| deealove1 a întrebat:

Am o problema si vreau sa va cer si voua sfatul.
Este un baiat in tramvai cand vin de la scoala si tot se uita de o vreme la mine si zilele trecute m-a intrebat daca vreau sa stau jos dar l-am refuzat si m-am dus mai in spate, iar el a continuat sa se intoarca si sa se uite la mine. Ieri m-am asezat in spatele lui si mi-a zis buna i-am raspunbs si eu cu jumatate de gura dar tot se intorcea spre mine si cred ca vroia sa ma bge in seama cand sa cobor mi-a mai spus ceva dar nu am auzit.
Nu stiu ce sa fac! Nu stiu cum sa reactionez. Pare ok ca baiat dar e mai mare ca mine eu sunt clasa a 9a si am 16 ani el pe pariu ca are peste 18 si nu e nesimtit si nu vorbeste urat, dar totusi e diferenta mare de varsta si oricum e ciudat...
Si nu stiu ce sa fac daca ma intreaba ce fac sau ceva sa-i raspund? sa nu-l bag in seama.
Cand am vorbit cu mama a spus ca e complicat si ca mai bine nu il bag in seama. Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, cam asta o patesc eu des, cand abordez domnisoare de 18 - 20de ani laughing fug de mine ca dracu de tamaie,si eu ma intreb " oare asa urat sunt " Eram in un autobuz,veneam de la munca uniforma, na eu aranjat frumos barba aranjata bine, la fel si scalpu(Chelios frumos big grin) si cand cobor din autobuz intreb frumos " Domnisoara, ai un foc? " se uita la mine, nu raspunde nimic si pleaca.Vaii am ramas masca, cum sa isi permita sa nu raspunda laughing. Pe scurt, sfatu meu e sa ii dai o sansa, una mica. Tine minte de la mine, ai 5 degete la o mana,nici unul nu seamana, nu? asa sunt si oameni happy capul sus, privirea inainte, si sanatate sa fie. Aparentele pot insela, eu sperii usor fetele sad grrr ai grija de tine si nu pune botu la toti agarici care iti zic 'te iubesc '

| LorenaAnca a răspuns:

Buna!
Mi se pare ca esti prea speriata. Sau poate doar confuza. Eu cred ca ar trebui sa ii dai o sansa tipului. Citind ce ai scris,pare un baiat de treaba. Daca vei continua sa fii atat de precauta (nu zic ca e un lucru rau) ar fi ca si cum nu ai trece prin adolescenta. Acum e timpul sa inveti,sa faci greseli,sa suferi si sa iubesti. Ai dreptate cu faptul ca s-ar putea ca,daca vei avea o relatie cu respectivul,el sa vrea ceva mai mult de la tine. Insa, daca lucrurile ajung pana acolo, o sa-i explici ca nu merge asa, iar daca el nu va fi de acord sa te astepte, inseamna ca relatia nu va merge. Dar pana sa ajungeti sa aveti o relatie nu ar trebui sa fi asa de dura cu el. S-ar putea ca nici macar sa nu ajungeti sa aveti o relatie.
Bafta!

| lionheart13 a răspuns:

Nu te supara pe mine, dar cred ca mama ta nu are dreptate. Uneori, parintii, in dorinta de a-si proteja copii fac anumite greseli. Daca l-ai vazut si arata ok, este baiat simtit si respectos, nu inteleg de ce nu incerci cel putin sa il cunosti. Nu se poate intampla nimic rau. Nu trebuie sa te gandesti ca el vrea neaparat o relatie, poate momentan vrea doar sa te cunoasca mai bine. Eu te-as sfatui sa incerci sa-l cunosti mai bine, sa faceti schimb de numere de telefon, facebook, mai vorbiti si vedeti cel fel de relatie ar putea sa fie intre voi(amicitie, prietenie sau dragoste).
Diferenta de varsta nu e asa mare, pentru ca fetele se maturizeaza inaintea baietilor(iti spun eu, care am 18 ani si sunt baiat), deci nu cred ca ar fi un inconvenient. In fond e alegerea ta, dar eu spun sa ii raspunzi, sa vezi ce intentii are. happy

| deealove1 explică (pentru lionheart13):

Ma gandesc ca un baiat de 18-20 de ani daca vrea o relatie vrea una mai seriosa care implica si sex la un moment dat. Mama a zis ca e ok pana am ajuns la partea in care i-am spus ca nu avea ghiozdan la el deci e mai mare.

| ancaancutza14 a răspuns:

Pai daca esti sigura ca este ok este bine dar, totusi este ciudat pentru ca nu va cunoasteti, iar relatile care incep asa nu dureaza mult.