| skriil a întrebat:

Am redescoperit problema greutatii. Sunt clasa a 8 a. Am 1, 61 kg si am 14 ani. Stiu ca ar trebui sa am 56 de kg. Inainte, eram foarte slaba. Anemica. Dar acum m-am mai ingrasat cand mi-am dat seama ca nu numai ca imi distrug frumusetea ci si sanatatea. Acum, cand arat normal, ma vad in oglinda tot slaba. Nu inteleg de ce. Mama spune ca arat normal si ca nu trebuie sa i-au vitamine. Eu vreau vitamine care sa imi dea si pofta de mancare ( desi mama tot spune ca daca o sa i-au si vitamine o sa devin obeza), sa ajute la dezvoltarea corpului, la sistemul osos si muscular si la starea mea de psihic. Vitaminele sunt foarte bune in general, mai ales pe timp de iarna cand exista riscul racelii. Ce vitamine imi recomandati? ce sfaturi? ofer funda pentru un raspund informativ.kiss

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,sa stii ca pentru varsta ta esti destul de inalta si dupa parerea mea,ai o greutate normala,asa cum ai spus si tu. Daca te vezi slaba,ceva nu este tocmai in regula,ar trebui sa vorbesti cu parintii tai sau doar cu mama ta iar daca vezi ca aceasta problema continua,ar trebui sa mergi la un doctor, la un psiholog, sa te vada cineva.Dar cel mai bine ar fi sa te obisnuiesti cu ideea ca in acest moment arati bine. Faptul ca la inceput ai fost prea slaba si doreai sa te ingrasi iar acum esti la o greutate normala dar continui cu aceeasi dorinta, si anume aceea de a te ingrasa te-a facut sa iti fixezi o obsesie, ceea ce nu este bine.Cat despre vitamine,ele nu trebuie luate in prostie fiindca peste ani si ani te poti ingrasa foarte mult si iti vei dori sa fi cum esti in aceasta perioada.Tu continua sa te mentii la aceasta greutate, mananca tot ce vrei si fa sport pentru a-ti mentine greutatea si renunta la ideea cu vitaminele.Ia-le doar daca ai probleme serioase, daca devii din nou anemica, daca te simti rau, fa-ti analize si doctorul iti va spune ce fel de vitamine sa iei.El stie mai bine decat noi.Cat despre sistemul osos,cresterea in inaltime,etc, consuma alimente sanatoase gen:peste, oua, lapte, branza.fructe,legume.Au calciu,fier, magneziu, vitamine, nu au e-uri si te vor ajuta din toate punctele de vedere, vor contribui atat la buna functionare a sistemului osos cat si a celui muscular.O zi buna sa ai!:*winking

2 răspunsuri:
| lovemeanymore a răspuns:

Parerea mea este ca nu trebuie sa iei vitamine..eu aproape am ajuns obeza din cauza lor..mult succeswinking

| iannn a răspuns:

Sall. Si o prietena de-a mea are tot asa niste probleme.Lasa-mi id tau ca sa-ti spun mai multe acolo.