| AncaaaaMariaaa a întrebat:

Am o problema de cativa ani si nu pot sa ma controlez.Cand sunt intr-o discutie cu cineva si acea persoana poate are alta parere fata de mine sau vede altfel lucrurile, sau nu neaparat exemplul asta, am niste scāpari si spun niste cuvinte foarte urate, jignesc persoana cu care vorbesc cu un simplu cuvant. Dupa ce zic un cuvant sau doua, prezint o stare de indiferenta daca persoana zice ca l-am jignit sau ii zic ca nu-mi de pare ca am gresit, ceea ce pe moment chiar asa mi se pare. Dupa ce ma descarc, am o stare de liniste si ma calmez total, lasand persoana de langa mine cu vorbele mele urate si este ranita.Tin sa mentionez ca eu sunt o persoana totusi calma, rusinoasa si sensibila.Va rog, nu vreau comentarii ca sunt o persoana rea, poate sunt, dar macar incerc sa rezolv asta.Multumesc mult!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lipsa educatiei mata tactu sant de vina ca ai ajuns asa

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu, pai de ce faci asta? Cand se intampla asta incearca sa constientizezi momentul, sa stii de ce faci asta, sa respiri si sa inpiri, sa te calmezi.

Pe langa asta... toate aceste acte de abuz verbal/ forma de exprimare vulgara nu sunt altceva decat momente inconstiente scapate din gura unei persoane.
Gandeste-te ca in lumea asta, aproape toti luam decizii pe baza perceptilor pe care le avem noi si in raport cu ceilalti, pe baza conceptiei pe care o avem despre acele persoane.
La fel de bine, si acele persoane au o conceptie despre tine. TU cand zici asta zici in functie de acea conceptie, nu de persoana in sine, nu de... sufletul ei, sa ma exprim asa. Deci tu practic te legi de actiunile acelei persoane si ceea ce face ea.

Dar de ce? De ce faci asta? Raspunsul tu il ai si tu poti sa schimbi asta. Toti suntem egali, toti ne-am nascut si toti murim, dupa nu mai conteaza nimenic. Pamantul nu se va schimba deloc daca tu faci ceva acum sau altceva tot acum, va fi exact la fel peste 1 minut. Fii mai indiferenta fata de ceilalti, accepta orice parere si fii deschisa big grin

Bafta iti doresc! ^_^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o vorba ca cine isi poate controla propria limba poate stapani pamantul. Cele mai mari greseli, cu limba le facem. E cel mai usor. Tine mult de disciplina si maturizare. Trebuie sa te inveti sa nu mai folosesti acele cuvinta. Mai merg pe la varsta de doisprezece ani sa te dai in stamba cu tovarasii, dar de la un punct deja nu mai da bine. Maturizarea presupune si ca la un moment dat sa detii controlul asupra limbajului si sa nu spui chiar orisice trasnaie. Trebuie sa inveti sa te exprimi altfel. Poate tu chiar gandesti ceva despre persoana respectiva, poate chiar ceva rau, dar in loc sa spui o banala injuratura, spune altfel. Cumva incat sa inteleaga si sa nu ai impresia ca o spui doar ca sa il ofensezi si atat. Si asa nici tu nu te-ai simti vinovata. Practic trebuie sa nu spui totul din primul instinct, reformuleaza-te un pic. In loc sa ii spui ca e prost si atat, spune-i unde a gresit. Dar bravo ca incerci, primul pas e sa fii constienta. Acum ca esti constienta de chestia asta, de cate ori o vei face vei regreta tot mai mult, te vei supara pe tine, pana in cele din urma forțata de remuscari continue vei reusi sa te debarasezi de acest comportament si usor-usor sa te simti bine cu tine. Asa functionam.

| Cqarina a răspuns:

Si "prietena" mea, daca se poate numi asa, ma critica pentru fiecare parere pe care o am și vreau sa spun ca e deranjant, sunt o persoana care spune ce are de spus pe fata, fără ocolișuri, cred ca ar trebui sa te controlezi, probabil ca nici aceea persoana nu agreează părerea ta dar nu te jignește, gândește-te la asta bine și ai putea sa ii ceri scuze da nu uita ca, cu pardon omori omu