| AlabalaAnonim a întrebat:

'Seara everybody

Am si eu o problema mai MARE.

A inceput cam prin sfaristul lui Iunie anul trecut. Adica acolo a inceput totul - Sunt plictisit (n-am chef de absolut nimic) si am si problemele cu nervii (pierd cumpatul foarte, foarte usor).

La scoala nu mai sunt atent in ore si nu ma pot concentra pur si simplu la ce zice profesorul (Chiar si daca incerc) pentru ca mereu gandurile imi sunt la altceva.

De anul trecut (deci tot anul asta de scoala) eu nu ma gandesc la nimic altceva decat la viitor si la cum o sa fie viata mea. Eu ma gandesc ca desi o sa am o meserie buna (venit bun si sa-mi placa) n-o sa am ceea ce-mi doresc eu cu adevarat. Si stiu ca ceea ce-mi doresc eu cu adevarat in viata, n-am nici o sansa sa primesc acel ceva si asta ma face sa ma simt USELESS. Adica realizez ca viata n-o sa fie cum vreau - merge pe calea rea, oricear fii si nu stiu parca n-am chef de nimic.

Parca m-am saturat de viata asta - stiind cum va fi vitorul (Unii veti spune - ahh stai ca niciodata nu stii ce-ti aduce viitorul) dar in cazul ii adevarat, nu stiu ce-mi aduce, dar stiu ce NU-MI aduce, adica ce vreau eu

Sunt asa satul de totul ca am inceput sa scriu (da...sa scriu) numa sa fiu intr-o lume a mea, libera la imaginatie unde viata ii cum vreau eu, care o controlez dar de fiecare data ma trezesc la realitate si tot mai aiurea ma simt tot mai satul parca.

Stiu ca asta se include la "depresie" - cred cel putin dar eu vreau sa aflu cum sa rezolv chestia asta (fara ajutor profesionist daca se poate) - Am incercat sa-mi bag in cap ca viata nu merge cum vreau eu dar tot mai rau s-a facut...

Any help would be good.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow..cam in starea asta sunt si eu (poate ceva mai rau).Tu trebuie doar sa ai incredere in tine.Stiu ca e greu sa faci chestia asta...dar doar gandeste-te ca esti un tip destept (asta observ eu, cel putin) si ca o sa reusesti facand alegerile bune in viata.
Ok..hai ca vorbesc prostii.
Doar...ai incredere in tine, fa-ti prieteni noi, glumeste, fa ce-ti place...si viata ta va fi mai buna.

| Nayuky a răspuns:

laughing si eu am aceeasi situati doar ca eu o depasesc, pentru eu chiar incerc sa imi fac visele realitate oricat ar parea de imposibile. vreau sa fiu un animelaughing si sa locuiesc in Japonia. vreau ca intr-un an sa merg in Japonia, nu conteaza cat de imposibil pare cum zicea si reclama de l bleach:,, Cand nimeni nu pare sa aiba incredere intine, scoate pieptul inainte si sfideaza pe oricine"
laughing ce rost are sa iti irosesti viata? macar incearca sa iti implinesti visele..si eu ma enervez sau plang din cauza ca ma mai indoiesc de mine insa imi spun ca daca vreau o sa reusesc.Ce vis ai?

| DoiNitZaღ a răspuns:

Cei cu pesimismul asta? e normal ca la virsta asta sa apara asa ginduri dar tatusi incearca sa analizezi situatia ..gindestete ca sint persoane care au probleme cu mult mai mari ca tine. gasesteti o prietena, esi cu prietenii distreaza-te ...si vei vedea care este sensul vetii, vei avea un stimul de a merge mai departe ...totul se va aranja )))succes!

| duckyduckdede a răspuns:

Incearca sa nu mai fi atat de pesimist, viata e scurta de ce sa ne`o traim gandind tot timpul asa? Eu faceam la fel si stiu ca poate nu o sa asculti sa nu mai gandesti asa si nu o sa crezi cand cineva iti spune "o sa vezi ca o sa fie bine", dar gandindu-te la asta incontinuu normal ca intri intr-o stare de depresie.

Ps:Nayuky, mi-ai facut ziua(noaptea) cu raspunsul taulaughing. Credeam ca sunt singura care vrea sa fie un caracter anime si sa mearga in Japoniarolling on the floor.