| RyAngel a întrebat:

Sunt o opta, am o mica problema - nu legata de liceu, sunt hotarata - dar legata de o colega. Am impresia ca vrea sa se tina dupa mine. Pana acum asa a facut, tot ce faceam eu, si ea. Si nu e genul de persoana pe care o vrei pe langa tine, adica o prinzi ca minte si te barfeste imediat cum intorci capul, lanseaza zvonuri si lucruri de genul asta. Iar eu am avut niste experiente tare neplacute cu ea si nu vreau sa se repete la liceul, ideea e sa imi pastrez prietenii pe care i-am avut in generala dar sa merg intr-un loc cu totul nou, pentru ca toata lumea zice ca e prea strict liceul asta si colegii mei (in afara ei) vor toti la un alt liceu, desi cei care sunt acum a noua la acesta de care vorbesc eu nu se plang si le place. Nu pot sa vorbesc cu ea, pentru ca sunt sigura ca fac mai rau si vine special, dar nu stiu ce sa fac pentru ca are pica pe mine sau ceva (chiar nu stiu de ce, obisnuiam sa fim prietene bune, dar la un moment dat m-a indepartat si de atunci...) si mi-e teama sa nu lanseze zvonuri sau sa imi faca necazuri la liceu pentru ca ea cunoaste 3-4 din liceu, pe cand la mine e cu totul nou si mi-e frica sa nu-mi strice si asta, deja ultimele luni mi aici mi le-a cam stricat.

2 răspunsuri:
| DaReZon a răspuns:

Inteleg cum te simti. De obice asa se intampla in viata: daca unu are ciuda pe tine, poate sa imprastie zvonuri ciudate despre tine la toti oamenii.
Eu am patit asa ceva la liceu, anul trecut cand am intrat in a IX a. Am fost criticat de o singura persoana la toata clasa si intr-o saptamana aceeia credeau ca eu sunt prost. Tu trebuie sa ai foarte mare grija cum faci. Cand ai intrat la liceu, incearca sa te cunosti cu colegii tai noi de clasa cat mai bine, inainte de a fi barfita catre ei. Greseala mea a fost ca nu m-am integrat la timp cu colegii si mi-a luat-o ala inainte, barfindu-ma. Chiar din prima/a doua zi de scoala, incearca sa vorbesti cu majoritatea colegilor si sa te cunosti. Vezi ce le poate capul si ai grija. Succes.

| Lauraaai a răspuns:

Eu zic sa o eviti si sa nu o mai bagi in seama pentru ca la un moment dat o sa vada ca o tratezi cu indiferenta. Fundaa? :*