| AdelaAde7 a întrebat:

am patit o chestie acum cateva zile, si inca nu sunt sigura de vinovatia mea in aceasta intamplare. Deci, mergeam pe strada cu o fata, ea avea in mana telefonul (iphone6), dar telefonul era tinut cu mana in sus, asa indoiata de la cot, fara protectie fiind telefonul(husa) stiti voi, eu vorbeam cu ea, si gesticulam, iar din greseala i-am atins mana, si si-a scapat telefonul pe jos, ecranul acestuia spargandu-se, pretul lui este de 800 ron, ar trebui sa platesc eu?

14 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu te poate obliga, dar, normal ar fi sa i-l platesti. Daca ai o situatie financiara buna si vrei sa ramai prietena cu ea, da-i banii. Daca nu, invoca motivul acesta, faptul ca-si tinea telefonul aiurea si nu o plati. Eu daca as fi fost in locul tau, fiind vorba de 800 de ron, nu 10-20 de lei, nu i-as fi dat.

| Bianca1001Bia a răspuns:

De unde? In primul rand ea trebuia sa fie atenta deoarece ea tinea telefonul, eu filmam ceva, iar o fata a venit si efectiv mi-a dat cu pumnu in telefon si a zburat pe bordura sarindui toate butoanele laughing) dar eu mi-am asumat riscul in momentul in care l'am scos. Daca chiar te pune nu il plati, nu are cum sa te oblige, in cel mairau caz, jumate jumate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da o in spanac sa isi repare Iphone ul. Daca l a tinut la expozitie sa vada toata lumea ce jucarie i a cumparat mama si tata... ghinion

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Clar e vina ta, gesticulai, dădeai din mîini ca nebuna, e clar ca l ai trîntit pe jos, si aia are partea ei de vină ca nu foloseste handsfree, dar daca tu nu gesticulai ca o disperată, acum nu erai bună de plată, hai ca ti am făcut si rimă, deci ai 800 de lei? Ca cu aia nu te joci, o sa te spună părintilor ei si părintii ei vor vorbii cu ai tăi si gata scandalul, te a mincat in fund, acum scarpină te de 800 de lei. Adică de 8 milioane lei vechi, o nimica toată, îi găsesti la orice colt de stradă, abia asteaptă cineva sa tii dea tie mocalaughing

| pufulescu a răspuns:

In cel mai rau caz platesti jumatate din costul reparatiei! In nici un caz SA NU platesti intreg costul reparatiei fiindca nu ti-a cazut tie din mana, ci ei.

| L1feDRAIN a răspuns:

Cred ca vinovata e mai mult ea pentru ca nu e niciodata sigur sa mergi cu telefonul in mina(cum ai descris tu) pe strada, iar tu nu esti vinovata ca ea l-a scapat (dupa cum am inteles) ea era concentrata la telefon nu la tine...(Daca nu stiai omul care vorbeste la telefon pe strada are slabe sanse sa observe ce se intimpla in fata lui mai ales linga el) (stiu ca ea nu vorbea la telefon).

In general vina e a ei nu a ta si ai tot dreptul sa nu platesti ecranul, dar daca se inrautateste spune parintilor ce s-a intamplat si o sa te ajute.

| Anonima0000000000 a răspuns:

Nu cred.

| Happyjump a răspuns:

Pai, practic tu l-ai spart, normal asa ar fi, dar, e telefonul ei, intoarce-le ca la Ploiești si fa-o sa-l plătească.

| Pinocchio a răspuns:

Da, daca nu "atingeai" mana ei nu ar fi scapat, deci din cauza ta s-a spart.

| AdelaAde7 explică:

Cam asta gandesc si eu Bianca, adica asta i se putea intampla oricui, putea sa treaca cineva necunoscut pe strada pe langa ea, da o atinga si ea sa isi scape telefonul, adica le faci pagube persoanelor ca tu vrei sa arati ca ai iphone 6 si stai cu el pe sus, iar lumea trebuie sa isi tina mainile legate ca tu nu esti in stare sa ai grija de lucrul tau?

| AdelaAde7 explică:

Cristibucuresti, baiatule tu ai cu capul sau ceva gen? De unde pana unde imi raspunzi tu mie intr-un mod atat de salbatic? Tu stii ce inseamna sa gesticulezi? Nu dai ca un nebun cu mainile prin aer, mare parte din oameni gesticuleaza, aproape toti, ea era fix langa mine, si parintii nostri stiu de aceasta problema, si sunt dispusa sa dau jumate, dar nu in intregime! Pentru ca atunci cand nu esti in stare sa ai grija de lucrul tau si il tii pe sus e clar ca iti asumi unele chestii, nu ne putem toti cenzura si sa stam cu mainile la spate ca ea isi tine telefonul pe sus sa vedem toti ca avem iphone6! Hai sa fim oameni pana la urma, si vorbeste civilizat, poti sa iti spui parerea, ca de aia am pus intrebarea, dar nu jigni fara rost!

| Ioana1860 a răspuns:

Depinde de vinovatia ta si a ei, cel mai bine ar fi sa-i platesti, caci cand pie un lucru e tare rau

| Eme_Ema_1983 a răspuns:

Pai in primul rand nu trebuia sa stea cu el in mana pentru ca exista posibilitatea sa ii scape nu sunt pre sigura dar e vina amandurora deci trebuie sa plateasca fiecare 400 de ron

| anamariatintu1382002 a răspuns:

Nu e vina ta ca prietena ta nu e in stare sa tina un telefon in mana