anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda. Deci sunt in clasa a 8-a si sunt in clasa cu colegii mei dintr-a 5-a ( majoritatea dintre ei cunoscandu-se din 1-4). Am o mare problema de integrare. M-am gandit sa rezolv problema aceasta abia anul acesta pentru ca pana acum nu m-a deranjat. Desi de 3 ani sau singura in pauze si nu imi gasesc echipa la proiecte..NU MAI SUPORT INCA UN AN. In clasa a 5-a si a 6-a ma intelegea cu o fata din clasa care apoi s-a mutat la alta scoala. In clasa a 7-a m-am imprietenit cu alta si ce sa vezi a plecat si ea. Dar nu eram bune prietene pentru ca ea imi gasea un defect si radea de el asta era amuzamentul ei. Acum mai vorbesc de novoie cu colega de banca fiindca na trebuie. Deci m-am saturat ca la proiecte sa raman pe din-afara. Nu sunt proasta sa nu ma aleaga. Ei, pur si simplu isi fac echipe dupa prietenii. Cateodata in pauze cand ii vad cum se distreaza cu prietenii, mai tare ma deprim si ma duc la baie si stau inchisa acolo toata pauza. Am un grup de fete in care incerc sa intru. Nu stiu cum sa abordez situatia si ma uit in jurul meu si desi nu sunt singura nou-venita in clasa dintr-a 5-a sunt singura neintegrata pentru ca sunt timida. De exemplu in clasa a 7-a m-am dus la un grup de prietene si le-am intrebat PRIETENOS,, despre ce vorbiti?,, si desi nu le-am facut nimic, mi-au raspuns cu o insulta. Deaceea ma gandesc ca se va intampla la fel de data asta SUNT SIGURA. Sa va lamuresc, sunt normala adica nu arat cine stie ce hal ca sa nu ma integreze..am fost timida si e prea tarziu sa ma integrez pentru ca ei deja sunt obisnuiti unii cu altii si nu ar primi o persoana noua in grup. Sunt daramata psihic ba plang dimineata ca urmeaza sa merg acolo ba sunt incantata seara ca merg la scoala...nu stiu ce naiba am. Nu am povestit la nimeni NIMENI asta si nici nu o sa o fac. Cand vin acasa ma prefac ca totul e OK...nu vreau sa cer sfatul unei prietene..si nici nu am de gand sa merg la psiholog. vreau doar sfaturi sa ma integrez.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tine minte nu exista prieteni (rar gasesti) exista doar foloase. Poti sa te bagi in seama atat nu prea ai ce face tu sa te faci mai infipta sa discuti ca un lider. La liceu daca nu discuti din prima zi se fac grupulete si ramai iar singura. Singurul sfat pe care ti l-as da este sa socializezi mai mult cu ei sa-i saluti atat.