| Laviniashshsnnsnsnsn a întrebat:

Buna! Am o problemă. Îmi place mult de un băiat, suntem colegi de clasă. Are și el o simpatie pentru mine, îmi tot zâmbește se uita la mine, dar problema este ca are iubită. Ideea e ca ne cunoaștem din clasa 1 și acum suntem in a12a. Nu știu neaparat dacă îl iubesc, dar știu sigur ca de plăcut îl plac enorm și exista șanse mari sa ajung sa îl iubesc. Nu vreau relație deocamdată, mi se pare ca mai am timp, mi se pare ca sunt tânăra, am doar 17 ani. Ideea e ca exista șanse ca el și iubita lui sa nu rămână pentru totdeauna împreuna? Sa se despartă? Știu ca par o scorpie, dar eu chiar sper sa fie o relație trecătoare, de adolescenți, de copii. Eu țin la el și dacă o iubeste pe fata aia sper sa aibă tot binele din lume, nu vreau sa mă bag între ei sau ceva. Mă țin foarte la distanța de el și sunt foarte rece cu el tocmai pentru ca nu pot ascunde ce simt. As minți dacă as zice ca nu îmi doresc sa fiu cândva in viitor iubita lui. Oare mai exista șanse? Oare Dumnezeu îmi va zâmbi și mie? Sa mai sper sau sa renunț?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu știu neaparat dacă îl iubesc, dar știu sigur ca de plăcut îl plac enorm. Dacă îl placi enorm, îl iubești.
Nu vreau relație deocamdată. Dacă nu vrei asta, ce vrei de fapt? Să te joci de-a relația?
Ideea e ca exista șanse ca el și iubita lui sa nu rămână pentru totdeauna împreuna? Sa se despartă? Da, există totdeauna asemenea șanse. Chiar și dacă ar fi cu tine, tot ar exista șanse să vă despărțiți. Acest risc există în orice relație, oricând.
dacă o iubeste pe fata aia sper sa aibă tot binele din lume, nu vreau sa mă bag între ei sau ceva. Aici trombonești. Din tot ce spui aici rezultă contrariul. Gândește-te bine. Chiar tu spui aici mai jos așa.
As minți dacă as zice ca nu îmi doresc sa fiu cândva in viitor iubita lui.
Ei când minți, când te minți pe tine însuți? Acum sau două rânduri mai sus?
Oare Dumnezeu îmi va zâmbi și mie? Nu zâmbește, râde de tine în hohote.
Sa mai sper sau sa renunț? Dacă speri fără să faci nimic, speri degeaba. Speratul fără făcut este renunțare.

| Laviniashshsnnsnsnsn explică (pentru sadrian46):

laughing Îmi place răspunsul tau! Dar ce pot sa fac? De sperat, sper, dar nu vreau sa îi despart. Nu vreau relație acum pentru ca îl doresc pe el, vreau sa am o relație cu el, dar el e ocupat acum și vreau puțină consolare, să știu măcar ca nu am rămas fără șanse

| sadrian46 a răspuns (pentru Laviniashshsnnsnsnsn):

Îmi place răspunsul tau!
Mă bucur că îți place. Asta inseamnă că am început un dialog ptin care te pot ajuta.
Dar ce pot sa fac? De sperat, sper, dar nu vreau sa îi despart.
Ei se pot despărți și cu și fără tine. Dacă nu vrei să acționezi pentru ai despărți, nu ai șanse, degeaba speri.
Nu vreau relație acum
Tu nu vrei relație acum, dar el viața și-o trăiește acum. D-ta trăiești un vis proiectat în viitor. Poți avea 1000 de asemenea vise. Eu consolare nu am de unde să îți dau. Aștept să te trezești la realitatea vieții. Ce șanse ai dacă el rămâne cu ea? Zero.

pentru ca îl doresc pe el, vreau sa am o relație cu el, dar el e ocupat acum și vreau puțină consolare, să știu măcar ca nu am rămas fără șanse

| Laviniashshsnnsnsnsn explică (pentru sadrian46):

Ai dreptate dacă nu acționez acum nu am cum să îl cuceresc, normal ca vreau sa se despartă, dar m-aș simți prost dacă ar fi vina mea. Nu o sa te mint, cu toată modestia, sunt o fată frumoasă. Băiatul asta m-a plăcut in a9a și a10a, dar am fost prea naivă sa îmi dau seama. Ce propui? Să îi despart?

| sadrian46 a răspuns (pentru Laviniashshsnnsnsnsn):

Ce propui? Să îi despart?
Nu dau asemenea sfaturi. Eu spun să faci ceva pentru viața ta. Iar sentimentul tău față de el face parte din viața ta. Poți să renunți la senrtimentul tău față de el, în acest caz, renunți la el. În acest caz, cauți alt băiat. Dacă nu renunți la sentimentul tău, care face parte din tine, atunci lupți pentru acest băiat. Dar asta decizi d-ta nu mă pui pe mine să decid.
Să te gândești ce înseamnă pentru ei doi relația lor.
Spui așa. El are o iubită. Ce înseamnă asta pentru el? Că ei doi se întâlnesc și? Și ce fac când se întâlnesc? Și-au declarat dragoste eternă, sunt logodiți, se vor căsători, și-au propus asta? Sau se întâlnesc la cofetărie și se sărută la despărțire când el o conduce acasă? Asta-i tot în relația lor? Dacă ei declară că sunt împreună, chiar sunt, sau este o scenetă în fața lumii. care dă bine la public?
Este el propietatea ei, dacă sunt într-o relație? Va fi el propietatea ta dacă veți fi împreună? Iubirea îmseamnă diferit, atât de diferit cât de multe cupluri sunt pe lumea asta. Adică sunt cam câteva miliarde de modalități de a iubi pe cineva. Ei nu sunt căsătoriți, nu strici o familie. Tu îi oferi o opțiune. El poate să aleagă.

| Mri28 a răspuns:

Speranța moare ultima, niciodată nu se stie ce iti rezerva viitorul, ai răbdare sa vezi cum decurg lucrurile intre ei. Si daca se despart, nu-i dai timp sa respire, esti pe el pornită, iti arati disponibilitatea? (glumesc cu ultima parte)
Răbdare si iar răbdare, poate vei întâlni tu pe altcineva si o sa uiti de el.