| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema de mult, sunt prea timida si din aceasta cauza nu prea imi fac multi prieteni la scoala am doar o colega ca prietena si cand ea lipseste stau singura, si ma simt cam prost din aceasta cauza este chiar naspa sa stai si sa te plimbi in juru scoli de una singura. Daca puteti sa imi dati niste sugestii, ideei sau sfaturi.

Răspuns Câştigător
| BiAnCaIoAnA2000 a răspuns:

Buna! Si eu am cam tot aceeasi problema. Incearca mai intai sa te bagi in seama cu cele mai de jos(cu cele care nu sunt populare), apoi vorbeste cu cele putin mai sus si tot asa. Cand vezi ca celelalte fete discuta baga- te si tu in seama.
P.S. Nu te da mare la ore cu profesorii(toate vor fi geloase si te vor uri) sa ridici mana cand stii. Si inca un sfat sa nu iti lasi prietena deoparte.
Succes!

3 răspunsuri:
| Adorable a răspuns:

Ştii, şi eu am încercat să mă apropii de o fată în clasa a 9-a. Suntem în aceeaşi clasă de la 7 ani, aşa că m-am gândit că nu se va întâmpla nimic, până când a prind ură pe mine şi a început să găsească soluţii de a mă ponegri sau de a spune colegilor că sunt în x fel. Pot spune că tipa este în boală de atenţie căci nu poate fi ea însăşi când vorbeşte cu colegii. Eu prefer să o las în penibilitatea ei şi să citesc o carte în pauză, să desenez sau să îmi repet lecţia. Atunci când desenezi şi desenezi frumos, toţi colegii vin lângă tine să vadă ce faci. Deci, cred că o să meargă.

| CristiB93 a răspuns:

Bunawinking Sa sti ca si eu sunt tot la fel am doar un singur prieten cu care ma inteleg cel mai bine si cand lipseste stau singur dar sincer happy nu credeam ca mai sunt persoane ca mine adica foarte timide oricum ma bucur ca nu sunt singurul iar noi fiind foarte timizi nu avem curajul sa interactionam foarte mult cu ceilalti care nu sunt asa de apropiati iar pesoanele mai retrase asa a noi nu le place sa fie cu foarte multi prieteni adica nu se simt bine cand sunt inconjurati de multi prieteni si nu pot sa isi exprime parerea in fata mai multor persoane de acea avem doar un singur prieten fiind-ca in fata lui poti sa vorbesti fara frica ca va rade de tine caci pana la urma oamenii mai timizi le e teama sa vorbeasca in fata mai multor oamenii pentru-ca le e teama ca nu cumva sa spuna ceva gresit iar ceilalti sa rada de el.
Dar ca sfat nu stiu ce sa iti spun pentru-ca tu fiind timida nu cred ca ai curajul sa il pui in aplicare fiind-ca asa esti tu nu ai ce face si eu am incercat dar eu sunt sigur ca trecerea timpului te va face mai curajoasa cu cat vei creste mai mare cu atat mai putin timida vei fiwinking

| Rozella a răspuns:

Multumesc pentru sfaturi :X