| Exeemii a întrebat:

Salutaaaari. Am o nedumerire si avand in vedere ca sunt fata, iar fetele analizeaza totul la sange, vreau sa "deslusesc" toata situatia. Deci e un tip ce sta cam la 10 minute de mers pe jos de mine. E cu vreun an mai mare si e destul de dragutel. Nu e prea inteligent din cate am auzit, dar nu imi prea pasa de asta avand in vedere ca nu intentionez sa am vreo relatie personala cu el, sau ceva de genul. Insa mi-ar placea sa ma apropii putin de el, pare un baiat ca lumea. Ideea e ca, avand un anturaj cat de cat comun, iesim prin aceleasi locuri si adesea ne intalnim. Acum 2 veri (deci nu vara asta, ci vara 2014), de fiecare data cand ne vedeam era atent, zambea, ne salutam etc. Dar cu toate acestea, era indragostit de o tipa cam. piți. Apoi a trecut vara si nu ne-am prea vazut. Insa acum o luna eram in tramvai, cand el a urcat si s-a asezat langa mine. A tot cautat subiecte de vorba si in momentul in care treceau cam 5 minute fara sa ii spun nimic, aducea alt subiect. Zilele trecute ne-am intalnit iar in tramvai. L-am atins din greseala cu mana pe umar si a tresarit. Apoi s-a ridicat in picioare si s-a sprijinit de un scaun si era cam jumatate de metru intre noi. Se uita la mine intr-una si nu spunea nimic, doar se uita. Prietena mea mi-a zis ca se uita la mine chiar si cand eu ma uitam in alta directie sau cand eram cu spatele la el. Si toata chestia asta ma nedumereste. E dragut si mi-ar place sa stiu ca ma considera draguta. Mereu cand merg cu tramvaiul incerc sa dau de el, dar doar uneori reusesc sa il vad. Ce parere aveti? Dau fundita

5 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Că încerci să te minţi singură.
Vrei o relaţie cu el şi ştii asta.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Parerea mea personala este ca ai doua optiuni:

1. Incepi sa citesti horoscopul serios, aflii data lui de nastere si vedeti daca sunteti compatibile, apoi vezi in zatul de cafea daca va apar poze frumoase si mai intrebi din nou toate prietenele tale.

2. Pui mana si il scuturi si aflii ce vrea de la tine si ce vrei tu de la el. Faptul ca nu tresare la inteligenta, poate este timid.

Eu as alege a doua varianta. Macar stii ca nu ramai cu impresia "dar daca nu era prost cum ar fi fost?".

Si cu si el, in abordarea 2, ai numai de castigat. Te prinzi repede ca e prost si fugi, sau e un neam de geniu si stai.

In abordarea 1... nu te sfatuiesc, repet, deloc.

| Exeemii explică (pentru cristimihailov):

Multumesc pentru sfat, nici nu sunt genul de persoana care sa aplice sfatul 1. Eu am vorbit adesea cu el si pare ok. Atata tot ca stiu ca a ramas repetent. Dar doar in Romania exista mentalitatea "ha ha, ce prost e, a ramas repetent". Mie nu imi prea pasa de asta. In schimb, m-ar deranja sa vad ca nu scrie corect gramatical sau ca nu am ce vorbi cu el, gen despre carti filme etc.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

E mai sanatos sa asculti vocea lumii in acest caz decat sa fii impotriva ei, daca iei in considerare faptul ca:
- nu degeaba a ramas repetent (desi poate aflii mai bine de la el motivul)
- s-ar putea sa intampini rezistenta in cazul lui de la parintii tai sau de la colegii tai.

Este alegerea ta, normal. Cand o faci, fa-o fara sa regreti in viitor.

| cristi10grei a răspuns:

Poate te place si nu stie cum sa spuna in atragi dar are o teama cal respingihappy incearca si comunica deschis cu el bafta multa