| Nobody11111 a întrebat:

am o problema destul de grava și vreau sa va cer un sfat! Am aproape 18 ani și acum 1 luna am încheiat o relație cu un băiat cu care am fost împreună aprope 2 ani.problema e ca am încheiat-o cam prost.adică,el era genul "golanas " și eu fata cuminte și be certam cam des în ultima vreme pentru ca pur și simplu era prea posesiv.la ultima cearta i-am zis ca vreau sa ne despărțim și nu i-am mai răspuns la nimic 2 zile după care a venit la mine la școală când am intrat,a vrut sa vorbim și m-a chemat după un magazin,m-a întrebat dc vreau sa ma despart de el, ca ei îl înșel și chestii și a dat în mine, defapt m-a bătut bine.din acel moment le.am spus alor mei și a fost scandal mare intre ai mei și ai lui, și ne.au rugat sa nu sunam la politie.de atunci el m-a amenințat ca dacă ma prinde în oraș ma bate de ma omoară și dacă ma vede cu cineva ma bate acolo unde ma vede, nu contează unde.problema e ca mie îmi e frica de el pt ca are antecedente multe cu băiat și chiar l-a bătut pe un prieten de al meu ca m-a văzut într.o seara cu el acum 2 săptămâni.Acum am cunoscut un baiat "asa cum am visat",are o școală,e la facultate, nu e golan și pur și simplu simt ca e ceea ce caut.M-a invitat în oraș dar nu am avut curajul sa ii spun trecutul meu de frica sa nu ma creadă vreo destrabalata ca am putut sa stau lângă asa persoana 2 ani(eram mica și credeam în toate vrăjelile atunci). Deci el m-a invitat în oraș dar nu l-am refuzat i.am spus ca mai vedem dar îmi e teama sa nu ma întâlnesc cu el și sa ma bata și pe mine și pe acel băiat.ce ma sfătuiți sa fac?

18 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Trebuie sa ii spui adevarul baitului ca sa stie la ce sa sa astepte. In cazul in care fostul te va urmari si il va lua la bataie el nu va intelge nimic si nu va fi capabil sa se apere pentru ca o sa il ia prin surprindere. Nu are de ce sa iti fie frica de reactia lui, trebuie sa stie adevarul, pentru ca desi e o parte a trecutului tau, inca te bantuie si il implici si pe el fara sa vrei. Nu te va judeca daca va fi un baiat ok, dimpotriva. In plus, eu consider ca trebuie sa te duci la politie, pentru ca poate sa fie destul de periculos.

| pufulescu a răspuns:

Tu spui ca daca te duci la politie fostul o sa iti ' strige ' toata viata! Dar daca il bate si pe actualul prieten al tau ce faci? O sa stai inchisa in casa toata viata? Te calugaresti ca sa nu mai aiba acela pe cine bate?
Si poate de pielea altora nu te intereseaza, dar daca peste o saptamana te prinde fostul si iti crapa capul? Atunci ce scuza mai gasesti ca sa nu il reclami?
Du-te si reclama-l, iar alta data nu te mai incurca cu toate jigodiile din cartier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, esti intr-o situatie grea. Cred ca cel mai bine ar fi sa ii povestesti iubitului tau actual situatia pentru ca si el e in pericol si are dreptul sa stie asta. Poate gaseste el o solutie. Sau o gasititi impreuna. Cert e ca tu nu trebuie sa traiesti cu frica in san la orice pas. Ai dreptul sa fii cu cine vrei tu. Ai oricum o parte de vina ca l-ai acceptat asa pe fostul si s-a invatat. Daca te-a batut ar trebui sa il denunti. Acum fii sincera cu baiatul asta si spune-i in ce situatie te afli si in care se afla si el saracu fara sa stie. Macar incepe bine relatia asta. Sper sa fie bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Justadream94 pai pana se apropie ea de el povestindu-i prostii s-ar putea sa ajunga in spital amandoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-o luna deja ti-ai gasit alt baiat(nu mai comentez avand in vedere acest fapt). Lasa intalnirile cu alti baieti deocamdata, si rezolva-ti problema in fosta relatie. Doar riscandu-te si aratandu-i ca nu iti e teama de el poti sa scapi de asemenea individ. Oare nu esti curioasa de ce e in stare? totusi ai stat cu el 2 ani trebuie sa fi aflat cum este de obicei si cum te poti intelege cu el. Iti spun sigur ca politia nu rezolva mai bine problema decat voi doi. Tu alegi daca vrei sa-l infrunti.

| horansgang a răspuns:

Măi fată dragă, e viaţa ta şi faci ce vrei cu ea, nu mi se pare corect să nu-ţi trăieşti viaţa datorită unuia care nu merită. Există poliţie (cu toate ca merge cam prost în România), ţine cont de asta. Nu te poţi feri toată viaţa de tipul ăla, dă şi tu dovadă de curaj! Ştiu că violenţa fizică îţi provoacă teamă, dar atâta timp cât ai o familie şi poţi apela la poliţie, nu văd de ce te-ai tema.

Eu sper doar că totul va fi bine şi să scapi de tipul ăla, în rest n-am ce altceva să-ţi fac doar să-ţi urez gânduri bune!

Scrie-mi în privat dacă vrei să mai vorbim, da? Baftă.

| justadream94 a răspuns:

Pai pentru a evita asemenea situatie incearca sa te apropii de el suficient de mult asa incat sa ''primeasca'' bine vestea happy
Adica discuta cu el orice prostie ca atunci cand ai sa ii zici cum stau lucrurile sa nu inteleaga gresit.
Ar fi bine pentru tine adica ai putea discuta cu fostul si el sa te amentinte..mergi cu dovada la politie si depui plangere. daca a caftit pe altii vorbeste cu ei sifaceti mai multe plangeri

| Rainmaker a răspuns:

Buna Nobody!
Dar unde locuiesti? Chiar este sat fara caini? Nu traim in Comuna Primitiva unde Neica Nimeni isi face legea cu pumnul.Nu te sfatuiesc sa apelezi la autoritati! ...Vai mama lor! Cei mai competenti sunt legistii, cei care-ti fac autopsie.Dar, in locul tau fie ca m-as imprieteni cu un tip mai "smecher"decat el ori l-as cinsti pe unul care sa-i administreze cate o corectie cam de cate ori ar avea nevoie.Doar nu este el Christos si poate imparatii lumea dupa bunul plac! Si stii vorba aceea: Orice sac isi gaseste peticul!

| Nobody11111 explică:

Am vrut sa ma duc la politie pentru ca aveam și vânătăi și dovezi dar el are bacul acum și ai mei au zis ca nu îl baga în bag și după o sa-mi strige toată viata și nu o sa ma lase în pace.Eu i-aș zice dar nu vorbesc de mult timp cu el și el insista sa ieșim sa ne vedem și nu ii pot spune acum ca "nu pot sa ies ca poate ne prinde fostul meu care e disperat și ne bate" și nici nu pot amână atât de mult încât sa prind eu încredere în el.ideea e ca nu știu cum sa ma vad cu el, undeva unde sa nu fie lume dar sa nu dau de bănuit ca ma ascund de cineva ca nu îl pot baga într.o scara de bloc... unde ziceți sa ma vad cu el? ca sa pot sa.I spun măcar fata-n fata

| Nobody11111 explică:

Dacă mai da o data în mine normal ca ma duc dar asa poate sa zică și politia de ce nu m.am duc acum 1 luna când s-a întâmplat.și în plus, la politie cel mult ii poate da o amenda sau pot obține acea hârtie prin care nu mai are voie sa se apropie de mine, dar el e nebun, mi-a spus de multe ori ca dacă ma despart de el ar fi în stare sa ma omoare și m.a mai amenințat acum.pana și părinții lui mi-au zis ca nu îl pot controla și dacă ma duc la politie mai rău îl enervez....nu știu ce sa fac, plus ca politia de la noi nu intervine decât dacă moare cineva sau îl bate pana e în coma...îmi e frica sa ies și pe strada, am coșmaruri. dacă știam ca era asa nici nu ma încurcam cu el dar era altfel, m-am îndrăgostit de el, a fost primul cu care m-am culcat și credeam ca o sa fim toată viata împreună....nu știu ce sa fac sa scap de el, au încercat ai mei sa vorbească pașnic cu el dar el zice ca "nu ii fac nimic, nu ma interesează " dar a 2-a zii ma urmarea peste tot

| Nobody11111 explică:

Rainmaker,la noi în oraș cam asa e, politia nu acționează pana nu sunt morți sau foarte grav răniți, toți cei mai "smecheri " ca el sunt din același grup cu el și toți țin cu el, eventual m-ar bate ei pe mine(chiar m-au amenințat 2 de la el din grup ca o sa am probleme când ies pe strada)în nici un caz invers.

| Nobody11111 explică:

Off....chiar nu știu ce sa fac, îmi e frica pentru mine și pentru cine este în preajma mea... părinții îmi zic sa stau inchisa în casa și sa ma feresc de el dar nu mai pot.parca m-am călugărit asa ma simt

| Nobody11111 explică:

Openeyes,în primul rand el și-a făcut făcut prietena din a 2-a zi de când a dat în mine și s-a afișat cu ea imediat pe strada, și cu el nu pot vorbii pentru ca ultima data când l-am văzut pe strada a venit cu o privire de ucigaș la mine și deja ridicase pumnul, noroc ca i-a văzut pe ai mei în spatele meu și a plecat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nobody11111):

Ceea ce face el nu trebuie sa faci si tu, mai ales ca te afli in situatia asta in care poti face probleme si celor din jurul tau. Tu chiar nu stii pe cine ai avut langa tine? Daca a ridicat pumnul ce? tu nu ai maini, picioare sa te aperi? trebuie sa afli ce nu-i convine de fapt. Sunt lucruri care trebuie sa se termine si trebuie sa le pui la punct. E un om, nu te speria asa. Daca esti minora, ar fi bine ca tatal tau sa intervina, in caz contrar nu stiu de ce nu ai face-o tu.

| Nobody11111 explică:

Când l-am întrebat de ce o face mi-a răspuns "dacă nu te mai pot avea eu voi avea grija sa nu te mai aibă nimeni "

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nobody11111):

Cu el nu vrei sa discuti, la politie nu vrei sa apelezi, parintii tai nu intervin, nu stiu ce astepti, o rezolvare din cer probabil. Chiar il crezi in stare sa te omoare? e o tampenie stie si el ca nu poate face asta, e un criminal? a mai avut tentative? tu oricum nu mai esti cu el, de batut te-a batut, ce iti mai poate face? Nu mai sta cu frica, te temi de un om, un om capabil sa faca exact ceea ce poti face si tu. Ai putea invata sa te bati in situatii de genu, cum altfel? In fine, faci ce doresti, decizia iti apartine.

| Nobody11111 explică:

Și nu știu cum as putea face eu fata, 50 de kg la 70 și având în vedere ca habar n-am sa ma bat

| Nobody11111 explică:

Imi e frica pentru ca ar putea sa ma bata oricând, părinții ma ajuta, ei au calmat situația dar îmi zic sa stau toată vara inchisa în casa, sa nu ma duc nici la strand ca poate ma prinde.a bătut o data pe cineva de l-a lăsat în coma dar nu știe nimeni ca el a fost și a scăpat basma curata