| emiliaconstantin2005 a întrebat:

Bună.Am refuzat un băiat, foarte politicos.Si nu ma lasă împace l-am blocat peste tot și mă sună în fiecare zi.Ii am numărul blocat dar primesc sms de la VOX ca am apeluri pierdute in fiecare zi.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Problema este la el, din moment ce nu are maturitatea necesara sa se retraga elegant din peisaj.Asta e, poate se va plictisi la un moment dat din acordarea unui asemenea interes dubios, in mod insistent.

19 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Un frustrat, omul care nu stie sa piarda nu este om!
Ii compatimesc pe cei ca el care nu stiu ce este in capul lor! El crede ca ce? ca daca suna ca prostul mereu va rezolva ceva, iti va intra in gratii sau ce?
Acesta este un comportament de copil, dar si tu esti la fel se pare
Adica sunteti mici de ani si fara experienta de viata!

Daca este acelasi despre care zici aici, atunci nu stiu daca mai e vorba de refuz cum ai specificat mai sus : https://www.tpu.ro/......mine-sa_1/

| Violleta2022 a răspuns:

Fa reclamatie la politie si nu sterge mesajele sau apelurile, ci arata-le Politiei, ca dovada ca te haraseaza si-i posibil periculos.

| TheGentleman a răspuns:

Și ce aștepți până să raportezi poliției? Ia legătura cu Centrul Filia sau Anais și te vor îndruma ei. Ăsta e genul care nu se oprește până nu este serioasă treaba. Sau cum se spunea când eram eu mic: ăsta nu știe că bătaia doare big grin

| Alexandru1111199 a răspuns:

Face asta pentru ca tipul e indragostit de tine si incearca sa se apropie de tine fiindu-ti prieten sa zic asa asteptand ca pe viitor sa ii dai o sansa.Tu trebuie sa te duci la el si sa-i spui fara perdea, bai baiatule nu vom fi niciodata impreuna, lasa-ma in pace.Stiu suna dur dar toti baietii din lume ar aprecia mai repede sa auda asta decat, stii eu te vad ca un prieten, daca i-ai zis asa l-ai bagat in friedzone si tipu cred ca are o sansa pe viitor.Tu trebuie sa-i tai macaroana din prima. Daca sunteti colegi de liceu du-te la el maine si spune-i care-i treaba sa te lase in pace, ori deblocheaza-i numarul asteapta sa te sune si apoi spune-i fara perdea ca n-o sa fie nimic intre voi.

| dullcat a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Cand se raspunde in mod direct mai mult sau mai putin taios incepe vaicareala, incep insultele la adresa ei, insa cand raspunde in mod civilizat, politicos, e tot vina ei ca el nu stie sa accepte un refuz? Asta tine de educatie si atat, nu este vreun joc al seductiei.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru dullcat):

Ai dreptate si tu, dar eu ma refer la faptul ca daca tu il refuzi pe unu cu textu:stii eu te vad ca un prieten, ala inca are optiunea sa intre in friendzone si sa-si astepte randu.Eu vorbesc din perpectiva mea, mai bine zice direct nu avem niciun viitor impreuna, decat sa-mi zici ca ma vezi ca un prieten, pentru ca eu in subcostient o sa ma gandesc ba dar mai e mica sansa ca nu m-a refuzat urat.Deci fa direnta intre a raspunde urat si raspunde clar in care sa-ti explici intentiile adica.e o mare diferenta intre : mars ma cacatule nu esti tu de nivelul meu si nu avem un viitor impreuna, sau nu te plac.Intelegi ce zic? Nimeni nu te face nesimtita daca spui ca nu te plac, sau ca nu avem un viitor impreuna sau chestii de genu.Dar daca incepi cu domne te uiti la tine cum arati cum sa te dai tu la mine, sau expresii de genu in care sa-l faci pe ala sa se simta un nimic normal ca ajungi sa fii injurata.Deci sper ca ai inteles..mod civilizat nu inseamna sa mi-o spui pe ocolite, mod civilizat e sa mi-o spui clar bai nu te plac.Asta nu scuza faptul ca tipu ala e un ratat si n-a inteles din primele dati cand fata nu i-a raspuns.Hai sa facem un joc de imaginatie, tu esti ala care o spama pe ea, iar eu sunt tipa ok? Doar ca acum jucam rolul in care tipa il spameaza pe el. Daca iti zic ca te vad ca o prietena nu iti dau o mica sansa sa te gandesti baii nu m-a refuzat deci am o mica sansa ca daca voia sa ma refuze zicea direct dia ba drumu de aici? Apoi e varianta cea mai clara in care iti spun, nu te plac, e si civilizat si politicos si scurt. Apoi mai e varianta unde as fi un nesimtit si ti-as zice fa ai tu fata ca sa iesi cu mine? Sper ca ai inteles..in concluzie trebuie sa fii clar civilizat, politicos, dar sa-ti exprimi clar punctu de vedere.

| emiliaconstantin2005 explică (pentru Alexandru1111199):

I-am zis să știi ca nu vreau sa mai vorbesc cu el(dacă se numeste vorbit, i-am răspuns la doua mesaje și și-a făcut filme) la fel de insistent… mi-a povestit o prietenă ca nu sunt prima căreia îi face asta.Mi se pare un dubios.Și uite nu ma refer în genul ăla ca vai doamne mă sună, și înainte nu îi răspundeam înainte de block pe insta deloc deloc și îmi dădea 100 de mesaje și mă sună.Eu i-am zis clar să mă lase împace și ca nu vreau să vorbim, i-am mai zis politicos ca nu e reciproc din simplu bun simț dar am fost nevoită să îi dau block.Nu știu ce să fac să mă lase odată împace.Eu nu i am adresat nici insulta! I-am zis ca e un băiat bun doar ca nu e reciproc, și sa își găsească pe altcineva.

| dullcat a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Dupa cum poti observa, autoarea i-a spus destul de clar ce si cum acestui personaj persistent, nimic pe ocolite. Apoi, faptul ca unii nu sunt in stare sa inteleaga replica,, stii eu te vad ca un prieten'' si interpreteaza asta ca un impuls sa tot mearga inainte, sa mai insiste pe viitor cu intentiile amoroase, iarasi tine de educatie, iar cea pe care colectivul masculin ofera in acest sens nu este ok deloc.In aceeasi categorie intra si filmele romantice proaste, in care vedem cum baiatul reuseste sa iasa din friendzone.In realitate prea rar se intampla asta, deci a cui este vina cand el viseaza la scenarii de filme si alearga dupa ea in continuare, desi fata a oferit un refuz?

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru emiliaconstantin2005):

Baga-i una scurta, cu : daca nu ma lasi in pace ma vad nevoita sa ma duc la politie si apoi vei fi cercetat pentru hartuire.Ii lasi asta : 208 CP, "(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă. Sa vezi cum se calmeaza.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru dullcat):

A lui e vina normal.

| emiliaconstantin2005 explică (pentru Alexandru1111199):

O să îi dau o maxim o lună, dacă nu se potolește țin în telefon tot și mă duc la poliție

| dullcat a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Glad we agree.Eu cred ca este timpul ca baietii sa nu mai fie invatati de barbati ca intrarea in friendzone e o incurajare sa persiste in sentimentele pentru ea, sa tot incerce, ca poate ii castiga inima, eventual, ajungandu-se la happy end.Asta asa, in primul rand din respect pentru sine si apoi pentru bunastarea emotionala, ca nu doreste nimeni sa sfarseasca cu inima franta dupa o perioada enorma de asteptare, plina de speranta.E cel mai nasol lucru ever.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru emiliaconstantin2005):

Nu trebuie sa te duci neaparat la politiewinking poti sa-i trimiti ce ti-am zis eu si sigur il calmezihee hee daca vezi ca, continua o faci pe bune.

| emiliaconstantin2005 explică (pentru Alexandru1111199):

Da o să îi trimit dar îi mai dau timp poate se plictisește

| norisorulpufos a răspuns (pentru dullcat):

Dacă ai ști câte fete fac la fel și devin obsedate.
Deci nu e numai la băieți.

| emiliaconstantin2005 explică (pentru norisorulpufos):

Știu se poate la ambele nu contează dacă e băiat sau fată, dar tot nu e ok ce face.Prin postarea asta nu vreau să pară ca am eu ceva anume cu băieții.

| norisorulpufos a răspuns (pentru emiliaconstantin2005):

Dacă omu' nu ințelege e inutil să stai să-i explici.
El consideră că l-ai căutat chiar dacă tu in mesaj ai scris: te rog nu mă mai deranja niciodată.
Cu astfel de persoane e indicat să faci obrazul gros și să ignori total că există și restul.
Chiar și mersul la poliție arată că ești o fată slabă.
Și chiar rea, răzbunătoare.
Umple-ti mintea cu altceva și nu te coborî la nivelul lui.