| Bitzy a întrebat:

Am si eu o intrebare.Nu am inteles la algebra exerciti de genul:"Aflati toate numerele naturale de trei cifre care, prin impartire la 15, 18 si 24 dau resturile 13, 16, respectiv 22."Va rog sa ma ajutati.Eu nu am inteles.Nu va cer tema.

3 răspunsuri:
| Danny a răspuns:

Gandeste asa x: 15 = 13 deci va rezulta 13 x 15... cma asa procedezi la toate de genul asta happy Sunt ecuatiile de gradul 1

| comsyn a răspuns:

Aceste probleme se pot rezolva in 2 moduri:
1.Stiid ca toate numerele de trei cifre trebuie sa fie de forma abc, cel mai mare este 900 si cel mai mic 100 putem rezolva cu ajutorul combinarilor de n luate cate ca.
2.Prin probabilitate:numarul cazurilor favorabile/numarul total de cazuri
Depinde in ce clasa esti si ca de avansata

| alecssa09 a răspuns:

Pai folosesti teorema aia a impartirii cu rest.
x:15= c r 13=> x=15 x c+13
si asa faci la toate.winking