ta clar nu îți mai iubește tatăl și e fericita în alta parte.Dar poți încerca să îți chemi tatăl acasă și sa fiți o familie normala, cu soții unul lângă altul și cu copii alături.Sau sa plecați voi la el, pentru ca asa funcționează sănătos o familie.

| ndbebducif explică (pentru Freya1):

Eu am specificat clar ca nici el nu e usa de biserica, si ca poate si el a gresit, doar ca la el nu prea am dovezi, plus ca se vede ca o iubeste mult pe mama, tocmai de aia a suferit mult data trecuta (eu stiu mai bine ce s-a intamplat si cum s-a intamplat, nu intamplator spun toate astea). Ei acum sunt in continuare impreuna, vorbesc zilnic pe camera, daca nu mai erau impreuna stiam, si dupa cum, din nou, am specificat, nu ar sta cu el de dragul nostru, fiindca oricum am crescut fara tata si stie ca daca s-ar desparti de el nu ar fi o problema. Si da, sunt perfect de acord sa faca ce simte si sa fie fericita, are tot dreptul si chiar merita dupa ce viata a dus pana acum, dar sa nu o faca mintind si batandu-si joc de familia ei, sa nu isi cladeasca fericirea pe nefericirea altora. Iar oamenilor care inseala, daca le este greu, sa divorteze, parerea mea. Pana la urma, daca ramane cu el o face pentru ca asa vrea ea, orice motiv sau scuza ar băga e degeaba, nu o obligă/forțează nimeni să rămână cu el. Oricum, multumesc pentru raspuns.

| VoidEternal a răspuns:

"Ceva trebuie facut, astfel incat sa fie bine pentru toti"

Din păcate realitatea nu e ca-n filme. De multe ori, nu e deloc bine pentru toti. Iar în cazul tau, chiar nu prea are cum sa se întâmple asta, realist vorbind.

Fă pace cumva cu idea și lasă-i pe ei să-și rezolve probleme. La vârsta ta e ușor să crezi că știi ce e bine și ce-i rău (și nu zic că principiile tale nu sunt corecte, chiar sunt), dar de la a știi, până la a trăi 100% intre liniile desenate de aceste principii e cale lungă. Viața unui adult e o serie întreagă de concesii, compromisuri și lecții despre resemnare.

Welcome to the real world, kid. happy It sucks, doesn't it?

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Spune-i lui taicatu indiferent de ce consecinte o să urmeze.Pana la urmă trebuie să știe și el, asta este, divorțul o fie puțin greu.Pana la urmă taicatu tot o să afle pana la urmă și o să fie mai mare supărare.
Dar dacă îi spui tu o sa te aprecieze foarte mult, mai pe scurt o să ai un loc in inima lui toată viața.
Surioara ta cred că o să sufere puțin dacă o să aibă loc un divorț, dar o să se obișnuiască cu situația odată cu trecerea timpului.

| ndbebducif explică (pentru LordCristobal):

Faza e că mama e putin nebuna in sensul ca orice i-as zice ea crede ca o atac si o judec, si daca i-as spune lui tata as fi ca si moarta pentru ea, si imi e ca daca fac vreo miscare nu o sa ma mai lase sa imi vad surioara niciodata si ar minti-o ca am plecat fiindca asa am vrut si pentru ca nu o iubesc, si nu as suporta.

| LordCristobal a răspuns (pentru ndbebducif):

Eu zic sa îi spui lui taicatu.Iar daca maicata o să se supere pe tine tatăl tău o să fie alaturi de tine și poți opta sa stai cu el în cazul în care va fi un divorț.
Legat de surioara ta maicata nu are cum să îți interzică sa te vezi cu ea.

| 1997onur a răspuns:

Scârbă de om iartă ma frate dar sa ai 2 copii sa faci așa ceva trebuie sa ai în sânge curvareselă sa faci așa ceva spune-i urgent lui tăicatu totul nu ascund de saracul om nimic el muncește pentru voi ca va iubește cu adevărat numai el merge prin străinătate sa muncească iar... uite ce face nu merita omul ala așa cev mergi și spune-i adevărul la om sa știe cine este cu adevărat o femeie ca ia nu o sa fie mama Niciodată o sa ajungă din bărbat la bărbat așa femeie ca ia omul merge muncește prin țări străine pentru familie iar ia se arde cu amanți

| 120bulevard a răspuns:

Eu cred ca taica-tu ar trebuie sa stie lucrul acesta indiferent de circumstante... Tradarea din partea copiilor doare cel mai tare pentru un parinte, indiferent care ar fi situatia, odata si odata taica-tu tot o sa afle si daca nu ii spui o sa creada ca te-ai aliat cu maica-ta si l-ati luat de prost... Asa ca mai bine ii spui, decat sa afle mai tarziu si sa fie distrus, ii zici acum si sa nu sufere mai mult de ajuns