| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

am si eu o intrebare. cam acum o saptamana am facut vaccinul contra virusului AH1N1...si nu era racita decat tuseam. de vreo 3 zile am inceput sa ma simt balonata si sa am si greturi uneori:-s credeti ca are vreo legatura cu vaccinul sau e din alta cauza? a mai patit cineva asa? multumesc

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Din cate inteleg eu din intrebarea ta, atunci cand ti-ai facut vaccinul tuseai si eu cred ca nici nu ar fi trebuit sa-l faci pentru ca tu dadeai semne de raceala si vaccinurile se administreaza, in general, doar atunci cand esti sanatos si el are un caracter preventiv.
Daca nu ai facut febra, inseamna ca nu sunt mari probleme, insa sfatul meu este sa mergi la medicul de familie, sa te consulte daca vei incepe sa vomiti, ori vor incepe eventuale dureri de cap ori febra. Starea ta poate sa fie cauzata si de faptul daca ai mancat ceva ce nu ti-a priit. Oricum nu cred ca are legatura cu vaccinul impotriva gripei noi.
Multa sanatate.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca are legatura cu vaccinul, fiindca astfel de reactii adverse apar numai in primele 48 de ore. Cred ca ar trebui sa investighezi in primul rand o alta cauza.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Proastă alegere ai făcut să pui întrebarea aici. Dacă îţi va zice cineva că "o să mori" să nu te sperii.
Încearcă să faci rost de un prospect de la vaccinul românesc şi să vezi posibilele efecte secundare, iar dacă nu se află acolo simptomele tale, atunci prezintă-te la medic dacă acestea persistă.
Spunea cineva că dacă Helmut Duckadam făcea anevrismul (spargerea vaselor de sânge) în umăr cu una sau două zile după ce a făcut vaccinul imediat s-ar fi spus că e din cauza acestuia, şi cu siguranţă ceilalţi îţi vor spune ceva de genul. Sfatul meu ţi l-am zis. Aşteaptă acum "potopul" happy

| mada12 a răspuns:

Du-te la doctor.

| micurutza2005 a răspuns:

Nu cred ca e de la vaccin reactiile trebuiau sa apara in 1maxim3zile de la vaccin sa apara mai tarziu nu cred dar cel mai bine e sa mergi la dr sa te vada poate e o indigestie sau ceva nu se poate stii exact nu sta asa sa treaca singura problema ca nu cred ca rezolvi ceva bun dr stie mai bine ce e de facut sper sa nu fie ceva tardiv de la vaccin.sanatate si sa ne spui ce a fost dupa ce vii de la dr.

| Linda a răspuns:

O verisoara de-a mea s-a simtit rau 10 zile, ea a avut mai ales dureri musculare.

| SilverEyes a răspuns:

Este foarte posibil. Eu de exemplu am facut viroza si mi s-a spus sa nu il fac. Mai bine ai vorbii cu medicul de familie.

| marcel_5462 a răspuns:

Cred ca e din alta cauza.Trebuia sa folosesti un prezervativ inainte de a face vaccinul.

| danbnz a răspuns:

O sa mori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este recomandat sa faci orice fel de vaccin in cazul in care tusesti sau ai febra sau ai simptome ale racelii.In privinta vaccinului AH1N1 nu am nimic de spus deocamdata.Nu l-am facut.Mama insa da si a avut doar niste dureri de cap, insa nimic grav.Nu te speria.Mai bine ai consulta medicul de familie.

| petre1980 a răspuns:

Buna! Nu intentionez sa fac afirmatii cu privire la aceaste simtome ale tale si nici nu te sfatuiesc sa iei de bun tot ce vei auzi din stanga sau din dreapta de-acum incolo, insa iti pot spune cum as proceda eu in locul tau. In primul rand (si cel mai important) nu mai astepta alte simtome pentru a te convinge ca apar anumite probleme(acest lucru nu te ajuta decat sa iti provoace panica);... iar in cel de-al doilea rand, mergi la spitalul sau la medicul de familie (ma rog, cine ti-a facut vaccinul si spune-i de aceste simtome), ma repet: NU MAI ASTEPTA ALTE SIMTOME pentru a te convinge ca apar anumite complicatii! Este posibil sa nu fie din cauza vaccinului sau poate da, singurul in masura sa te lamureasca este medicul(fie el si de familie)! SUCCES si incearca sa nu iei de bun tot ce auzi din stanga sau din dreapta!