| D0zzz a întrebat:

sad As dori, daca se poate, niste sfaturi. Acum cateva zile am vorbit cu mama si am cazut de acord ca in weekendul acesta imi pot invita prietenii acasa sa ne distram. Dar pana ieri, cand mi-a zis ca daca nu ma duc la tara nu imi da voie sa ii mai chem. I-am explicat ca nu vreau acolo, nu ma simt deloc in largul meu, sunt multe muste si nu am pe nimeni de varsta mea. Si o saptamana ar fi plictiseala maxima, i-am zis ca vreau sa raman acasa sa incep sa ma pregatesc pentru scoala si sa mai stau cu prietenii. Nu inteleg! Sunt ultimele zile de vacanta, mi-ar placea sa profit de ele cat mai sunt, dupa nu mai am libertatea pe care o aveam in vacanta, o sa am de invatat si teme si nu voi avea timp decat sambata, pentru ca duminica am meditatii si mai plec colo colo. Nu am facut nimic care s-o supere, am intrebat-o de 100 de ori daca imi da voie si si-a dat consimtamantul pana ieri. Si nu are nici o logica, nu imi pot chema prietenele pentru ca nu vreau sa ma duc la tara. Mi-a spus ca ma gandesc numai la mine si ca niciodata nu ascult de sfaturile altora, ca fac numai ce vreau eu. Dar nu e asa, chiar deloc. De multe ori am ascultat-o si am facut si lucrurile care nu mi-au placut si nu am zis niciodata, pentru ca nu am vrut sa creez discutii. Dupa ce ca nu ma ajuta cu nimic, mereu numai si numai din alocatia mea am cumparat cate un suc, popcorn etc cand veneau prietenii la mine. Nu mi se pare deloc drept. Si totusi nu inteleg motivul. Dar am o banuiala ca vrea sa scape de mine, sa fie singura acasa si sa-si aduca "iubitul" (mentionez ca parintii mei sunt divortati), pentru ca de cateva zile, de cand am stat mai mult cu ea am observat ca imi ascunde ceva, cand vorbeste la telefon. Dar sa revenim la subiect, va rog, ce parere aveti? Ce sfat imi dati? Sunt foarte foarte suparata si imi vine sa-i trantesc toate in fata (in sensul ca e o egoista si narcisista). Si am si vorbit cu unii dintre prieteni. sadsad Funda

1 răspuns:
| green_8958 a răspuns:

Arata-i ce ai scris aici.O sa inteleaga multe.O sa isi dea seama ce simti(sau ar trebui).Eu una te inteleg(sincer),dar nu ai nevoie sa fii inteleasa de straini, ci de familia tahappyDaca nu vrei, nu te duce la tara.Nici mie nu-mi place si nu ma duc, pentru ca nu vreau si nu consider ca din punctul asta de vedere sunt egoista, deci nici tu nu esti egoista daca nu mergi.Mama ta se impaca cu tatal tau doar pentru ca tu vrei? O consideri egoista ca nu s-a gandit la tine cand s-au despartit si ca are un "iubit"? In locul tau eu as spune ca este.In povestea asta tu ai cel mai mult de suferit si nu e drept.Nu tu trebuie sa pui lucrurile la punct, ci ea si nu trebuie sa faci orice pentru a-i face pe plac.