| facepalmwefdghdh a întrebat:

Am o problema si vreau sa va cer sfatul.Parinti mei sunt divortati de cand eu eram mica iar eu am ramas cu mama.Ea e foaarte stricta.Niciodata nu mi-a dat libertatea de care aveam nevoie asa ca mi-am luat-o eu singura.Am avut cateva relatii pe ascuns si am facut mai multe "prostii", dar la un moment dat numai suportam faptul ca nu aveam cui sa povestesc lucrurile grele ce mi se intamplat asa ca mi-am facut un jurnal.Am scris in el despre toate relatiile,toate prostiile, tot ceea ce faceam! Astazi mama l-a gasit.E foarte suparata.A citit tot! O deranjeaza faptul ca unul din baieti cu care am fost e de etnie romma, iar eu sunt romanca.Astazi i s-a facut rau cand era la munca, si e numai vina mea! Simt ca eu nu fac nimic altceva decat sa ingreunez viata celorlalti oameni din jurul meu.Ma gandeam sa ma sinucid, dar apoi mi-am dat seama ca daca eu fac asta, mama o sa sufere.Ce ar trebui sa fac? Astept sfaturile voastre.

7 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Hei ^^ imi pare rau de situatia ta iar sinuciderea nu este o metoda. Mama ta a fost prea protectoare cu tine deoarece ii era frica ca sa nu te piarda si probabil ca acum regreta si ea ca nu a stiut cum sa te faca sa fii mai deschisa, sa ii povestesti orice ai pe suflet asa cum era si normal. Cere-ti scuze pentru cele scrise in jurnal si spune-i ca de acum ii vei povesti mai multe.

| AndreeaE a răspuns:

Uff urat, adica mai bine vorbeste cu dansa, cu siguranta va intelege daca te-a tinut discurt inseamna ca vrea sa fi o tipa ok, ai mei sunt ca si divortati dar stau impreuna si eu mi-am facut jurnal acum un an si am patit acelasi lucru dar eu am incercat sa-i explic mamei ca e mai bine sa ma ajute sa ma integrez nu sa ma traga in jos si sa devin salbatica, trebuie sa vorbesti cu ea si sa-i explici, faza cu sinuciderea nu o face o sa regreti, astea sunt doar o parte din problemele adolescenite, ai grija de tine

| Mihaela1964 a răspuns:

Poate ca ar fi cazul sa-ti bagi mintile-n cap si sa-ti vezi de carte, altfel o s-o bagi pe maica-ta in mormant cu prostiile tale.Toate au un inceput si-un sfarsit, poti sa ai respect chiar de azi pentru tine in primul rand, mai apoi pentru toti ceilalti; esti un om care are toate conditiile sa reuseasca in jungla asta care o numim viata, numai sa vrea: si tu vrei, nu? Mama ta e drastica pentru ca vrea sa ajungi un om realizat, gandeste-te ca poarta intreaga responsabilitate provind viitorul tau; numai realizand asta o vei intelege.Cred ca ceva se va schimba si-n comportamentul ei, sigur si-a dat seama ca v-ati departat una de cealalta.E suparata acum, cred ca si tu, dar toate trec, chiar si povestea asta nu tocmai frumusica.Ai grija de tine, gandeste-te cat pretuiesti pentru toti cei care te iubesc.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Iti intelegem situatia si vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Carmen100 a răspuns:

N-am de gand sa-ti tin teoria chibritului plictisindu-te cu discursuri despre Dumnezeu, care ma seaca si pe mine. Cand ajungi la ganduri despre sinucidere, nu-ti prea mai pasa de iad si rai. Singurul iad e in sufletul nostru. Nici n-am cum sa cred in acel Dumnezeu rau, care dupa o viata de suferinta, te va trimite in iad doar pentru ca ti s-a rupt de oamenii reci si falsi din jurul tau si ai decis sa-ti pui capat zilellor. Daca trebuie sa aleg in ceea ce cred, aleg reincarnarea. Cred in karma, in energia universului, in dualitatea lucrurilor din Univers, in Unitatea acestora, cred in reincarnarea sufletelor. Viata nu se sfarseste odata cu moartea corpului. Din moment ce sufletul este energie, acesta va trai pentru totdeauna. Nimic nu se creeaza, nimic nu se distruge. Totul se trasforma. Corect? Precum omiziile care se trasforma in fluturi. Noi oamenii zicem "a murit omida si s-a nascut fluturele", insa nu este vorba de nicio moarte, ci de o trasformare. Asa suntem noi obisnuiti sa catalogam lucrurile din jurul nostru si anume ca orice lucru are un inceput si un sfarsit. Cand de fapt totul este trasformare. Acelasi discurs este valabil pentru stelele care cica mor si se trasforma in supernove. Pff. auzi. "au murit stelele intr-o explozie si din senin s-a nascut altceva. o supernova". La fel cu oamenii. Noi suntem suflet/energie/constiinta intr-un corp fizic. Cand corpul moare, energia noastra va fi libera sa. ori sa se reincarneze intr-un alt corp fizic/planta (ecc), ori sa colinde Universul intreg, sau altele.
Am gasit articolul tau si. ei bine nu-ti zic "go ahead, do it", nu vreau sa te incurajez. Sincer nici nu-mi pari asa disperata sa mori, poate am interpretat eu greist doar. Gandeste-te cat de putin ti-ar trebui sa fii fericita. cine stie, poate saptamana viitoare vei cunoaste un Fat-Frumos care se va indragostii de tine si o sa te gandesti "ba ce proasta am fost, cum dracu’ sa vreau sa ma sinucid?!".
Sa ai grija de tine. Cu totii avem zile proaste. Asa e viata asta de cacao, cu urcusuri si coborasuri. Te pup. Pahappy

| AdiMrr a răspuns:

Poti privi situatia intr-un alt fel. Dumnezeu putea sa te trimita intr-o familie unde ambii parinti beau si se bat etc. Gandeste-te ca dumnezeu are un plan pentru tine. Si eu am stat pana la 8 ani cu ambii parintii dar tata era foarte dur. Cand au divortat a fost cel mai bun lucru care mi s-a intamplat. Si nu imi pare rau ca tata a luat decizia asta. Asa poti privi lucrurile din alt fel. Mama ta te iubeste dar nu stie cum sa iti arate. NU te gandi la sinucidere si la faptul ca intr-o zi vei fi rasplatita pentru tot ce ai indurat.

| Dorassi a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti intr-o seara cu ea despre tot ce ai facut si sa-i spui ca-ti pare rau, si sa ii promiti ca pe viitor ii vei povesti despre relatiile tale si nu vei mai face lucrurile pe ascuns.