| Cristina.remember.the.timeee a întrebat:

Am si eu doua intrebari :
1.Imi puteti spune si mie, va rog frumos niste argumente contra muzicii clasice?
2. Ce inseamna muzica hip`hop si care sunt avantajele ei?

Multumesc.kiss

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

1.Muzica clasica pai...nu am auzit in viata mea o prostie mai mare, e naspa rau de tot...Muzica clasica o sa ramana un gen de muzica apreciat si ascultat intodeauna de cei care sunt mai sensibili si mai "inapoiati" sa zic asa...Eu sincer nu as asculta e naspa raw...tongue

2.Muzica hip-hop este o arta.Necesita sentimente...Aceasta arta s-a bucurat de popularitate în anii '80, prin artisti ca Fat Boys si Biz Markie care îsi etalau talentul la beatboxing.Hip hop nu inseamna caterinca sociala, haz de necazul romanilor, injuraturi puse cap la cap este pur si simplu arta! La fel cum spune parazitii...nu mai stiu daca versu apartine lui cheloo sau ombladon(Muzica nu se face pentru pe***e bani sau faima)hip hopul este un cult e un concept, o idee, un ideal o forma de manifestare, un refugiu pentru unii.Ar trebui sa fie arta pura, sau ma rog...macar arta, pentru ca pur nu prea cred ca exista ceva. Iar cum hip-hopul este o arta si nu toti suntem artisti, trebuie sa ne rezumam la pretentia negrilor, ce isi iau o alura de "bad boys", de a se umple de bani.Fiecare artist trebuie sa isi faca singur opera, nu sa aiba compozitori, indiferent ca sunt ei renumiti sau nu.Ptr mine reprezinta un mod de exteriorizare a gandurilor intr-un mod artistic.Prefer melodia in care ma regasesc...Nu-mi plac trackurile in care mi se povesteste despre viata si "aventuri" pentru ca alea deja sunt gangsta...ca sa intelegi HipHop-ul trebuie sa il traiesti sa fii liber, sa il vezi prin perspectiva celor noua elemente ale sale:
Emceeing, DJing, Graffiti Art, Breaking, Beatboxing, Street Fashion, Street Language, Street Knowledge si Street Enterprenorialism.

7 răspunsuri:
| CristineDelaruss a răspuns:

Buna!

1. Nu am nimic contra muzica clasica.

2. Muzica hip-hop predomina libertatea si democratia big grin.

Sper sa te ajute!

nony
| nony a răspuns:

Argumente contra muzici clasice?! Sincer, nu cred ca poate cineva sa-ti aduca asa ceva.Muzica clasica a incatat sufletele a milioane de oameni in trecut si o va face cu siguranta si in viitor.Este scrisa si aplicata de genii, in adevaratul sens al cuvantului.Este muzica sufletului (linistit)
Car despre hip-hop.il ador, este muzica care iti face inima sa vibreze, iti trezeste simturile, simti cu te cuprinde bitul.
Eu ascult hip-hop, si crede-ma nu are nici o influenta negativa asupra moralului tau si nu creeaza nici o deformare a caracterului.
Pot sa-ti recomand si niste melodii super tari.

daniela
| daniela a răspuns:

Contra muzicii clasice? de ce mie mi se pare o muzica foarte inteligenta... mult mai "muzicala" de cat hip hop care da senzatia de artagosenie si de multa furie.

| xibalba a răspuns:

@cristina, sa iti fie rusine ca faci din muzica clasica o mare prostie. Si nici macar nu sustii asta cu argumente inteligente, ci doar pentru ca asa ti se pare tie. La melodiile clasice sa fii sigura ca se lucreaza mult mai mult decat hip`hop-ul care e pe piata pentru ca se vinde. Muzica clasica nu e ascultata de "inapoiati", e ascultata de oameni inteligenti, oameni cu simt artistic si oameni care stiu sa aprecieze asa ceva. Cu siguranta tu, cristina, nu esti printre ei.

Muzica clasica si muzica in general nu are contraargumente. Fiecare asculta ce vrea, gusturile nu se discuta. Dar de aici, pana la a considera muzica clasica ceva "naspa" si pentru inapoiati... e ca si cum ai ridica maneaua la rang de arta. Sa fim seriosi.

| Andy~~Black~~Underground~~Mafia a răspuns:

@xibalba parerea mea e ca fiecare are dreptul la propria sa opinie de ex eu sunt de acord cu cristina in legatura cu muzica clasica nu suport asa ceva detest...cat despre hip-hop este genul meu de muzica preferat...sau pentru @NoMore este cultura mea preferata... ceaw :*

| NoMore a răspuns:

1. Nu am nimic impotriva muzicii clasice. Ascult cu placere muzica clasica. N-o inteleg cei care nu stiu sa asculte muzica. Eu cand ascult muzica, o si simt. Ce nu simt, nu pot asculta... de exemplu, nu pot asculta house. E o inutilitate care nu-mi creaza absolut niciun sentiment. Sentimente imi creaza "Bolero". "Eine Kleine Nachtmuzica", "Fur Elise", "Habanera" sau "Por una cabeza". Astea-s melodii care te fac sa simti cu adevarat muzica.

2. HIP-HOP NU E UN STIL DE MUZICA! Hip-hop e o cultura. Muzica la care te referi se numeste RAP. Iti zic asta ca om care asculta rap de vreo 15 ani si face rap de vreo 5 ani. Si ascult rap care nu se da pe televizor, trupe de care 90% din cei de aici nu ati auzit.
Avantajele? As putea sa te intreb ce avantaje are muzica pop, dance sau mai stiu eu care. E o chestie de gust, iar daca muzica rap are adepti, inseamna ca e o muzica ok. E un stil care permite multora sa-si exprime sentimentele prin versuri. Rap-ul inseamna violenta, strada, REALITATE... dar inseamna si sentimente, folosofie, stiinta. Stiinta, da. Daca pe TV nu apar trupele tari, nu se intampla pentru ca lumea e ignoranta... nu sta nimeni sa asculte piese filosofice sau despre teoria conspiratiei sau vizite extraterestre.

Fiindca tot ai pus intrebarea asta... clasica si rap... am s ate rog sa asculti niste piese, sa vezi ca se imbina foarte frumos.
http://www.youtube.com/watch?v=D0NMrS7VdE0 - Cunnin' Lynguists - Linguistics
http://www.youtube.com/watch?v=qggxTtnKTMo - Dance With The Devil - Immortal Technique
http://www.youtube.com/watch?v=84uWGVAcKR4 - Nas - I Can
http://www.youtube.com/watch?v=EQmu2pJFvjQ&feature=related - EPMD - Symphony 2000

Poate ca ajung... dar ce ai sa vezi aici o sa te surprinda mai tare decat multe alte chestii. Sa vezi cum fac muzica impreuna un DJ de rap si un violonist.
http://www.youtube.com/watch?v=36Xt-XeWnHM

| geany_6563 a răspuns:

Pai depinde ce-ti place tie asculta hip hap si muzica clasica si vei vedea diferenta singura eu zic ca muzica hip hap e mai misto