| urprettynomatterwhat a întrebat:

Am o problema. Stiu ca e cam stupida si stiu ca in viata lucrurile sunt mai dificile iar eu ma plang din asa ceva. Sunt destul de sigura ca aceasta problema e considerata minora de unii oameni insa ma supara si vreau sfaturi pentru ca nu stiu ce sa fac. Sa ignor acea persoana? Sa nu mai vorbesc cu acea persoana? Sa fiu distanta? Sa ma bag in seama? Nu stiu.

Eu am o prietena, ne cunoastem de aproximativ 7 ani. Inainte, cu toate ca eram prietene nu prea ne vedeam in afara programului de la scoala. Dar mai de 2 ani sa zic, am inceput sa ne vedem mai des. Fie la mall, la film, in parc, la starbucks, vorbeam in fiecare zi pe WhatsApp, etc.

Vara trecuta, ne vedeam aproape saptamanal, fie in parc, fie la film, chiar si la piscina, pentru ca na, ea nu mergea pe nicaieri, si nici eu. Vara a trecut, ea s-a mutat la alta scoala, ne-am vazut de vreo 3 ori in 4 luni, o data la film, o data in parc, o data la starbucks si o data la museum of senses.

Ea, cand am fost in parc, a mai adus o prietena, fara sa ma anunte, si eu chiar NU aveam nicio problema cu faptul ca a mai adus o prietena. Doar ca, nu pot sa spun ca muream dupa acea prietena, eu, toata seara aia, m-am simtit cam in plus, pentru ca ele povesteau chestii care s-au intamplat cand eu nu eram cu ele, de exemplu: Mai stii cand am fost acolo si doamna aia cu parul albastru-n dungi ne-a spus... si eu mi-am omorat toata seara ascultand povesti cam...plictisitoare din punctul meu de vedere... prietena mea trebuia sa vina la mine acasa dupa, dar ea voia sa plece cu prietena ei la casa fetei (casa prietenei ei). Fata, s-a plictisit, si a vrut sa mearga acasa, iar prietena mea a spus pa, eu merg cu ea acasa. Ummm ok mersi mult...ma lasi sa mai astept singura o ora in frig ca sa fac totul clar, eu nu aveam cheile de la casa, iar ea trebuia sa vina la 7 seara pe la mine, iar ea m-a lasat la 6 singura si a trebuit sa astept inca o ora in frig pana vin ai mei acasa, si da, nu e vina ei ca nu aveam chei, dar ea stia clar ca eu nu aveam chei.

Anyway, nu pot sa zic ca m-am suparat pe acea prietena, ba chiar ii dadeam mesaj cu buna, ce faci? Iar ea mereu imi dadea inapoi cu buna! Bine, tu? Pai, bine si eu, mda...nu stiu ce sa zic. Daca te uiti la conversatia noastra de pe WhatsApp doar asta vezi.

Si stiti ca unii posteaza chestii pe WhatsApp status unde trebuie sa arate a 7-a poza din telefon sau cu cine a vorbit ultima data pe WhatsApp si chestii de genul, iar prietena mea vorbise ultima data cu acea prietena si ii daduse un mesaj cu buna, ce faci? Imi e dor de tine! In timp ce mie nu imi da niciodata mesaj, o doare in fund de mine, ma ignora, daca ii dau mesaj nu stie ce sa zica, nu mi-a spus la multi ani cu toate ca i-am trimis un snap iar ea l-a deschis si l-a ignorat etc. Iar mai nou imi baga idc( I don't care) sau logic sau emoji dat cu ochii peste cap ceea ce nu facea de obicei.

Dar ghiciti ce, azi mi-a scris pe snapchat hello dupa mi-a trimis un snap unde spunea i love you so much si eram gen... ce s-a intamplat =) iar ea spunea vreau sa stii cat de mult tin la tine."bi*ch please, m-ai ignorat aproximativ toata toamna si iarna iar acum ca mai sunt 4 saptamani pana la vara imi spui cat tii la mine. I s-a facut pofta de cinste la divertyland saaau? (I-am platit aproximativ de 3 ori biletul de intrare)

Deci ce sa fac? O ignor, o iert sunt distanta?

2 răspunsuri:
| IoanaRoman09 a răspuns:

Cred ca esti putin geloasa si e normal = )).Am si eu o prietena extrem de buna pe care o cunosc de la 4 ani si acum am 16 si pot sa spun ca uneori sunt putin geloasa cand se duce cu alta si treburi. Iart-o n-are rost s-o ignori doar ca nu o sa mai fiti asa apropiate daca ea te lasa pentru alta

| Djsjuajsjsj a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu "iart-o, nu ai de ce s-o ignori". Pur şi simplu.
Persoanele în genul nu merită statutul de "prieteni/prieten(ă)".
Ştiu că e naşpa să fii singur(ă), dar şi mai toxic este să te inconjori de oameni ce nu dau 2 bani pe tine.