| Dydydodo a întrebat:

Am o problema: nu mai este foarte mult timp pana la prima zi de liceu si imi fac griji. Am auzit ca in general se rade pe seama bobocilor, asa este? Liceul este foarte bun, dar plin de fitosi si sincer : nu-mi plac. Nu stiu cum voi face in relatia colegiala! Imi este putin teama ca nu voi lega prietenii, de profesori nu-mi este frica, atat timp cat invat. Cum a fost prima voastra zi de liceu? Ce sa fac impotriva celor care rad de boboci, dar si a fitosilor? Tin mine ca in generala cand m-am mutat mi-a luat ceva timp (cam mult) sa-mi fac prieteni, acum totul este bine, sunt prietena cu toti, dar vine liceul si nu cred ca voi cunoaste colegii. Funda!

Răspuns Câştigător
| PapadiaMeleu a răspuns:

Stai linistita. Ma indoiesc ca vei avea probleme. Cat despre cei care rad de boboci, o singura data mi s-a intamplat chestia asta, dar dupa nu s-a mai bagat ala in seama si nici eu. Daca esti baiat si stii sa te impui in fata lor, n-ai probleme. Totusi, tu esti fata si iti spun sigur ca o sa-ti placa. Toti se intreaba daca se vor adapta si se descurajeaza. Vei lega prietenii, te vei baga in seama cu altii/se vor baga si ei cu tine, o sa vezi. happy
O sa-ti placa. Sper ca te-am ajutat, si daca te-am ajutat, n-am nevoie de funda.

3 răspunsuri:
| Blamely a răspuns:

Nu, nu-i așa. Ai auzit prost. Eu n-am avut probleme cu nimeni în primul an de liceu. Prima mea zi de liceu a fost ok, deși cam plictisitoare pe ici pe colo.

| SimonaSimona01 a răspuns:

Da imi era frica cand am ajuns in a 9a.In primul rand ca sunt boboc si cei mai mari vor rade de mine.Dar asta nu s-a intamplat, mai alesau fost persoane care m-au ajutat sa ma integrez cu cei din jur. Apoi am inceput sa ma imprietenesc cu colegi din a doua zi de scoala..Trebuie sa fi linistita si deschisa

| MadalinaElly a răspuns:

Buna! ...deci esti boboaca la fel ca mine smug... si eu imi fac griji ( cum o sa fie colegi, profesori, cum se vor comporta cei mari cu noi ). Si eu am auzit ca cei mari ( uni) o sa se ia de bobooci, dar sfatul meu ar fi sa nu ii bagi in seama ( ei vor doar sa te incerce).Cat despre prieteni, o sa-ti faci multi, dar conteaza sa fii sociabila, fii tu insuti! te pup :*
PS : scuze daca sunt greseli de ortografie dar ma grabesc! :* :* happy happy