| picolini a întrebat:

am si eu o intrebare... de mica am fost dadacita, fata mamei, care intotdeauna trebuia sa fie perfecta. desi am trecut prin multe, depresii, etc. nu am stiut sa ma maturizez. intr-o relatie de ex nu stiu cum sa ma comport, mi s-a spus de multe ori ca sunt copila, ca o sa pierd mult in viata cu acest comportament, totusi am 18 ani si nu inteleg cuv. "maturitate" ce ar trebui sa fac sa nu mai fiu copila, as vrea sa imi indrume cineva pasii, putin ajutor?

Răspuns Câştigător
| alina_7697 a răspuns:

Hey, calmeaza-te ca totul este in regula. Eu cel putin apreciez un om mai copilaros decat unul matur. Probabil de unde ai fost si fata mamei...incearca sa te vezi lucruriile cu alti ochii, fa-ti un anturaj mai matur (cu cativa ani mai mare ca tine) si asa o sa inveti cum sta treaba. Asa am fost si eu, si asta mi-a fost scaparea. Iar intr-o relatie nu iti trebuie o carte sa inveti, sunt instinctele care te duce la o relatie de succes, iar daca nu merge relatia, stai linistita ca nu e din cauza ta, e din cauza lui pentru ca nu a apreciat, si nu te-a acceptat asa cum esti tu de fapt. Nu trebuie sa fi un om stabil si cu prea multe principi, adica in sensul ca nu trebuie sa sufli in fata orcui. Multa lume apreciaza mai mult un copil decat un om matur. Succes:*

3 răspunsuri:
| Adella92 a răspuns:

Buna, nu stiu daca chiar stiu sa te ajut...in plus sunt mai mica decat tine eu am 17 ani.Desi am doar atat pot spune ca in mintea mea "maturitate" are un sens, nu sunt chiar matura, dar in unele situati ma comport cu maturitate, dar in altele sunt o copilaroasa.Matura pentru mine a insemna sa am libertate, sa nu las sa-mi fie incalcata de nimeni, sa-mi rezolv singura problemele(cel putin sa incerc), sa nu ma mai duc sa ma plang mamei ca am nu stiu ce problema... iar ca si fi matura intr-o relatie este pentru sa iei atitudine singura, nu sa intrebi pe mama ce sa faci.Nu cred ca acest lucru ti-l poate defini cineva, dragutzo te vei maturiza cand va simti caracterul tau ca este momentul, nu toti ne maturizam la fel.Eu pot spune ca eu m-am maturiza prea devreme din cauza unor probleme care indierect m-au obligat sa o fac. Te vei maturiza cand va fi momentul. pupici

| believe a răspuns:

Cred ca deja nu ar trebui sa-ti indrume nimeni pasii, ar trebui sa pleci la studii mai departe de casa si vei gasi singura notiunea de maturitate, sau te va gasi ea pe tine.

| andrei90tm a răspuns:

Ete scart laughing eu am 19 ani si maicamea toata ziua ma intreaba cand o sa ma maturizez. gandesc matur dar doar atunci cand este cazul. viata e scurta... happy si nu trebuie sa te simti obligata sa te maturizezi doar ca asa vor altii. daca tu vrei sa te porti ca un copil dai drumul dar pana la o limita. laughing