| AnnUshcA a întrebat:

Ma numesc Ana-Maria si am 16 ani.Am o problema si nu stiu cum o pot rezolva, mai toti mi-au cerut sa ma maturizez, am stat cu un baiat de 22 de ani 7 luni de zile a fost primul barbat in viata mea si l-am tot dezamagit mi-o spus de N ori sa ma maturizez si n-am reusit. El acum e plecat in strainatate si vine peste un an, am degand sa-l astept e totul pentru mine si el mi-a zis ca totul depinde de mine daca ma voi schimba si sa nu aiba surprize cand vine acasa. Mi-a mai spus ca el langa el vrea o fata isteata care sa stie sa se acomodeze in public cum trebuie in ziua de azi si sa fiu smechera dar sa nu se vada. ajutati-ma va rog sa ma comport altcumva sa ma maturizez ca nu vreau sa-l pierdcryingcryingcryingcrying

Răspuns Câştigător
| georgyana_8368 a răspuns:

Analizeaza-to greselile si incearca sa le repari, insa daca nu reusesti, cand se intoarce spune-i ca maturizarea vine odata cu trecerea timpului si mai aiba un pic rabdare...atunci vei afla daca te iubeste cu adevarat. Un baiat care te iubeste cu adevarat ar trebuie sa astepte.Succes!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Maturizarea vine o dată cu trecerea timpului şi experienţei de viaţă dobândite. Nu ne naştem cu ea.
Pa, pa.

| Vizitiul a răspuns:

Nu te poti maturiza peste noapte. Maturitatea se formeaza in timp.
Avem un trandafir, fiecare petala constituie cate o provocare de la viata, provocare peste care ai trecut, provocare din care ai deprins o paradigma. Petale= provocari, in final, adunand petalele, se formeaza trandafirul. Trandafir= maturitate (in situatia noastra).
Bun, am rezolvat aspectul cu maturitatea. Sa trecem la partea dureroasa. Am un defect, spun verde-n fata, adevar, nu plasmuiri.
Acel tip nu te iubeste! De ce? Uite, acum vin cu argumentele de rigoare.
Nu te accepta cum esti, nu doreste sa participe la maturizarea ta, nu doreste sa te sustina, nu este gata sa-ti spuna unde ai gresit si sa reparati greseala amandoi, in schimb, este gata sa te ameninte cu despartirea. Pardon!? Hai, esti fata inteligenta, da-i jeeeeet!

| Slow a răspuns:

In primul rand esti minora. Daca iti zice ca totul depinde de tine si ca trebuie sa te maturizezi, e clar ca nu. i de tine. Gandeste. te, e cu 6 ani mai mare. El are mult mai multa experienta de viata ca si tine. A invatat mai multe (bune sau rele). Fiecare varsta are un anumit comportament. Ce vrea de la tine? Ca la 16 ani sa te porti ca una de 20? Vrea sa te schimbi pentru el.concluzia: nu te iubeste si te vede ca pe un trofeu. El vrea sa vada cat de "machho" e el si daca te poate prosti. Daca te vei schimba pentru el va zice "Mama ce tare sunt, am reusit sa o prostesc si pe asta." Gandeste. te putin la tine, nu doar la el. Daca tu esti cea din poza, e clar pentru ce te vrea. Si daca tu cedezi, scuza.ma dar esti un pic prostuta.
Ai zis ca pleaca un an in strainatate. El acolo ce crezi ca va face? Crezi ca se va uita la poze cu tine, nefacand nimic, asteptand sa se intoarca acasa? Normal ca nu! Se va bucura de viata. O viata care nu e potrivita pentru tine. Nu trebuie sa te schimbi pentru el. Tu esti cum esti si nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni.
Daca faci la 16 ani chestii pe care ar trebui sa le faci la 20, atunci chiar la 20 de ani ce vei mai face? Timpul nu mai poti sa il dai inapoi. Nu zic sa nu ai un iubit. Cred ca la 16 ani poti hotari ce vrei sa faci cu el si ce nu. Din cate stiu eu de la 16 ani poti face aproape orice, asta cu acordul parintilor. Poti sa ai un iubit de varsta ta, care chiar sa tine la tine si care sa nu. ti arunce in fata replica " Te iubesc atat de mult incat vreau sa te schimbi pentru mine. Daca nu te schimbi ne despartim, ca oricum stau fetele in limba (scuze expresia) dupa mine." Asta nu e iubire, e doar o dovada pentru el ca poate avea orice fata vrea. Nu. i fa pe plac. Desparte. te de el, ca nu. i de tine. Zici ca nu vrei sa il pierzi, dar la varsta asta oricum nu stii ce e aia iubirea cu adevarat. Te vei mai gandi la el o saptamana poate, apoi iti va trece. Stiu ca pare greu, dar daca continui, vei regreta mai tarziu, cand vei realiza ce ai facut.
Bafta! :*

| SlowLikeSnow a răspuns:

Are 22 de ani ar fi normal sa-si doreasca sa aiba o fata matura langa el dar daca te-ar iubi cu adevarat nu ti0-ar spune asa ceva. La 16 ani este destul de normal sa fii putin mai copilaroasa iar daca lui nu ii convine inseamna ca nu te merita! papa:*

| Nu a răspuns:

Crezi ca te putem ajuta noi? Mai bine analizeaza-te pe tine insuti, vezi ce greseli ai facut, cand l-ai suparat si de ce (poti sa-l si intrebi) ca sa stii unde trebuie sa faci schimbarile.
Pe de alta parte, ai 16 ani, nu 21, deocamdata esti copila, maturizarea se face in timp.

| Cătălina_6063 a răspuns:

Asa-i si ciudat e ca au acelasi varsta adica eu am 16-17 si el tot 21-22

| JuStKid a răspuns:

Ciao. stiu ca e grea dragostea asta. dar el avand atatia ani nseamna ca nare minte cum vrea ca u de 16 ani sa fi matura.adica eu am inteles ce vrea sa faca sex cu tine,.,, la aia se referawinking. app daca te iubeste trebuie sa te iubeasca cum esti:*...lasal e prea mare. cauta ceva pana in 19-20 chiar daca dragostea nare varsta. uneori are...bfta!

| AnnUshcA explică:

Androgin ba da mi-a spus unde am gresit si de ce si mi-a explicat si nu numai el spune sa ma maturzez si mama si o mama nu vrea raul copilului ei l-am jignit l-am facut de ras, s-a bagat pentru mine cand eu am gresit, prietenii lui vb urat de mine iar el nu le-a permis sa luat la bataie cu ei si a facut niste lucruri foarte frumoase dar eu l-am rasplatit foarte urat eu tot ce faceam faceam ce nu. mi statea in caracter vroiam sa fiu ceva mai mare decat sunt eu nu gandeam nicioadata vb gura fara mine.

| AnnUshcA explică:

Slow el s-a dus in strainatate la sora lui sa-i caute de munca si pana gaseste sta toata ziua de vorba cu mine el imi da web fara sa-i cer apoi mi-l cere pe-al meu si im trimite poze cu el si sicer am vb cu sora lui si maam lui el tine la mine si nu ca vrea sa ma schimb pentru el ca nu mi-o zis asta niciodat ci pentru mine sa fiu cu capul pe umeri si sa aleg lucrurile bune si sa vad ce e in ziua de azi eu lui i-am gresit foarte mult iar el venea la mine ma cerea de acasa de la mama si tata si se intampla asta iarna sa ma aduc acasa pe la 8 si mai statea pana la 1-2 noaptea cu mine si pleca pe gerul de afara pe jos 7 km

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe de o parte te înţeleg, pe de altă parte, nu. Când cineva încearcă să te schimbe, există o problemă. În cazul tău, problema este la el. Ai 16 ani, el 22. E normal să îţi ceară o schimbare, el este matur, are altă mentalitate, alte concepţii despre viaţă, etc. Când există astfel de probleme, nu te schimbi tu, schimbă persoana de lângă tine. Tu eşti în creştere, fizic, moral, mintal. Te cred că îl iubeşti, însă mai întâi de toate gândeşte-te la tine şi dacă se merită să te schimbi pentru cineva. Ai încredere în tine!