| AdelaAde7 a întrebat:

am o problema cu somnul! In timpul vacantei nu dorm toata noaptea, stau treaza la pc pana la 8 dimineata! Cand ma pun in pat adorm instant si nu ma mai trezesc pana seara la 19-20! E un lucru greu de crezut si ciudat, pur si simplu dorm toata ziua si noaptea o iau de la capat. Nu mai suport! Si nu stiu care este cauza, beau Cola foarte mult dar deja cred ca sunt imuna, beau de mult timp si nu cred ca asta imi afecteaza somnul..nu beau in fiecare zi/seara si tot asa se intampla. In timpul scolii ma pun sa dorm la ora 19:00 si ma mai trezesc dimineata la 6:30 cand trebuie sa plec la scoala, stiu e greu de crezut dar chiar pot dormi atata! straight face Mai erau zile cand ma trezeam la 2-3 dimineata si a2a zi la scoala eram fara vlaga in mine pur si simplu epuizata. Am nevoie de ajutor, multumesc!

Răspuns Câştigător
| StefanMosneaguID a răspuns:

Bună! Ai nevoie neapărată de ajutor şi un medic te-ar ajuta mult mai mult decât noi. Până te duci la medic, poţi încerca să bei două pahare de Coca-Cola pe zi, NU ÎNAINTE DE CULCARE. Nu poţi renunţa la Coca-Cola brusc pentru că vei avea dureri mari, crede-mă. Ai nevoie de somn profund, ceea ce dormi tu este somn superficial. Încearcă să stai de după-amiaza la calculator. Iar pe la ora 22 ar fi bine să te pui în pat, nu o să adormi uşor, îţi spun sincer, dar întreg corpul tău se va odihni. Şi nu te da bătută. O să-ţi descoperi energia ta ascunsă de tine. Succes!

9 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Ai un program cam nașpa, și daca continui așa, îți vei da peste cap tot organismul.
Dacă tot ai stat trează până la ora 8, încearcă să stai trează toată ziua, până la 21. Iar după încerci să adormi, și sigur o vei face pentru că vei fi destul de obosită.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E bine ca nu mananci, asa devii obeza, societatea noastra are nevoie numai de oameni de sacrificiu, de ce sa nu faci parte din ei, cel mai odihnitor somn e cel de noapte; parintii te apreciaza sau te incurajeaza? oricum e anormal ca viata ta sa fie data unor fiare (pc)

| AdelaAde7 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Logic ca nu ma incurajeaza, asta imi spun si ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdelaAde7):

Mda,si mai am putin si trebuie sa plec si eu la scola laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te trezesti mai devreme in ziua urmatoare (adica forteaza-te, pune o alarma, doua daca e nevoie) si, fiind toata ziua obosita, vei simti nevoia sa te culci mai devreme. E adevarat, nu vei fi in stare de nimic in ziua aceea, dar cel putin, rezolvi problema.

| TooNight a răspuns:

Nu poti spune ca esti imuna la cofeina din Cola, care este foarte periculoasa ( pun pariu ca ai mai auzit de un milion de ori asta, dar chiar este periculoasa pentru inima, creier, stomac, etc. )
P.S : Cu Pepsi ( am evitat cacofonia '' cu cola '' laughing ) se curata cauciucurile! Poti incerca, se fac super! Sau incearca vara, cand e trotuarul fierbinte ( sau cel putin cald ) asa cum e si corpul in permanenta, mai ales vara. Toarna pepsi pe trotuar si vezi reactia. happy Dupa parerea mea, lasa-l deoparte si alege alt suc care sa-l consumi, preferabil unul fara acid sau COFEINA - care pune in pericol sanatatea! happy.
Good Luck! >; d

| AdelaAde7 explică (pentru TooNight):

Imuna, ma refeream ca nu imi pierd somnul de la el nu ca nu imi afecteaza organismul. Mersi

| SabbyNightShadow a răspuns:

Incearca sa nu mai stai la pc pana la 8 dimineata. Iti afecteaza organismul si inclusiv creierul care are nevoie de minim 5 ore de somn(noaptea)"sa isi incarce bateriile". Incearca sa te culci pe la 00:00 in timpul vacantei si atunci nu vei mai avea probleme cu somnul puppy dog eyes

| LoveTenis a răspuns:

Uite un site care sper ca te va ajuta:http://www.ziare.com/articole/probleme+somn+noaptea sau http://www.ziare.com/articole/sfaturi+somn+bun - sunt diferite chiar daca au acelasi link sau http://www.unica.ro/detalii-articole/articole/insomnia-scapi-39600.html sau http://www.somn-copii.ro/....../index.php sper ca te-am ajutat;) Bafta si somn usor :))!