| Csokmai_Mădălina_2000 a întrebat:

Buna am problema ce pot face daca vreau sa ma transfer de la un liceu la altul si directoarea liceului nu vrea sa imi dea transferul :? vreau sa ma tranfer la liceul de arte la muzica si directoarea de la liceul la care sunt acum nu vrea sa imi aprobe transferul si incerc sa gasesc o cale de convingere!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liceul in care esti acum nu-ti aproba transferul, poate da doar un aviz consultativ, pozitiv sau negativ. Liceul de transfer poate sa nu tina seama de acest aviz si CA al acestui liceu da sau nu aprobarea de transfer, citez:
"„ART. 148.Copiii şi elevii au dreptul să se transfere de la o formaţiune de studiu la alta, de la o unitate de învăţământ la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/ calificare profesională la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţii de învăţământ la care se face transferul.
  ART. 149.Transferul copiilor şi elevilor se face cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul şi cu avizul consultativ al consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ de la care se transferă."
Fata de aceste prevederi poti depune cererea de transfer si o sa afli daca ti-l aproba sau nu.

| Ara997 a răspuns:

LEGEA educatiei ii permite transferul intersemestrial,
ai nevoie de acordul scolii in care te transferi.
cauta legea
http://www.hotnews.ro/......a-alta.htm
ia de aici si. fie primit!
deci, draga mea, (am copil de varsta ta de asta imi permit ) te transferi linistita in felul urmator:
- te duci si vb cu directorul scolii IN CARE vrei sa te transferi
- tragi saei medie mare lasf semestrului (vezi conditia din lege)
-nu suflii o vorbulitza la nimeni, nu prieteni, nu vecini, nimic, nimic
la sf semestrului 1 depui cerere la scoala unde vrei, dai diferente (daca e cazul ) in vacanta de iarna si. drum bun!
daca ai nelamuriri, te rog scrie-mi!