| Lost0in0your0memories a întrebat:

am si eu o intrebarebatting eyelashes, deci ce parere aveti voi despre a avea un jurnal intim? cat de folositor este dupa parerea voastra? argumente pro si contrabig grin

Răspuns Câştigător
| Mandy a răspuns:

Pai, o sa te plictisesc cu o mica istorioara de-a mea, daca ai chef sa citesti.Deci ...pe la 12-13 ani mi-am facut un jurnal.Scriam in el orice, si eram prin clasa a 6a.App.acum sunt intr-a 11-a.Imtro zi, cand faceam curatenie l-am gasit aruncat printre carti...si nu stiam ce e.Cand l-am deschis, mi-am dat seama ca e micul meu jurnal de cand eram micuta.iti dai seama ca nu l-am mai putut lasa din maini, pana nu am terminat tot de citit.Am gasit acolo povesti despre baiatul pe care il placeam blushing tot felul de desene prostesti, despre rivala mea laughing doamne cate si mai cate prostioare. A fost minunat, dar absolut minunat sa-l regasesc. a fost ca si cum mi-asi fi regasit o parte din mine.Acum, il am pus acolo intr-un coltisor, ca sa-l recitesc peste anihee hee
Acum sa revenim la lumea reala.Argumente pro
-Te descarci
-Te amuzi
-Poti vedea unde ai gresit...
-Iti dezvolti emotiile
Si acum niste argumente contra...
-Ti-l poate gasi mamica, si poate citi tot ce-i scris acolo I don't want to see
si cam atatthinking
Sper sa te ajute. Te pup :*

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu aveam.Si inca mai am. Dar nu stiu pe unde l-am ascuns de mama. Daca il citea cineva se prapadea de ras, iar daca il gasea mama era jalestraight face

| JackieSue a răspuns:

Lista plusurilor:
+te descarci
+peste ani iti vei citi jurnalul cu drag si te vei amuza de copilaria ta
Lista minusurilor:
-te vei plictisi la un moment dat de atata scris
-vei fi (probabil) mai retras/izolat fata de ceilalti din moment ce-ti exprimi parerile scriind, mai bine gaseste-ti un prieten/prietena de incredere caruia/careia sa-i marturisesti

| daiana a răspuns:

Deci, uite dupa parera mea:
pro: in acest carnetel iti poti ascunde gandurile intime care te framanta, poti scrie tot ce ai pe suflet, ce nu poti povesti nimanui.
iti scrii parerile legate de o persoana, profesor.
contra: daca iti gaseste cineva jurnalul iti afla toate secretele, plus ca daca in jurnal ai scris pareri negative depre persoana aceea e "de rau" happy

indicat ar fi sa ai un jurnal cu lacat.
o zi frumoasa! love struck

| Jane a răspuns:

Si eu am un jurnal intim si, crede-ma, este foarte frumos sa ai unul, pentru ca asa nu o sa uiti momentele speciale din viata ta si, cand il vei citi peste zece, douazeci de ani, o sa razi copios. Eu sunt de parere ca este bine, ca sa nu mai zic ca iti exersezi si exprimarea in scris si asta te va ajuta enorm in viata. Sper ca te-am ajutat!

| oanecorleone a răspuns:

Pai depinde de persoana daca esti o persoana mai retrasa te poate ajuta foarte mult. Dar daca esti o persoana mai activa nu cred ca te va ajuta doar ca vei pastra acolo doar amintirile.Si nu uita sa nu lasi pe nm sa il vada poate avea consecinte grave.

| Any_1048 a răspuns:

Eu zic ca e folositor atunci cand il citesti dupa multi multi ani si iti aduci aminte de unele amintiri care iti pot starni rasul sau cine stie.Cu o singura chestie nu sunt de acord:in caz ca il gaseste si il citeste o alta persoana banuiesc ca atuncea ar fi grav...adica ma rog ar patrunde in intimitatea ta si nu ar fi ok.tongue

| stef87 a răspuns:

Te ajuta sa treci peste multe probleme, e ca si cum ai spune unui prieten ce ai patit. Scriind acolo tot ce te gandesti, apoi recitind, te poti ajuta pe tine...te autosfatuiesti ca sa zicem asa in anumite momente. Nu ai de pierdut nimic! Cei care incalca intimitatea au o mare problema cu ei insisi.

| marian59 a răspuns:

Depinde.peste ani iti vei aminti de vremurile bune etchappyce pierzi daca iti faci unul?

| ioana2010_9791 a răspuns:

In acel jurnal intimp itit poti scrie sentimentele si gandurile acolo te poti descarca si si itit poti scrie toata viata, dar acest jjurnal nu trebuie sa fie la vederea persoanelor din jurul tau deoarece acolo tu iti spui viata si nu cred ca este bine sa citeasca toata lumea pentru ca nu e bine sa iti cunoasca toate gandurile si sentimentele...nu stiubig grin dar este ft bine sa ai un jurnal te poate ajuta ft mult iar peste ani si ani iti vei putea reciti jurnalul si vei vedea ce ganduri si sentimente aveai in trecut...tonguetongue