| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, mă enervez foarte repede din anumite motive care mă enervează super mult și mă deranjează.
Nu am probleme cu glanda, nici nu sunt depresiva, nu urăsc oamenii. Problema este ca îmi vărs nervii pe persoane cărora nu ar trebui și pe anumite lucruri (saraca usa, mă mir ca nu e sparta deja).
Sunt în pragul adolescentei și nu știu dacă ar putea fi doar ăsta motivul. Am avut o perioada în care am fost foarte calma dar acum am devenit foarte nervoasa și stresata.
Acum ceva timp îmi plăcea sa invat la fiecare materie, acum însă mă enervez când trebuie sa invat și o pagina mica de caiet. Nu sunt pretențioasă. Odată când m-am enervat super tare este atunci când m-am ingrasat si parintii mei au dat altcuiva bicicleta medicinala prin care făceam eu, era a mea și nu mi-au cerut permisiunea pe care sigur le-o dădeam dacă mă întrebau frumos.

Ce ce intâmplă cu mine?

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Nervii vin dintr-o zona de stres, poate te streseaza scoala, asigura-te ca in weekend petreci afara macar o ora la aer curat sau cu prietenii, ai nevoie de oameni langa tine cu care sa socializezi si eventual sa te descarci vorbind legat de ce te deranjeaza, iti vine sa trantesti prin casa cand ti prea mult in tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Te sfatuiesc sa iti iei un moment de ragaz cand simti ca ti se aduna sangele la cap, sa faci exercitii de respiratie cateva minute, apoi sa revii.In felul acesta nu eliberezi emotiile negative fix ca un vulcan, ci un pic mai controlat, temperat.Cat despre invatat, pare ca pur si simplu iti pierzi rabdarea, ceea ce se intampla inevitabil oricarui elev din Romania, chiar si celor iminenti. Furtuna hormonala prin care treci in etapa adolescententi are un impact mult mai mare decat iti poti imagina, totul se resimte mai intens decat este de fapt. Daca se intampla sa se apropie si perioada aceea specifica a lunii, e clar. :)) Apoi, si eu imi amintesc episoade care atunci pareau cat se poate de dramatice, cu vibe de sfarsitul lumii, din interactiunea cu parintii, din orice, insa acum la maturitate pur si simplu rad, avand o cu totul alta perspectiva.In timpul liber poti asculta ce se mai vorbeste pe aici:

https://www.youtube.com/results?search_query=cum+iti+controlezi+furia

| Alecsandru322 a răspuns:

Pai nervi ăștia sunt definiția femeiei?

| dgoc a răspuns:

Poate ar fi util să discuți cu un specialist în sănătate mintală.
Ei te pot ajuta să identifici și să gestionezi mai eficient stresul și emoțiile negative și să găsești modalități să îți recâștigi echilibrul și să te simți mai bine în pielea ta.