| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare:Credeti ca este ceva in neregula cu mine daca imi transpira mainile in continuu dar cu toate astea sunt fff reci? ...Defapt imi transpira atunci cand sunt in preajma mai multor oameni, cand sunt singura sunt reci dar macar nu imi transpira.

4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca ai o disfunctie neurovegetativa, datorita careia circulatia periferica (cea a manilor, picioarelor) este deficitara. Acestea se manifesta la pubertate ori adolescenta si pentru a se remedia situatia este cazul sa consulti un medic neurolog, care va putea stabili ce terapie este necesara pentru a te vindeca. Nu este o problem grava, este in totalitate vindecabila, numai ca este neplacuta pentru ca, mai ales cand esti nevoit sa dai mana cu cineva, senzatia poate fi neplacuta pentru ambele persoane. Poti incerca sa te dai pe palme cu o solutie de bicarbonat de sodiu alimentar (o lingurita la un pahar cu apa) si sa lasi sa se usuce palmele. Sigur ca esti si o fire emotiva dar este cazul sa ai mai multa incredere in tine si in fortele tale, situatie care la tine nu este inca solidificata, motiv pentru care te simti inhibat in multime asa cum precizezi in intrebarea ta.Fii convins ca aceasta stare va trece si te vei bucura de compania si prezenta altor persoane, asa cum este si normal sa se intample, atunci cand te-ai format ca om. Eu iti doresc sanatate si succese, nu te compara cu altii tineri de varsta ta, accepta-te asa cum esti si lupta doar sa te diferentiezi de alti, prin faptele tale si prin acumularea unui nivel de cunostinte care sa-ti permita sa devii un OM in adevaratul sens al cuvantului.

| Krina a răspuns:

Cred ca ai o problema cu circulatia, iar transpiratia excesiva denota o lipsa de calciu in organism. Poate esti si putin emotiv(a), daca ti se accentueaza in prezenta mai multor oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie-mi transpira palmele cind am emotii. Poate asta patesti si tu.

| mad a răspuns:

Daca iti transpira mainile... sfatul meu e sa te duci la medic... orice problema de sanantate tine de medic nu de forumuri...net. Du-te la medic!