| lollipop92_5210 a întrebat:

Am o problema careia ii tot caut o solutie de ceva timp. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi daca puteti.
Prietena mea cea mai buna este total schimbata de cateva luni.
S-a imprietenit cu o individa care pur si simplu nu ii permite sa vorbeasca, sa petreaca timp cu mine.
Partea mai rea este faptul ca ea accepta acest lucru si nici macar nu i se pare ceva anormal. Ne cunoastem de 8 ani si de vreo 7 am fost "BEST FRIENDS", pana cand cealalta fata a inceput sa intervina.
Am incercat sa stau de vorba cu ea, dar nu vrea sau se teme ca cealalta se supara.
Imi e greu sa o vad asa de indiferenta. Tin mult la ea si cred ca si ea inca tine la mine. Intre noi a fost o prietenie superba. Eram peste tot impreuna, faceam orice impreuna. Pur si simplu o consideram ca si sora mea si nu o prietena. Nu stiu cum sa fac sa vorbesc cu ea. Am incercat orice.
Aveti sfaturi pentru mine? Ati intalnit situatii asemanatoare?

Răspuns Câştigător
| medex3 a răspuns:

Aoloooo...Incerarca sa o chemi la tine acasa si sa ii explici ca tu ii vrei doar binele. O prietenie nu poate fi spulberata prin doua cuvinte.Incearca sa ii zici ca ai gresit. Orice om greseste si cat de mult o iubesti.

Alta idee.Incearca sa ii lasi pe banca urmatoarea poveste scrisa la pc ca sa nu isi dea seama cine ii scrie.Intr-o padure tropicala cu multe liane, arbori de cauciuc si de cafea, traia un elefant, pe nume Tit. Acest elefant era mic, dar deosebit de antelept. In fiecare dimineata, el obisnuia sa faca o plimbare prin padure, sa mearga la rau, sa faca cateva dusuri cu apa rece si sa admire rasaritul Soarelui si intreaga natura, care se trezea din somn.
Printre animalele padurii, Tit gasise un prieten, un mic papagal roz, pe care il chema Carlos. Acesta era foarte vorbaret si la fel de intelept ca si Tit. Ei discutau despre foarte multe lucruri toata ziua si uneori mergeau in vizita pe la fiintele bolnave din padure.
Intr-o zi, cei doi au ajuns in dreptul unui copac, care plangea de suferinta. Induiosati, au hotarat sa faca tot ce le era in putinta ca sa-l ajute. Pentru ca nu prea intelegeau ce i se intamplase copacului necajit, au cerut ajutor unui talmaci. Acesta le transmise ca bolnavul avea o ramura rupta, care il durea foarte tare si il ampiedica sa-si vada de treaba. Imediat, Tit, cu trompa lui agila, indeparta ramura rupta si puse pansamente din ierburi tamaduitoare peste rana copacului. Carlos, in timpul asta, ii vorbea pacientului, il inveselea cu niste glume, ca sa mai uite de durere. Dupa ce rana a fost pansata, copacul simti cum durerile il mai lasa si chiar zambi putin. Cei doi i-au spus ca vor sta pe aproape si ca poate oricand sa-i solicite pentru un ajutor. Copacul se induiosa foarte tare la dragostea ce i-o aratau cei doi si porni sa planga de fericire. Lacrimile au inceput sa curga pe coaja lui groasa si sa se adune in mici jgheaburi lemnoase. Erau lacrimi de recunostinta si de aceea, erau deosebite. Cine se atingea de ele, simtea cum acestea uneau prin iubire fiinte ce se indrageau.
Acestea sunt lacrimile Arborelui de cauciuc.

Poti sa o pui pe banca. Si poti sa ii faci diverse cadouri. Poti sa iti mai faci un id de mess si sa ii dai urmatorul link : http://www.youtube.com/watch?v=yVBsl2RiIEQ. Si la sfarsit cand te vei hotara ce vei face poti sa o inviti intr-un loc preferat si sa ii spui cat de rau iti pare si ca ai gresit.

Sper ca te'am ajutat

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Bineinteles ca iti e greu sa vezi cum se schimba unii peste noapte.Esti tentata sa iti cauti vina, dar problema e la ea si nu la tine.Nimeni nu iti zice sa nu iti faci prieteni noi, dar nu-i uita pe cei vechi. Ei au fost acolo in multe clipe grele.De dragul vremurilor trecute si a amintirilor care independent de ce se va intampla te vor lega pentru totdeuna de ea, uit-o dar aminteste-tiwinking

| sensesDelight a răspuns:

Uite știi, de multe ori se întâmplă așa atunci când o prietenă este foarte insistentă, sau o preocupă numai băieții. Aici îți vorbesc din experiență, nu știu dacă ai făcut așa, dar să-ți explic. Eu sunt prietenă cu o colegă care de când am avut eu primul iubit (și a fost o relație de 1 an), din invidie după ce m-am despărțit de el a început cu tot felul de băieți și cred că a avut peste 10 prieteni. Eu la început știam că-i prietena mea, așa că am trecut cu vederea, am zis că vrea și ea să experimenteze și că s-o las. Până am văzut că orice băiat avea o semnificație nemeritată pentru ea și asta din prima zi de relație. Numai despre el vorbea, și numai ea făcea tâmpenii și se despărțea de ei, apoi eu trebuia să fiu lângă ea când suferea. Am fost o vreme îndelungată, dar m-am plictisit, m-am enervat. Știu ce înseamnă să fii o prietenă adevărată, dar pur și simplu ea numai era pentru mine. Nu vorbeam decât despre relațiile ei cu iubiții și mă bucur că vacanța asta am luat o pauză. Eu țin încă enorm la ea, dar nu am cum s-o fac să realizeze că nu băieții merită, ci prietenia. Așa că prefer să mă retrag decât să ne certăm. O să realizeze singură, și oricum până atunci tot alături de ea am să fiu la probleme...
În cazul tău nu știu motivul, dar tu ai putea să discuți cu ea despre asta, să o întrebi dacă a deranjat-o ceva la comportamentul tău în ultima vreme, sau direct dacă mai vrea să fiți prietene.
Ai putea să-i spui că te doare faptul că preferă pe cineva pe care abia l-a cunoscut îl locul tău, că simți c-o pierzi. Dacă este o prietenă bună va înțelege, îți va explica și veți cădea de comun acord.
Succes! :*

| Zenithf a răspuns:

Citeste 1 Corinteni, capitolul 13 si cred ca te va intari. In situatia ta, omeneste nu prea ai ce sa faci, pentru ca prietena ta este "vrajita" de aia, si pana nu cade "vraja" nu o vei putea intoarce. Iti trebuie rabdare si sa te rogi Domnului pentru prietena ta, si se va intoarce. Poate si sa-i arati ca suferi din cauza indiferentei ei.
Pace

| covexrobu a răspuns:

Faza cu best friends este o vrajeala. Niciodata nu trebuie sa ai incredere in cineva. Ok si eu am prieteni multi alaturi de care am crescut dar sunt faze asemanatoare cum zici tu. Dupa un timp se va intoarce.
Pentru Georgy unei fete frumoase ca tine nu ii sta bine sa cerseasca. happy.

| gynutza_5762 a răspuns:

Daca o vei vedea intr-o zi singura trage-o de mana si spune-i tot ce ai mentionat mai sus pentru ca ea sa inteleaga.

am intalnit si eu un kz asemanator cu o prietena de-a mea. suntemprietena de aproape 7 ani. am procedat in felul urmator. intr-o zi am vazut-o singura, am tras-o de mana si i-am sp tot ce aveam sai sp. dupa care m-am inteles din nou bine cu ea, dar si cu noua sa prietena happy

| ✿puffa✿ a răspuns:

Dalaughing... dar nu la mne...la sorma meah d cruceblushing
Deci imprietenestete si tu cu fata asta si fiti prietene impreunalaughing

| Georgy1033 a răspuns:

Buna nu stiu daca te va ajuta raspunsul meu prea mult dar si eu sunt cu o prietena de la gradinita cam de 14 ani suntem prietene in clasa a 5 plecand de la alta sc. au fost fete noi si ea sa imprietenit cu una dintre ele nu imi acorda atentie si am incercat sa-i fac la fel si atunci s-a suparat dar nu si-a dat seama ca mi-a facut la fel si mie ne-am impacat si acum totul este ok.deci poti sati cauti si tu pe cine mai apropiat si poate se va intoarce daca nu poate ca nu mai vrea sa fiti prietene poate nu-ti era o prietena destul de buna cum ai fost tu.
oricum mult succes FUNDA?

| lollipop92_5210 explică:

Am incercat si sa o chem acasa si sa ii explic ca eu tin mult la ea si ma afecteaza comportamentul ei, dar degeaba.
Exact cum a zis "Zenithf ", zici ca este vrajita.
Multumesc mult pentru sfaturi:*