| Denisa7677 a întrebat:

Buna!
Trec in clasa a 10a.
Sunt foarte timida si nu am prieteni.
Am doar o prietena la liceu(colega de banca).
Ma simt asa de singura la școala.
Toti vorbesc, rad, iar eu stau in banca mea si ma uit pe telefon singura, mi-e frica sa nu fiu criticată de cei din jur.
Ma simt urâtă :*((
Help

Răspuns Câştigător
| Dana2103 a răspuns:

Dar nu conteaza cum de vad cei din jur. Din cate vezi,conteaza parerea ta,nu a lor. Daca tu te vezi urata,e suficient cat sa nu ai incredere in tine. Daca de maine te vei vedea mai frumoasa,ai sa vezi ca vine si increderea.
Important este ce gandesti tu despre tine cand te vezi in oglinda. Ce pot sa ti spun sigur este ca peste ani nu te vei mai vedea asa. Te schimbi fizic si gandirea ta se va maturiza.
Acum nu trebuie sa fi centrul atentiei in liceu. Trebuie doar sa fi o eleva ca toti ceilalti. La liceu nu mergi sa fi model,sa faci parada modei, sa concurezi la "miss beauty",mergi sa inveti ca sa ai cunostinte in viata,pana la urma de aia te trezesti in fiecare dimineata,nu? De aia te stresezi sa nu intarzii, de aia esti evaluata si notata de profesori,pentru ce ti poate capul! Asta e rolul scolii,sa te faca sa fi mai mult decat trup. Frumusetea mai vine si din inteligenta. Daca te uiti la baieti care cauta doar trup, imi pare rau de tine! Aia nu sunt barbati de succes. Un barbat de succes este sapiosexual, il intereseaza foarte mult inteligenta unei femei. Iar fetele care fac parada modei la scoala cel mai probabil doar la scoala o vor face, in rest vor matura strazile sau vor vinde mere prin piata. Oricum, nu ajung departe. Nu vor face ceva nemaipomenit. Vor fi oameni de rand pentru ca atat au dus. Succes la scoala!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să te împrietenești cu fete la fel de singuratice ca tine.
Eu așa făceam în liceu.
Ieși afară în pauze și fi atentă la fiecare în parte. Dacă vezi o fată singuratică, care este mai retrasă, intră în vorbă cu ea și încearcă să te împrietenești cu ea.

| AlexValentinn a răspuns:

Pai nu mai sta pe telefon si socializeaza, telefonul e cauza timiditatii tale.