| eliiiza05 a întrebat:

Buna. Am o teama/frica cand trebuie sa ies cu cineva mai ales daca iesim doar noi 2 si nu suntem mai multi intr-un grup. Nu stiu, dar efectiv din cauza asta o si rau in bara si nu reusesc sa imi fac prieteni, am incercat de atatea ori sa nu mai fiu asa, imi e teama mai ales cand ies cu cineva de nu stiu de mult sau nu suntem asa apropiati. De exemplu, am o vecina de varsta mea si ne-am vazut o data, dar sunt sigura ca nu are o parere prea buna si in plus este si sociala si are multi pri si de obicei petrece mult timp cu ei. Poate ca daca voia sa fim prietene ma contacta, in fine. Pe langa asta, nu mereu simt frica, dar de multe ori ma simt deconectata de la viata,de la tot si parca nu mai simt nimic,probabil ar fi o depersonalizare, nu sunt sigura, dar e super nasol, e senzatie naspa, o am cam zilnic si se tine cam jum de zi, apare oricand, dispare oricand, pe scurt nu ma simt reala si ma simt ca intr-un vis, iar uneori cand am aceasta depersonalizare/derealizare/disociere nu stiu cum sa o numesc, ma simt asa ametita, simt ca as cadea din picioare si cumva nu mai realizez ce se intampla in jur, poate sa ma si strige cineva parca nu ma simt reala nu stiu, desi sunt constienta. Credeti ca toate astea sunt simptome de anxietate? Sau ce ar putea fi?

12 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Anxietate sociala e, simti frica aceea deoarece mintea vede socializarea ca pe un pericol, si involuntar alege sa fuga, de asta iti tremura vocea sau iti bate inima tare, pentru a scapa de asta trebuie sa socializezi chit ca o dai in bara, pana devine o obisnuinta, indiferent de ce articole citesti despre cum sa scapi de problema asta adevarul e ca pana nu te bagi in cercuri sociale sa te obisnuiesti nu vei rezolva mare lucru.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai multe lucruri la care trebuie sa lucrezi, primul fiind increderea de sine, care la tine pare ca sa fie nivel aproape 0. Observ cum imediat ai ajuns la concluzia ca iesirea nu a fost asa wow din cauza ta, insa nicio secunda nu te gandesti ca poate sunt sanse sa nu te intelegi asa bine cu acea fata.Adica, sa fim seriosi, nu ne putem intelege toti intre noi si socializa ca best friends.Cu unele persoane chiar nu simti aceasta nevoie si nu inseamna obligatoriu ca e ceva in neregula cu tine.

| eliiiza05 explică (pentru dullcat):

As putea sa iti spun mai multe in privat?

| dullcat a răspuns (pentru eliiiza05):

Da.

| Hyperion7 a răspuns:

Se numește anxietate sociala și cred că mai e ceva, dar nu știu ce exact.
Dar în orice caz, cred că trebuie să apelezi la un psiholog, asta-i clar.

| eliiiza05 explică (pentru Hyperion7):

Adica ar fi doar pe parte psihologica sau de exempluz starile de ameteala ar putea fi si cv fizic, gen poate o lipsa de vitamine?

| Hyperion7 a răspuns (pentru eliiiza05):

Nu pot sa îți spun exact daca e sau nu doar psihicul.
Legat de amețeli, le simți doar când vorbești cu oamenii sau in general?

| eliiiza05 explică (pentru Hyperion7):

In general, apar oricand si de la un timp mai des.

| Hyperion7 a răspuns (pentru eliiiza05):

Atunci,cel mai probabil poate fi vorba de o anemie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce vad eu aici e posibil sa ai anxietate sociala sau tulbura de tip schizoid! Pot sa te intreb cat timp stai pe internet si in fata ecranelor? Uneori asta poate contribui la depresie si anxietate.Eu zic sa iesi in lume si incerci sa iti contactezi vechii prieteni din copilarie, sunt sigura ca ai pe cineva cu care te intelegi! Cu timpul vei invata sa socializezi dar iti trebuie mai mult contact cu lumea reala!

| eliiiza05 explică (pentru anonim_4396):

Nu stau asa mult pentru ca ies si afara. Ieri chiar am iesit cu o prietena dar tot asa ma simt.

| anonim_4396 a răspuns (pentru eliiiza05):

Ai vrut sa realizezi ceva și nu ai putut?