| cipicu92 a întrebat:

Ce pot face pentru a-mi imbunatati calitatile la fotbal. Alerg foarte incet si obosesc repede, iar cand primesc mingea dau in ea de frica, iar prietenii ma critica. Cand stau portar, ma feresc de minge (inchi ochii sau ma dau din poarta pur si simplu). Aceste defecte sportive imi afecteaza mult relatia cu prietenii in timpul jocului de fotbal. Ce as putea face pentru a fi mai increzator in mine (pentru a intra mai decisiv la minge si pentru a nu mai lasa mingea sa treaca pe langa mine atunci cand stau portar)

Răspuns Câştigător
| SergiuM a răspuns:

Asa am patit si eu, ca sa nu mai obosesti asa usor alearga cate 3 km odata,asta dimineata si seara,faci conditie fizica,si nu te teme de minge ca nu doare tare daca te lovesti, fi atent la picioare si intra si tu la minge nu te feri de ea, urmareste-l pe unu care e bun la fotball si incearca sa joci ca elwinking

8 răspunsuri:
| mada1 a răspuns:

Salut.nu intelg de ce iti e frica de minge.adica hai sa fim seriosi.nu te omoara.totul e din subconstientul tau.de geaba iti zic eu ca nu o sa patesti nimic. daca tu cand vezi mingea fugi de ea.trebuie sa constientizezi singur ca nu este nici un pericol.in footbal. daca ar trebui sat-i fie frica de ceva.acel lucru nu e mingea laughing si intrarile prin alunecare ( nu cred ca e cazul la voi, daca jucati in curtea scolii ).iar la faza cu " datu de frica ". asta e o prostie.mai bine pierzi mingea de 10 ori la rand si luati gol.pana te invti sa dai ca lumea in ea.decat sa gresesti toate pasele intr-un meci.cand primeste mingea.pastreaza-ti calmu.ridica privirea.vezi ce jucator e liber sa paseaza-i mingea. bafta

| Cavani1999 a răspuns (pentru mada1):

Si mie mi se intampla la fel.m-am inscris la un club de fotbal si am aceleasi probleme ca si el,mi-e teama sa nu gresesc o pasa sa nu fiu criticat de colegi si o gresesc,azi antrenorul m-a lasat pe-afara si nu m-am antrenat deloc am jucat pase pe cealalta jumatate de teren, din cauza mea nici baiatul cu care faceam un exercitiul nu a jucat si am jucat pase intre noi si nici macar nu puteam sa dau cu sutul in minge tare si dadeam numai pe jos, sunt constient ca este greu dar cu mult antrenament voi reusi, nu te lua dupa altii, tu antreneazate mult si vei vedea ca vei ajunge departe dar asta cu foarte mult antrenament.BAFTA!

| yasser25 a răspuns:

Lasa-te cel mai bine! laughing poti de ex sa te apuci de sah!

| ShowTim3 a răspuns:

Depinde de prieteni si eu is praf la fotbal si zibiara disperatii la mine de isi rup plamanii, de aia nu joc... daca joc ma fac prost si ca mai bine nu ma luau in echipa si daca nu vin ma fac bulangiu (asa imi faceau unii prieteni ) nu pute la suflet ce zic, de exp eu is talentat la tenis de masa sau poker, acolo ii bat usor depinde de talent... daca nu iti place fotbalul nu juca doar pentru ca vor prietenii

| CrissCC a răspuns:

Mergi la un club de fotbal, pentru vasta ta.Acolo antrenorul te va ajuta si chiar daca nu vei ajunge intr-o zi,un mare fotbalist, macar faci miscare si ceva, ceva tot inveti.Nu toti baieti sunt facuti sa fie fotbalisti, poate ca ai al talent, care deocamdata nu l-ai descoperit.

| ixionJR a răspuns:

Depinde ce prieteni ai, de ex si is la fel de slab la basket, insa prietenii nu ma critica, si in ultimul timp chiar am inceput sa fiu ales printre primii cand se fac echipele, nu ca as juca cine stie ce bine dar, daca prietenii te accepta, vei putea sa evoluezi, foarte mult conteza si climatul psihologic in care te joci sau faci un sport. Tine minte cu cat ceilalti iti spun ca esti slab si tu ii crezi, cu atat devii mai slab, iti pierzi increderea.Si gandeste-te ca poti "risca " sa faci si tu un dribling, caci oricum cand "esti jos" n-ai decat sa urciwinking

| andreea_4279 a răspuns:

Pai...pentru ati imbunatati calitatile la fotbal trebuie sa te andtrenezi mult, iar daca ti-e frica ca mingea sa nu te loveasca gandeste-te ca o sa te doara putin si-ti va trece sau ca sa s-ar putea sa nu te lovesti

| Jan_3080 a răspuns:

Fotbalul este sportul rege.Cu totii l-am practicat odata si daca am vazut ca nu putem face fata ne-am lasat.Nici eu nu am fost bun.Eram printre ultimii din clsa dar cu mult antrenament si jocuri banale cum ar fi tenisul de picior, 5 din 5 te ajuta foarte mult.Am evoluat si acum sunt printre primii in clasa, la liceu.Si in legatura cu conditia fizica ar trebui sa incepi sa alergi, sa faci sport ca nu se stie niciodata cand este nevoie sa fugi...