| sisi_3548 a întrebat:

am o problema.Deobiceei nu imi place sa vorbesc despre asta dar.
Mie imi place de un baiat(dragut, de gasca, popular). Prin nu stiu ce barfa s-a aflat in toata clasa si acum peste tot toti rad si scriu pe tabla * + *.
M-am saturat sa se comporte asa! Nu tsiu sigur dar i-au spus LUI, dar este o mare posibilitate...Chestia care ma deranjeaza este ca ma enerveaza, rad de mine, si toti cred ca sunt obsedata de acel baiat si nu este asa.
debea daca il cunosc din vedere! Am zis ca e dragut si acum toti stiu. Daca El a aflat e clar ca ma crede o obsedata
Eu mi-as dori sa scap de aia care rad...Cum pot sa fac sa creada ca nu il mai plac? Cum pot sa aflu daca iau spus LUI?

PS:eu am 13 si el 15big grin

16 răspunsuri:
| viatadecacatt a răspuns:

Pai in primul rand ei nu aflau daca nu ai zis tu cuiva in gura mare si asa s-a dus barfa.
Mai bine iti tineai faza cu"e dragut" in sufletul tau, sa nu stie cineva sau poate doar vreo prietena foarte buna in care ai incredere ca nu spune, ca barfa se duce repede, o stiu din proprie experienta mai bine numai spui la nimeni te lipsesti.
Aia care rad sunt niste prosti care inca nu au trecut de etapa copilariei si nu au ce face decat sa se ia de anumiti colegi din clasa.asa sunt si colegii mei cum au aflat ceva ca imi place mie de x incep"ce mai face x?" si altele.mai bine nu le da importanta nici macar nu te uita la ei, treci pe langa ei ca si cum nu ar exista, o sa isi dea seama ca vorbesc singuri.

| bluesky a răspuns:

De acord cu @raisa, plus ca esti prea tanara si colegii din clasa sunt imaturi, e o chestie de copii si va trece, doar nu le da atentie

| Lady.Love a răspuns:

Mda...de asta nu spun nimanui din clasa de cine imi place. Anu trecut o aflat si dirigu`. big grin

| Lady.Love a răspuns:

Eu iti sugerez sa nu le zici nimic pentru ca orice le-ai zice ei iti vor intoarce mereu vorba cu un comentariu care o sa te deranjeze. Cel mai simplu e sa-i lasi in pace, ca si cum te-ai obisnui cu ce spun ei. Pentru ca daca ei vad ca te deranjeaza vor continua la nesfarsit, pe cand daca ii ignori mai mult ca sigur se vor plictisi la un moment dat.
Mult succes si ai grija ca data viitoare sa nu mai spui chestii din astea numai prietenilor adevarati, in care ai incredere ca nu vor spune nimanui.

| asdgfhresry a răspuns:

Stai linistita. Vorba celor de jos, nu trebuie sa te afecteze. Si la mine in clasa am o colega si un coleg care se saruta in clasa, iar o alta colega le-a facut poza si a scos-o la imprimanta. Si in ora de chimie colega care le-a facut poza le dadea si la ceilalti foile scoase la imprimanta, si i-a vazut profa si a luat foile. super nu? si, nu mai pune tot la suflet. Sunt copii. N-ai ce le face. Trebuie sa rada si ei. Incearca sa gasesti alt motiv de ras in clasa.

| andalu a răspuns:

Sisi incearca in primul rand sa te convingi ca nu te ajuta cu nimic sa pui atat de mult la suflet ce spune lumea din jur.acesta este un exemplu neinsemnat insa in timp vei realiza ca vei avea f mult de suferit daca asculti tot ce se vorbeste in jururl tau.lumea vrea sa aiba si ea o ocupatie, uneri inventeaza lucruri care nu sunt nici pe deaprte adevarate, alteori le amplifica pe cele care au o farama de adevar.
Dar intotdeauna daca esti indiferenta ei vor inceta sa mai vb.pentru ca nu ar mai gasi nicio satisfactie din asta si s-ar orienta asupra altor persoane care le-ar "da nas"
Deci fii indiferenta, sau ia totul in gluma. Ia du-te veseala si razi cand scriu ei pe tabla acel plus, sterge numele lui si scrie in locul lui brad pitt sau o vedeta care iti place tie si spune-le ca acum el ti se pare dragut si ca daca ei considera ca a afirma ca cineva e dragut inseamna neaparat sa fii si obsedat de acel cineva atunci inseamna ca daca nu fac ei in asa fel incat a afle bradd pit si sa o paraseasca pe anglelina pentru tine inebunesti! incearca sa faci si tu misto de ei cand ii vezi asa superficiali.si fii tu mai matura, nu te cobori la mintea lor sa te afecteze asa tare niste cuvinte...
si altceva. daca i-a spus ce conteaza atat de mult? tu treci pe langa acel tip ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic si in cazul in care ar fi advarat si te-ar intreba ce si cum, ii poti spune f sincer sa se uite si el in oglinda si sa isi dea seama ca e dragut si ca nu esti tu singura fata care a observat asta.

| chrissi a răspuns:

Stai linistita, nu te crede nimeni obsedata, doar ca colegii tai nu mai stiu de ce sa rada si de-asta gasesc in orice chestie banala un motiv de ras. Daca alta fata ar fi fost in locul tau fii sigura ca ar fi facut la fel. Eu cred ca nu trebuie sa te stresezi prea tare de chestia asta pentru oricum o sa fie uitata la un moment dat. Si nici n-ar trebui sa-ti acunzi sentimentele fata de tipul ala. Nu stii pana nu incerciwinkingTrebuie sa le arati tuturor ca nu te lasi intimidata asa usor. Baftahappy

| Allegria a răspuns:

Intra in jocul lor
daca ii eviti, mai rau ii inciti

| anna01 a răspuns:

La o varsta atat de mica sunt frecvente sicanele astea din partea colegilor; o simpla parere se poate transforma intr-o barfa senzationala. Cel mai bine este sa spui de alt baiat ca este dragut, simpatic si chiar sa-ti faci un prieten, infirmanad asfel zvonurile. A, verifica-ti anturajul, cui iti impartasesti opiniile, chiar daca sunt inocente sau nu au niciun scop.Renunta la un tip care crede orice si este dispus sa rada la un loc cu cei care te supara, chiar daca este "dragut, popular, de gasca".

| s3nz0r a răspuns:

Poti sa scapi de ei dar numai de tine depinde nu trebuie sa le dai atentie. Daca le dai atentie vor fi si mai rai cu tine si eu de exemplu am patit asa cevawinking stai linistita ca nu esti singurawinking. Eu asa am scapat de ei dar sper sa suporti "injuriile" aduse asupra ta. Si eu am 14 aniwinking. In legatura de unde a aflat acel baiat poti sal intrebi direct sau poti pune e cineva sa intrebe (daca ai prieteni buni) eu de exemplu am doar 1 sau 2 ceilalti sunt de umplutura. Sper sa poti sa scapi de cei care iti fac asa poate ca acei colegi sunt invidiosi ia sa-ti pui si intrebarea astawinking. Si data viitoare cand iti vor face asa ceva sa le spuiwinking (Ce mai sunteti invidiosi? sau Voua nu va place de nimeni? oricum sai pui la zid NU LASA GARDA JOSwinking ) papa si bafta in continuare :*

| Bybyloy[:x] a răspuns:

Sal. Poi fi indiferenta si nu-i baga in seama, prefate ca nici nu-ti pasa...
Ai utea sa le zici ceva de genu.:"Hai so lasam balta! sau Vezi-ti de treaba ta!
Ceva de genu.
Eu chiar nu inteleg de ce rad. E ceva normal.
Dar sunt prea copilarosi...nu-i baga in seama! Lumea vorbeste!
Si chiar daca a aflat acel baiat ce...straight face...Nu e nimic iesit din comun!
Fi si tu mai indiferenta.Nu asculta ce zic altii, vor doar sa te otice si alte chestii urate.
Succes!

| AsU_2581 a răspuns:

Mai bine le zici ca nu iti mai pasa de acel baiat ca ai pus ochii pe altcineva si atunci te va lasa in pacewinkingwinkingwinking

| Alexxa10 a răspuns:

Da... Spunele ceva de genu: Si ce? Care e problema? Fi indiferenta, nu le da atentie, pentru ca ei daca vad ca te oftici, le place, si fac si mai rauwinking Sper ca am ajutat

| dya22100 a răspuns:

Spune'le ca iti place de altcineva (nu dai nume) din sat sau de undeva unde ei nu au mers sau nu stiu unde e big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wai.deci am trecut si eu prin asta. ma bucur ca nu sunt singurawinking
deci...eu mi-am tras frumusel un look traznet, si asa am iesit in evidenta.bineinteles ca pentru el, nu prea conta, ca normal,"eram obsedataa" doar nu avea sa-mi treaca asa de repede.
si mi-am gasit altul arata beton iar x, sa zicem ca peste cateva zile ii curgeau ochii dupa mine.nu stiu.incearca si uh. sper sa te ajute :* eu am reusit...

| sweetygirl a răspuns:

Il intrebi pe baiatul acela