| maria_9179 a întrebat:

Am o problema, eu si prietenul meu suntem impreuna de 2 ani,insa parintii mei nu sunt deloc de acord,ca nu este de mine,ca nu are bani,ca trebuie sa am un prieten cel putin cu facultate etc Doar ca nu il cunosc sa vada ca de fapt e un om foarte bun si ma iubeate enorm. Eu tocmai am terminat liceul,am trecut de bac si urmeaza sa ma inscriu la facultate si sa sustin examenul de titularizare. Noi vrem sa plecam impreuna la Bucuresti,sa ne facem viata noastra,eu o sa lucrez, la fel si el doar ca nu stim cum sa facem.

nu vreau sa ma rup de ai mei si nici el nu vrea asta, sa ma cert cu ei si sa inceapa cu acuzele si aa ma invinovateasca problema e ca ai mei ma si tin inchisa in casa si ma considera copil desi am apeoape 20 de ani. Ce sfaturi imi dati?
Scuze daca am mai facut greseli, m-am grabit

Răspuns Câştigător
| Osirius a răspuns:

Ai 20 de ani te tin inchisa in casa? Nasol.
Personal as pleca cat mai repede de acolo.

7 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Uite, chiar si la varsta asta trebuie sa ii asculti pe parintii tai sau macar sa iei o decizie care sa le convina si lor deoarece ei ti-au dat viata si vrei sa ii faci ferciti la randul lor, asa-i?batting eyelashes
Apoi, pune in balanta daca merita sa ai certuri cu ai tai din cauza acelui barbat, chiar merita? Daca te iubeste cu adevarat si e sincer atunci da. Incearca sa il determini sa faca si el ceva studii sau sa munceasca si etc, determina-l sa ajunga cat mai sus ca sa il placa parintii tai, atunci ei nu o sa mai aiba nimic de obiectat. Daca el te iubeste va face orice pentru tine, se va ridica si la asteptarile parintilor tai.
Incearca sa ii impaci pe toti, si capra si varza laughing
Plus ca, ti-ar place sa iti petreci viata langa un barbat realizat. big grin

| TeckTonik997 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu cu parintii prietenei mele desi avem 17 ani si nu sunt sarac sau cu mai putine studii etc, atat noi cat si familiile noastre fiind oarecum egale din toate punctele de vedere. Nu stiu ce sa iti spun, ar trebui sa discutii cu ei serios, sa-i chemi pe amandoi si sa le spui ce ai de gand. Foarte mult conteaza si experienta lor de viata. Spre exemplu, mama ei a avut prima si ultima relatie la 24 de ani, de nevoie nu de drag.

| SimonaSimona01 a răspuns:

In primul rand sa nu faci prostia sa pleci de casa si sa rupi legatura cu ei ..Crede-ma a sa ai nevoie de ei, chiar daca nu vrei sa recunosti la inceput. Faza cu baiatul, incearca sa vorbesti cu ei sa le spui ce iti trece prin minte si sa le spui ca vreti sa plecati si sa faceti amandoi facultatea, incearca sa le explici ca tii la el ca nu vrei sa te certi cu ei din cauza ca nu are bani cum ar vrea ei ..Mult succes:*!

| DenisaDeea26 a răspuns:

Nu părinţii îţi aleg viaţa. Tu trebuie să decizi ce vrei să faci, altfel vei regreta.

| maria_9179 explică:

El ma iubeste mult, asta o stiu
si intr-adevar nu vreau sa rup relatiile cu ei insa at cand au aflat initial ca srau cu el au reactionat f urat si mama mereu ma inteapa cu ironii din cauza asta si el chiar vrea sa se realizeze ca sa le demonstreze.

| maria_9179 explică:

Pai tocmai ca si ai mei s-au casatorit pentru ca asa au vrut parintii lor, nu pentru ca ar fi vrut si ei. Si ei vor sa gasescpe cineva cu bani, ca sa nu maj muncesc eu. Dar nu inteleg ca sa fii linistita si fericita e important, in loc sa stai cu unu cu bami da sa ai certuri mereu

| maria_9179 explică:

Si problema este ca au fost si alte probleme cu ai mei pe langa faptul ca m-au tinut in lesa, putin mai grave si desi nu am facut o asa nebunie niciodata vreau sa traiesc viata mea, nu sa stau mereu sa fac ce spun ei si sa ma asez unde spun ei. Vreau sa muncesc impreuna cu el si sa realizam ce ne dorim