| NotSure a întrebat:

Am o problema legata de mine.Nu am incredere deloc in mine si sunt delasatoare.De exemplu :Maine imi propun sa fac ceva dar nu il fac.Si as vrea dar nu stiu cum.Nu am prieteni,sunt foarte timida, iar din cauza conditiei fizice am fost jignita si batjocorita (nu pot spune ca arat foarte rau dar nici bine nu) chiar si de parinti.
Aici este problema, eu incep liceul si imi este tare frica ca o sa fiu ca in generala.Eu eram fata ratata care statea singura mereu si nu scotea nici un sunet era acolo in coltul ei (uneori colegi nici nu stiau ca sunt la scoala).
Alta problema ar fi ca eu simt ca nimanui nu ii pasa de mine. Sunt singura si nu vreau sa fiu mereu asa.
In general ar m-ai fii probleme dar nu vreau sa iti stric ziua si nici sa scriu un roman nu vreau.
Vreau niste sfaturi. happy

4 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Ca sa scapi de procrastinare (sa tot amani lucrurile si sa nu faci ce-ti propui) ai un pic de lucru.

Da-ti un premiu doar dupa ce faci ce ti-ai propus. De ex. ma joc numai dupa ce spal vasele.

Promite cuiva ca vei face ce ti-ai propus si roaga-l sa verifice.

Gandeste-te ce bine o sa te simti dupa ce ai facut ce ti-ai propus.

Daca zici ca nu arati bine de ce nu te ocupi putin de tine?

La liceu nu e obligatoriu sa fie la fel ca in generala. Ti-ai facut un plan cum sa intri in vorba cu noii tai colegi?

| MrLucas a răspuns:

Simte-te bine in pielea ta! legat de faptul ca esti delasatoare nu pot sa iti dau nici un sfat pentru ca si eu sunt la fel, insa legat de restul..nu vei fi mereu singura, nu trebuie sa disperi, ai rabdare cu tine insuti, bucura-te de viata, fa ce te face fericita fara sa iti pese de parerea celorlalti si tine minte ca nimeni nu e perfect.Nu ii baga in seama pe cei care te batjocoresc, mereu trebuie sa fie cativa destepti care se cred mai presus de toti, pana la urma asta e talentul lor, sa faca pe clovnii.Mult succes si tine capul sus, fi mandra de tine.

| NINAAAAAAA a răspuns:

Buna, in primul rand nimeni nu e perfect, iar in ceea ce le priveste pe fete ele, noi putem oricand sa facem schimbari in ceea ce priveste aspectul nostru, incearca putin machiaj, o noua vestimentatie, o noua frizura, vopseste-ti parul, mergi la sala sau pur si simplu alearga prin parc, incearca sa socializezi mai mult, pentru ca toata lumea poate si eu am fost la liceu si stiu cat de rai pot fi colegii, dar gandeste-te asa acum o sa incepi o noua etepa din viata ta, deci la liceu nimeni sau aproape nimeni nu te cunoaste, nu stie cine erai inainte, deci sfatul meu este sa alegi sa fi altcineva, altcumva, mai extrovertita, o sa vezi ca o sa iti placa.Ghideaza-te dupa proverbul nu lasa pe maine ce poti face azi, doar tu iti poti schimba viata, altfel va ramane totul la fel, eu chiar te incurajez sa schimbi anumite lucruri din aspectul fizic o sa te ajute mult, crede-ma si sa stii ca nu esti singura, parinti tai te vor iubi mereu.Mult noroc! Ma-s bucura ca peste putin timp sa imi scrii despre schimbarile pe care le-ai facut happy

| AmaliaAlisia a răspuns:

Buna.In liceu nu va mai fi ca in generala.Era exact ca tine! Ma regasesc in cuvintele tale.Nu te inchide in tine! Vorbeste cu cineva, singuratatea duce la depresie. Nu esti cu nimic mai jos decat ele.Nu te arata afectata, dar nici nu comenta.Indiferenta doare scumpa mea. Te imbratisez