| bilka a întrebat:

Am o problema... Nu prea stiu cum sa incep. Sunt genul de fata timida care ar vrea sa spuna ceva si nu poate (asa ma vad eu). Nu sunt prima din clasa, dar sunt a3a. As putea invata mai mult, dar pur si simplu nu am chef. Uneori cand vin de la scoala si am mult de invatat, daca mai am probleme de adolescenti sau sunt indragostita, nu ma pot concentra deloc. Prefer sa stau si sa ma gandesc ce bine as rezolva problemele mele de adolescenta. Problema e ca nici macar nu le rezolv, doar ma gandesc ca fac asta si apoi sunt obosita si nu mai am chef de teme. Le las ultimele.
Uneori ma gandesc ca trebuie sa ma gandesc pe loc, sa nu fiu o visatoare si sa accept lumea asa cum mi se da, dar mi-e greu. Lucrurile pe care le doresc cu adevarat nu le iau in seama, pentru ca imi place sa ma vad direct sus. Nu pun destul suflet in ceea ce fac si ceilalti mi-o iau inainte. Uneri ma mai uit la filme care mi se aseamana si imi spun ca si eu trebuie sa ma trezesc, dar apoi uit tot si raman la locul meu singura. Am nevoie de ajutor sa ajung acolo unde imi doresc sa nu mai stau inchisa in mine! Va rog! As face orice sa primesc un sfat.

Răspuns Câştigător
| BlacK EyeS LoVE BRoWn EyEs a răspuns:

Daca parintii tai vor sa te conduca, sa devi ceea ce nu esti, e cam grav. Risti sa ramai fara personalitate si sa nu mai sti cum trebuie sa te porti cu cei din jur. Incearca sa le spui ca problemele prin care treci in adolescenta te ajuta sa te maturizezi. Poate ca adolescenta este cea mai imatura varsta, dar totusi parintii tai nu o pot lua de la inceput sa te educe din nou ca si cand aveai 3-4 ani. Tu trebuie acum sa te autoeduci. Fa-ti loc tie. Asculta de sfaturile celor din jur si analizeazale bine. Trebuie sa asculti si de ei, dar cu vointa ta nu a lor.
De exemplu eu sunt singura la parinti. Sunt si duri cu mine, dar imi cumpara si multe chestii. Iti dau prea multa atentie si cand te cearta si cand iti cumpara ceva si atunci logic ca ramai derutat pentru ca nu sti cum te vad ei de fapt. Mi-as fi dorit mult ca sa am un frate sau o sora sa vada mama mea cat suntem de speciali si diferiti, asa mama doar ma compara cu colegii de clasa, nestand cu ei in casa sau la scoala, doar vazandu-le abilitatile de elev mai bun. Nu ii vei putea opri pe parinti sa faca asta, dar ii poti asculta doar cand doresti. Stiu ca te ranesc uneori, dar de fapt ei nu vor, insa treci peste asta, sunt teorii pe care le-ai auzit de o gramada de ori. Nu mai are rost sa le pui la suflet, sau in minte. Da-i la oparte si nu-i lasa sa te conduca ca si cum ar fi ei tu. Fiind mai maturi decat tine, isi doresc sa nu faci aceleasi greseli pe care le-au facut ei in adolescenta. Dar oare ar mai fi ajuns ei unde sun acum daca nu ar fi facut aceleasi greseli?
Fiecare greaseala de duce intr-un loc bun sau rau. Si chia daca e un loc mai rau, tot exista sanse de scapare. Nu incerca sa faci totul cum am scris, incearca doar sa analizezi si sa iei ce ti se potriveste.

8 răspunsuri:
| alone a răspuns:

Si eu st asea dar nu cred ca e ceva rau adica da poate ca e mai imp scoala decat probelemele de adplescenti da uneori acele problema care pentru alti nu inseama nim pentru tine ansaeamna, o sa te trezesti la momentul potrivit si fara sa t chinuiesti prea mt o sa cresti si o sa t maturizezi o sa t schimbi fara sa observi! acum orcat ai incerca sa t schimbi nu o sa reusesti varsta nu-ti permite pentru ca acum vrei sa t schimbi dar peste 10 min o sa uiti d asta si o sa t com exact ca anainte! ai grija pup

| BlacK EyeS LoVE BRoWn EyEs a răspuns:

E ceva de genul: Vrei sa faci mai mult incerci sa te desprinzi, uneori reusesti si pe urma cand alti incearca sa te doboare si le reuseste nu te mai poti ridica pana nu se termina totul si o ia de la inceput. De exemplu incepe anul scolar si reusesti primul semestru sa ai media cea mai mare. Colegii sunt invidiosi si vor sa te dea jos. Reusesc si tu ai impresia ca nu o poti lua de la inceput pana cand nu ti se da o noua sansa, adica urmatorul an de scoala.
Nu incerca sa fi disperata. Incearca sa vezi unde ai gresit intai si a2a oara nu vei mai comite asta. Iti vei da seama singura si nu va mai trebui sa te strofoci in atatea probleme, nu trebuie sa le traiesti inca odata de 4-5 ori. Trebuie sa stii ce se intampla a2a oara. Cat despre colegi vor fi tot timpul invidiosi. Incearca sa te vezi mai mult pozitiva si sa nu iti fie frica sa le pui in aplicare, schimba-te un pic. Astfel vei avea probleme noi si mai multe si te vei obisnui. Fiecare are probleme. Pe mine m-a ajutat mult sa-mi fac un jurnal si sa vad cum evoluez. La inceput cand il citeam mi se parea ca nu e interesant si ca fac aceleasi lucruri. Asa ca m-am schimbat.
Hai ca poti! Bafta!

| Tufuu24 a răspuns:

Hey hey hey. Uite ma bucur ca ai pus aceasta intrebarehappy. Si eu eram inainte si acum de fapt sunt inchisa in mine ca intr-o cutiuta. Hey. U're a girl. Where is fun? Sa fii fata e foarte funny si tu stai cu capul la toate probleme de adolescenti. No way. Deci uite gandeste-te ca toata lumea are probleme. Nu trebuie sa stai numai cu capul la ele. Adica rezolvarile apar cand nu te astepti. Sa fii adolescent nu e chiar atat de scarry si nu e nici usor intr-adevar dar unde e distractie si unde e optimism e happy happy joy joytongue. Incearca sa-ti faci o prietena cu care sa poti vorbi orice. DE exemplu uite eu anul trecut mi-am facut o prietena intr-un mod barbar as putea spune pentru ca ea era mai mica ca decat mine si s-a mutat in clasa cu prietenul meu, prietenul meu fiin la fel cu un an mai mic. E si eu ma certasem cu prietenul meu, se combinase cu ea si noi cand ne vedeam pe hol ne scuipam in ochi. Uite probleme vezi. Si apoi tipul s-a certat cu ea si dupa aia de destept. S-a impacat cu amandoua. Iar noi cand am aflat una de alta saracul baiat nu mai stia pe unde sa iasa. Well uite probleme,. dar macar am trecut de un an si ceva suntem de nedespartit si am trecut prin toate impreuna. Ea stie tot si acum eu am trecut la liceu iar ea a ramas in scoala generala si mi-e ciuda ca eram cele mai tari impreuna. Una fara cealalta suntem aiurea. Adica incearca sa socializezi cu cineva si sa fie cineva de incredere astfel iti vor disparea toate temerile. Devii totodata si mai dezinhibata pentru ca te expui la noi provocari. Sperr ca te-am ajutat. XOXO.

Tuff.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sincer sa-ti spun cam asa eram si eu cand eram de varsta ta dar odata ce am mai crescut putin mi-am dat seama care e realitatea si ca e foarte greu sa traiesti am incercat sa invat mai mult si iti dau un sfat care sper sa te ajute intr-un fel sau altul am incercat sa fiu mai atenta la ore si sa nu mai vorbesc in timpul orelor cum faceam alta data asa am prins mai multe lectii am incercat sa-mi fac temele si profesorii mei au apreciat asta mie imi place sa fiu un copil care invata bine si care sa se face iubit...de la anul le-am promis tuturor ca o sa i-au note foarte foarte bune si voi lua un premiu mare si asa voi face sper ca sa te ajute sfatul meu...eu zic sa lasi preteni deoparte ca ai destul timp si de iubiti preocupa-te de carte si incearca sa-ti imaginezi cum ar fi daca ai fi mare si nu ai avea scoala si ai sta in baza parintilor sincer cred ca e foarte urat acest lucru si mi-ar place sa am minte in continuare sa nu fac acest lucru la fel si tu.mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm... daca nai rezolvat inca problema uite iti dau eu un sfat du-te si incearca tot ceti pui in gand astfel nu o sa mai dubi, a si am citit doar raspunsu lu tuffy24 si pentru sa zic caci cum sa inprietenit ea cu fata aia le-a facut bune prietene dar decat sati spui offu la cineva de care nu esti sigura 100% sa nu il spui, ca daca o sa o superi vreodata o sa dea drumu la tot. ai grija. a si vezi sa nu te temi de raspunsul persoanei pe care o intrebi ca daca intreibi un baiat cel putin eu cand m-am despartit de pretena mea saraca mo sufocat si mai tare m-am enervat apoi peste 1 saptamana am plans o luna dupa ea dar n-am avut tupeeu sa o sun crying sa stii ca daca cineva te iubeste cu adevarat o sa-ti spuna dar sa stii ca tot timpu fetele trebuie sa fie mai directe ca baieti tongueex daca ma mai suna o data peste o saptamana mama ce bucuros eram... dar nu o fost sa fie,( dar am dat de ea cand am fost de craciun cu colida eram ffffffffffffffffffffffffff HAPPY) ps aveam 13 ani si ea 12. sper sa te fi ajutat cu ceva si sper sa nu te fi aburit big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm cam sti cum e nu trebuie ineaparat ca fetele sa fie 9-10 big grin pot sa fie 6-7 daca baieti is si ei 5-6 tongueex eu happy( sa stiti ca invat bine... ex:primul sem din clasa a 7-a la fizic am luat 3-4-7 si era sa iau si un unu si al doilea am luat 9-8-7 si mi-a iesit 8 si tot asa am invatat de obicei baieti is mai buni ca fetele sa stiti! tongue laughing

| bilka explică:

Uite problema e ca am prieteni, dar nu inteleg cum alti pot fi atat de reali si eu intr-o lume paralela. Nu pot sa ma desprind, sunt foarte inceata si actionez la probleme mai lent. De exemplu daca sunt in conflict cu cineva si ma jigneste stau sa ma gandesc mult pana sa-i raspund ceva aiurea si acasa ma gandesc cum ar fi trebuit sa-i raspund mai bine. Asta e ca sunt si inceata si ii mai deranjeaza si pe profesori si pe parinti lucrul asta. Adevarul e ca parintii mei tot incearca sa ma schimbe sa fiu mai sociabila si cum vor ei. Dar prin cearta sau reprosuri si atunci ma inchid si mai mult in mine. Mi-am facut curaj si le-am spus, dar de fiecare data uita si fac cu mine ce vor ei.

| bilka explică:

Da... cam cum ai dat tu exemplul BlacK EyeS LoVE BRoWn EyEs cam asa e.