| PrettyStrawberry a întrebat:

Am o problema foarte grava pentru mine, probabil ca unii ma veti considera nebuna :]] Dar chiar sufar din aceasta cauza :
Eu nu prea am prieteni in viata reala si nici nu am cum sa ma imprietenesc prea usor cu cineva, asa ca am gasit site. ul IMVU. Mi s. a parut interesant si am evoluat in acest joc, mi-am facut un cont foarte frumos etc. Apoi mi-am facut o gramada de prieteni pe care desi nu ii cunosc in realitate chiar tin la ei. Dar tocmai mi-am dat seama ca imi irosesc viata asa, ca statul toata ziua in fata pc. ului nu ajuta la nimic si ca ar trebui sa fac un efort si chiar daca stau la pc macar sa imi fac prieteni cu care ma pot intalni in realitate si cu care sa am lucruri in comun, sa fac ceva artistic, frumos.
Asa ca oricum mi. a fost blocat pentru totdeauna contul si am fost foarte trista dar m.am gandit ca e penibil si ca ar trebui sa incep din nou, sa las Imvu
Intrebarea mea este: cum as putea sa uit si sa imi fac prieteni reali, sa imi schimb look. ul etc? Cer sfaturi happy

Multumesc.

2 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

În primul rând, nu eşti nebună. Faptul că ţi-ai dat seama că toată treaba e inutilă arată că te duce capul.

Eu spun să nu îţi schimbi look-ul. Un prieten te acceptă aşa cum eşti, nu aşa cum vrei să pari. Tu fii tu însuţi şi începe să-ţi faci prieteni prima dată pe colegii tăi. Împrieteneşte-te cu 2-3 fete, deveniţi prietene bune, ele o să-ţi facă cunoştinţă cu alţi prieteni şi tot aşa. Nu te feri să cunoşti lume nouă...

Baftă!

| Bogdan01234 a răspuns:

Trebuie sa crezi in tine. sa stii ceea ce poti face si de ceea ce esti in stare. un prieten nu se cauta, pentru ca atunci cand cauti nu gasesti. un prieten vine de la sine, si te place pentru ceea ce esti exact asa cum esti. cel ce iti cere sa te schimbi nu poate fi numit prieten. depinde si de varsta care o ai, dar in functie de ceea ce faci tu zi de zi. pot sa spun ca ar trebui sa petreci mai mult timp in ''libertate'' nu in fata calculatorului. sa incerci sa intelegi pe ceilalti pentru ca doar asa poti fi inteleasa si tu. este un lucru care vine mereu de la sine. nu trebuie sa iti schimbi absolut nimic. eventual trebuie sa schimbi doar faptul de a avea mai multa incredere in tine. happy bafta