| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu aspectul meu fizic, pur si simplu urasc cum arat..de fiecare data cand vad o persoana frumoasa imi vine sa plang. Sunt dezamagita de faptul ca nimeni nu ma palce asa cum sunt, am impresia sau poate chiar asa este ca toti se indeparteaza de mine pentru ca sunt urata..chiar nu mai stiu ce sa fac. Dati-mi un sfat sa pot trece peste acest "hop"al vietii..Multumesc!sad

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Sa nu mai fii deloc dezamagita, tot ce ai scris aici este doar impresia ta, in mintea ta. Fiecare om are calitati si defecte iar frumusetea fizica e apreciata de oameni in diferite moduri. Daca eu cred de un om ca e frumos sau urat, asta e ca asa il vad eu fizic, nu inseamna ca asa e sau ca asa il vad toti. Chiar daca tu ai vrea sa arati fizic ca alte fete gandeste-te mai intai ca ce ai tu poate nu au ele, poate tu esti mai inteligenta, mai dezghetata, mai buna la suflet. Sunt multe feluri de a aprecia un om, nu doar frumusetea fizica. Daca tu chiar nu esti multumita cu aspectul tau fizic, incearca sa compensezi altfel, sa iesi in evidenta altfel.Sunt convinsa ca ai cu ce si poti. Sa stii ca nu frumusetea fizica atrage oamenii, ci alte calitati, asta ti-o spun din experienta mea de viata. Gandeste-te ca cel mai important lucru pe care il ai si de care trebuie sa ai grija este sanatatea. Am vazut multe fete si multi baieti frumosi dar cu probleme de sanatate (orbi, in carucior, etc.) Astea sunt motive pentru care ai de ce sa plangi cand te vezi pe tine si cand ii vezi pe altii, nu aspectul fizic.Invata sa fii multumita cu tine, sa te iubesti, daca tu urasti cum arati, normal ca vei crede ca si ceilalti fac la fel si vei avea tendinta de a te indeparta singura, crezand ca de fapt ceilalti se indeparteaza de tine. Incearca sa fii tu insati, sa-ti descoperi calitatile (ca sigur ai!) si sa te pui in valoare si vei vedea ca un zambet sincer si lumina din priviri (pe care nu o poti avea daca gandesti urat de tine), atitudinea fata de tine si de ceilalti, vor schimba multe in felul tau de a te vedea si de a considera pararea altora despre tine.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel mai bun sfat: acceptă-te așa cum ești, nu este nimeni perfect.
Și nu te mai uita peste gard după altele, ești frumoasă.
Pa, pa.

| Mareacluj a răspuns:

N-ai de ce, incredere si fruntea sus!

| silviuGL a răspuns:

Buna, cumva ultimu prieten ti-a spus asta? Nu este adevarat, fiecare om are ceva frumos :* te PWP si schimbati mentalitatea, uite id meu daca vrei sa mai vorbim uivlis.silviu