| Andrei 123 a întrebat:

am o problema.Imi vine sa urinez dar nu. mi se scurge toata urina, trebuie sa ma fortez si sa ma sterg cu hartie ca daca nu mi se uda pantalonii, stau vreo 5 minute si tot mai simt ca ma scapa, am doar 14 ani.nu mi se pare normal, ce sa fac?

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai, probabil, fimoza.Fimoza este afectiunea in care preputul prea stramt nu permite decalotarea.
Fimoza este cauzata de un inel fibros de la nivelul preputului copilului mic (la baieti!) Daca e prea stransa, impiedica urinarea. Este foarte important sa te adresezi medicului specialist inca de la primele manifestari ale simptomatologiei acestor conditii medicale, pentru a evita riscul aparitiei leziunilor permanente ale penisului. Spune-le parintilor tai sa te duca la un chirurg pediatru, altfel risti sa nu-ti mai creasca penisul si sa nu fii fericit in viata sexuala.

| pufoletedebomboana a răspuns:

Este o raceala si mie mi s-a intamplat du-te la medicul de familiei si spune-i.

| s4a a răspuns:

Buna Andrei. Nu ne-ai spus cand si de cat timp se manifesta acest simptom. Pot enumera cateva cauze privind urinarea incompleta:
- deshidratarea (daca urina este inchisa la culoare) se poate rezolva consumand mai multe lichide
- erectia (urinarea este afectata in timpul si pana la 15 minute dupa erectie) nu reprezinta o problema
- prostatita (inflamatia prostatei) cauzata de o infectie bacteriana
- micoza la nivelul aparatului urinar
- o afectiune a prostatei sau a aparatului urinar
Cu exceptia primelor doua cauze, daca problema se manifesta mai mult de cateva zile trebuie sa mergi neaparat la medic. Iti va da de facut in primul rand o analiza a urinei si posibil o trimitere la un urolog.

| Andrei 123 explică:

Nu cred ca este vorba de fimoza. in orice caz nu prezint acest simptom.