| AnnnnnaXD a întrebat:

Am 15 ani si am o problema. Sunt cam timida si nu prea stiu cum sa-mi fac prieteni. Ma simt aiurea sa ma duc la cineva si sa ma bag in vorba cu persoana respectiva. Puteti sa-mi dati niste sfaturi?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sylvye a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema. Am intrebat in stanga si in dreapta ce ar trebui facut ca sa scap de ea si toti mi-au spus cam acelasi lucru: sa fiu eu insami, sa ma comport asa cum simt eu ca ar trebui sa am comport si alte asemenea sfaturi. Cred ca aceleasi vorbe le-ai auzit si tu. Dar stiu ca nu e usor sa faci cum ti se spune, pentru ca asta e problema, probabil vrei sa te schimbi, sa poti interactiona cu oamenii mai usor, sa fi mai degajata, sa iti faci prieteni mai usor. Dar nu te poti schimba peste noapte. Cred ca trebuie sa inveti de la cineva cum sa faci aceste lucruri. De exemplu, alege din grupul tau de prieteni unul mai "nebun" decat tine, incearca sa te tii dupa el ceva vreme si sa intri in grupul lui. La inceput vei sta poate mai retrasa, dar cu timpul poate vei imprumuta din atitudinea lor si vei fi mai relaxta.

4 răspunsuri:
| TaviRandom a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care til pot da este sa fii tu insati si niciodata, NICIODATA sa nu te lasi influentata de parerea nimanui
P.S cea mai usoara metoda de ati face prieteni este aceea de a cauta oameni cu care ai lucruri in comunwinking

| insane22 a răspuns:

Salut..si eu sunt cam tot la fel, uneori imi spun ca n-am nevoie de prieteni noi, dar cand chiar vreau sa ma imprietenesc cu cineva incerc sa uit de timiditate..adica, doar e tot om si ala. daca ii place poersoana mea, super, am un nou amic. daca nu, soarta, nu toti oamenii se inteleg...deci sfatul meu, ca de la iepure speriat la iepure speriat, este sa ai mai multa incredere in tine, fara sa te temi de ce vor spune/crede ceilalti si..fii unic, fii tu. happy